Samsun, Bölge'nin Çekim Merkezi Haline Geldi

22 Aralık 2011 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Ak Parti Atakum İlçe Yönetim Toplantısında Atakum Ak Parti İlçe Teşkilatı ile bir araya geldi.

Samsun, Bölge'nin Çekim Merkezi Haline Geldi

     

 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ,  Samsun’un bölgenin çekim merkezi haline geldiğini ve iki yıl içerisinde tanınmayacak hale geleceğini söyledi. Yılmaz “Samsun, Türkiye’nin hızla değişen ve gelişen şehirlerinden birisi. Bu değişim ve dönüşümü,  bazen kendi gündemi bazen kendi güncelliği içerisinde kendi gündeminin yoğunluğu içerisinde olup; ta belli ölçekler içerisinde baktığınız zaman anlayamıyorsunuz. Bu değişim ve dönüşümün biraz diyalektik dediğimiz dünden bugüne olan süreç içerisindekini ele aldığımız zaman bu değişimin nerelerden nerelere gittiğini görüyorsunuz, hatta gelecek öngörülerini de rahat yapabilir hale geliyorsunuz. Doğrusu bazı aşamalarda bizim tahmin etmediğimiz ölçeklerde bazı şeyler doğuyor, bazılarını tahmin edebiliyoruz ama bazılarında iyimserlik payı bırakıyoruz ama ben şu ana kadar hiçbir zaman öngörülerimde yanılmadım, Türkiye’nin birçok şehri nüfus kaybediyor, biz şuan kaybetmiyoruz, Türkiye’nin bazı şehirleri var, nüfus kazanıyor. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir niye kazanıyor. Oralara doğru yönelmiş bir göç hareketi var, kentlerdeki doğurganlık kentsel ölçekteki büyümenin nüfus artışı değil,  göçün getirdiği bir artış ama bir de şöyle düşünün; bizde göç var ama geliş de var, bunların ortalamasında çok az binde sıfır iki ölçekte bir artış var, ama bu artış Samsun’da küçülmemeyi sağlıyor. Bizim Samsun’umuzda enteresan bir olay var; 1275 bin insan var, daha ilerleyen yıllarda belki 1285 bin olacak ya da 2900 bin olacak bu ölçekte ama bizim Samsun kentinde yaşayan günübirlik Samsun’u kullanan nüfus her gün biraz daha artıyor, çünkü insanların mobilizasyon kabiliyeti artıyor. Yani eskiden Vezirköprü’de yaşayan biri  15 günde bir Samsun’a gelip gidebiliyordu.  Şimdi ise her gün gelip gidebiliyor. Çarşamba’da Çarşamba’nın kasabasında, köyünde oturup da Samsun’a günübirlik gelip gitmeyen hiç kalmadı gibi. Her gün mutlaka  Samsun’a gitmese, sanki yaşamamış gibi kendini kabul ediyor, biliyorsunuz ki eskiden sadece Çarşamba’ya, Çarşamba günleri yapılan pazara gidilebilirdi, tabi ki Çarşamba’dan Samsun’a 15 günde bir gidilebiliyordu, gidebilenler ise parası olan insanlardı, şimdi ise alt gelirde olan bir kişi bile Çarşamba’dan Samsun’a gelebiliyor. Bu da şehirdeki hareketliliği yükseltip,  şehrin yerel yönetimlerinin işini arttırıyor. Asayiş, Sağlık Hizmetleri, Çevre Hizmetleri’nin işini arttırıyor ve buraların ihtiyaçlarını gideriyor, yani bu süreçte şehir sürekli pozitif elektrik üretiyor, bende bundan çok memnun oluyorum, niye memnun oluyorum çünkü beklentilerimizi attırıyor." dedi.

Samsun AK Parti Atakum  İlçe Başkanı Hüseyin DERELİ, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’a toplantıya katıldığı için teşekkür etti.

Samsun, Bölge'nin Çekim Merkezi Haline Geldi
Samsun, Bölge'nin Çekim Merkezi Haline Geldi
Samsun, Bölge'nin Çekim Merkezi Haline Geldi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım