'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'

19 Aralık 2011 Pazartesi | Haberler | |

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin hızlı bir balık olduğunu, Avrupa'nın ise girişimci ruhunu, teşebbüs aktivitesini kaybettiğini, koşamayan adeta obezite mahkumu bir yapıya dönüştüğünü belirtirken, Türkiye'ye dayatılan Masrih ekonomik kriterlerini Avrupa'nın yerine getiremez durumda olduğuna dikkat çekti.

'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'

   2012 yılı Mayıs ayında cumhuriyet tarihinde ilk defa 1988 yılında düzenlenen 'Ulusal Gençlik Şurası'nın ikincisi 23 yıl sonra gerçekleştirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığının koordinesinde gerçekleştirilecek şuranın ön hazırlığı olan 'Bölgesel Gençlik Çalıştayları'nın ilki Samsun'da başladı. 17 ilde gerçekleştirilecek şuranın başlangıcına öncülük eden Samsun, 17-18 Aralık tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Kampüsü'nde akademisyenler ve yöneticiler gençlik konusunu detaylarıyla tartışacak ve şura için bir rapor haline getirecek.
   OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde 'Bölgesel Gençlik Çalıştayı' Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımıyla başladı. Açılışta katılımcılara hitap eden Bakan Suat Kılıç, önemli mesajlar verdi ve ülkenin yükselişine dikkat çekti. Çalıştay hakkında bilgi veren Bakan Suat Kılıç, Gençlik Şurası'nın ilk meyvesinin Türk toplumunun önüne Samsun'dan getirileceğini, Türkiye'nin 17 ayrı bölgesinden Bölgesel Gençlik Çalıştayları'na start verildiğini, elde edilen veri tabanının Ankara'da düzenlenecek şuranın veri tabanı haline getirileceğini söyledi.
   Şurada gelecek yarım yüzyılı yapılandırmaya yönelik en önemli bilgi kaynağının dokümanını oluşturma imkanı sağlanacağına vurgu yapan Bakan Suat Kılıç, genç nüfusun önemine değindi. "Önemli bir ülkede yaşıyoruz ki, 40 milyon nüfusu 30 yaşın altındadır" diyen Bakan Kılıç, "Çok kuvvetli yer üstü zenginliğimiz var. Körfez ülkelerinde petrol vardır; Rusya'da, Orta Asya'da doğalgaz. Dünyanın belli bölgelerinde altın ve paralelinde değerli rezervler vardır. Bizim en önemli zenginlik kaynağımız yer altında değildir, yer üstüdedir. İnsan kaynağımız genç nüfusumuzu eğer ki, iyi yetiştirebilirsek en önemli belki ihraç ürünümüz haline gelecektir" dedi.
   Türkiye'de üzerine en fazla titrenmesi gereken değerin ülkenin genç nüfus potansiyeli olduğuna dikkat çeken Bakan Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Arzu edilen adımları atabilirsek, ivmeleri sağlayabilirsek emin olun yaşlanan Avrupa, dünya nüfusuna inat dinamik yapımız, ülkemiz ve insanımız için en büyük zenginlik refah alameti haline gelecektir. Bugün dünyada çok kuvvetli ekonomik kriz yaşanıyor. Avrupa ekonomilerinin yaşadığı travma hepimizin malumu. Yunanistan'da hükümet istifa etti, hükümetten ayrıldı ve Türkiye'nin 12 yıl öncesini hatırlayın nasıl ki, Türk ekonomisi yönetmek üzere dışarıdan bir isim apolitik bir unvanla ekonominin başına tayin
edildi ise AB üyesi Yunanistan başına siyaset dışından bir isim apolitik bir unvanla kurtarıcı bir rolüyle Yunan ekonomisini kurtarmak üzere getirilmiş bulunmaktadır. Sadece Yunanistan değil İtalya, aynı ekonomik krizin girdabındadır. İspanya, İzlanda, İrlanda da aynı ekonomik krizin içinde irili ufaklı bir çok sayıda Avrupa ülkesinde ekonomik krizin belirtileri ülkeleri yönetemez hale getirmiş bulunmaktadır. Hedefimiz neydi, Avrupa Birliği üyesi olmak, Avrupa'nın ekonomik gelişmişlik düzeyini yakalamak, insan hakları, demokrasi özgürlükler alanında Avrupa paralelinin de bir ülke konumuna çıkmak. Bize Avrupa Birliği üyesi bir ülke olabilmek için Masrih ekonomik kriterlerinin gereklerini getirme koşuluna dayatan AB ülkelerinin bu gün pek çoğu fersah fersah uzağında, ama Türkiye ekonomi Masrih ekonomisinin gereği olan bütün ödemeleri, faiz enflasyon, borçlanma denklemleri noktasında aranılan şartların çok ilerisinde ve çok daha iyi durumda. Bununla gurur duymamız gerekmektedir."
   Yaşlanan Avrupa nüfusunun artık dinamizmini kaybettiğini ifade eden Kılıç, "Avrupa girişimci ruhunu kaybetti, teşebbüs aktivitesini kaybetti. Bu değerlerini de kaybetmesi nedeniyle hantal ağır işleyen, koşamayan adeta obezite mahkumu bir yapıya dönüştü. Buna mukabil Türkiye hızlı balık. Nüfusu genç, dinamik potansiyeli sağlam. Hızlı hareket ediyoruz. Esaslı kararlar alıyoruz, aldığımız kararları süratle uygulayabiliyoruz. 100 metre değil maraton koşuyoruz ama nefesimiz ve antrenmanımızsa bu maratonu
koşmaya ve başarı ile sonlandırama yetecek eforu bize sunuyor. Yeni yetişen yeni nesli, cumhuriyetin yeni yıldızlarını genç kardeşlerimi, ekonomide diplomaside hukukta, siyasette, bilimde ilimin her alının da ve sahasında geleceğe gerçekten hazır hale getirebilirsek, Türkiye daha da hızlı bir balık haline gelecek. Rekabet halinde olduğumuz ekonomiler rekabet halinde olduğumuz bilimsel çalışmalar var. Bunları yürüten nüfus giderek yaşlanacağından dolayı fırsatlar, imkanlar, avantajlar hepsi cumhuriyet
Türkiye'sinin önüne yağmur gibi yağarak gelecek" diye konuştu.

"TÜRKİYE ÜRETİYOR"
   Bakan Suat Kılıç, 2023 yılının cumhuriyetin 100. yılı olması nedeniyle çok önemli olduğunu, o tarihte bu ülkenin milli savaş gemisini, milli tankını, milli helikopterini, milli piyade tüfeğini ilk milli insansız hava aracını sadece üreten değil, şuana kadar pazar olduğu sahalarda üretimini dünyaya pazarlayan bir ülke haline gelmesi hedefi ve hayaliyle hareket ettiklerini kaydetti.
   İmkan verilen Türk gençlerinin ve mühendislerinin başaramayacağı işin bulunmadığını ifade eden Kılıç, "Uzayda uydularımız var, parasını verdik yaptırdık. İçerisinde katkımız var yok. Elin oğlu yaptı fırlatıldı, biz parasını ödediğimiz için kullanma hakkını elimizde bulunduruyoruz. Yetmez bu ülkenin genç ve donanımlı insanlarımızın bu ülkenin uydusunu da üretmesi lazımdı. Şuan Türk mühendislerinin yüzde yüz eseri olacak olan ilk Türk uydusunun imalatına tam gaz devam ediliyor. 2013 yılında uzaya
fırlatılacak ilk Türk uydusu uyduyu bile yapabilen toplum haline gelebiliyorsak yapamayacağız, hiçbir şey yok demektir. Uydumuz Türksat serisinin devamı olmayacak, yüzde 100 Türk mühendislerinin eseri olduğu için adı 'Göktürk' olacak. 2023'e uzanan 100 yıllık dönem, cumhuriyet tarihi adına hedefimiz ama bizim yeni nesil gençlerimizin bir 2071 tasavvuru olmalıdır. 2071, bin 71 yılının bininci sene devriyesidir. Yani Sultan Alparslan'ın Anadolu'yu vatan yapmak üzere bu topraklara adım attığı yılın
bininci yılıdır. Burayı göremezsek, bunu hissedemezsek Malazgirt'i idrak edemezsek, Sakarya'ya Dumlupınar'ı idrak etmemiz mümkün değil" açıklamasını yaptı.

"ÖĞRENİM KREDİSİNİ BAŞBAKAN AÇIKLAYACAK"
   Yüksek öğrenimde ilk defa burs ve öğrenim kredisi alacak gençlerin isim listesinin açıklandığını belirten Bakan Kılıç, yeni burs ve kredi yeni rakamı ile aylık yemek katkısının yeni rakamlarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı müjdesini verdi. 1 milyon 50 bin gence her ay 240 TL, burs ve kredi verebilecek kadar kuvvetli bir ülke konumunda olunduğunu dile getiren Kılıç, "Ayrıca kredi ve yurtlar kurumundan kalmakta olan 265 bin gencimize her ay 150 TL yemek yardımı yapacak kadar kuvvetli bir ülkeyiz. Bırakın bütün bunları kenara, bu ülke 2012 yılında 192 yüksek öğrenim yurdu öğrenci projesinin ihalesini yapacak temelini atacak kadar kuvvetli bir ülkedir. Bu ülke bizim ülkemizdir. Bu ülkeyle gurur duymamız gerekmektedir. 2012 yılında ülke genelende biri Samsun'da olmak üzere 14 aynı anda stadyumun temelini atılacak. Yüzme havuzu olmayan 18 vilayette temeller gerçekleştirilecek. Eş zamanlı 24 adet kapalı spor salonu, 68 adet gençlik ve kültür merkezinin temeli atacağız" şeklinde konuştu.
   Çalıştay açılışında, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Şevki Akkaya birer konuşma yaptı. Bakan Kılıç, Vali Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu'na katkılarından dolayı plaket verdi. Daha sonra, OMÜ'ye 10 milyon bedelle 29 derslik içeren eğitim kompleksi yapımı için Adeka İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Arpacıoğlu ile protokol imzalandı. Çalıştaya Tepe
Otel'de devam edildi.

'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'
'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'
'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'
'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'
'avrupa Obezite, Türkiye Hızlı Balık'

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım