Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Konuştu

14 Nisan 2010 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2009 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi. Başkan Yılmaz, 2009 yılının yatırımlar bağlamında son derece başarılı bir yıl olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Konuştu

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2009 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi. Başkan Yılmaz, 2009 yılının yatırımlar bağlamında  son derece başarılı bir yıl olduğunu söyledi.Samsun Büyükşehir Belediyesi 2009 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle  kabul edildi.Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2009 yılı faaliyet raporuna ilişkin meclis üyelerine bilgi verdi. İlçe belediyeler kurulmasına  ilişkin kanunla Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 72 köy, 121 mahalleden oluşan 79 bin 677 hektarlık bir alanda toplam 547 bin 138 nüfusa hizmet vermeye başladığını ifade eden Yılmaz, belediye olarak 1.5 milyon nüfusu barındırabilecek bir alanda imar  planı uygulamasının yapıldığını kaydetti. Belediye bünyesinde halen  toplam 567 memur, işçi ve sözleşmeli işçi ve SASKİ ile birlikte  toplam 873 kişinin  görev yaptığını kaydeden Yılmaz,  çalışanların yüzde 42'sinin memur yüzde 50'sinin kadrolu işçi, yüzde 4'ünün geçici işçi, yüzde 4'ünün de sözleşmeli personel olduğunu dile getirdi.

BAŞARILI BİR YIL
2009 yılı Bütçe Uygulama Sonuçları'na göre, 2009 yılı toplam giderinin 186 milyon 853 bin 750 TL, toplam gelirlerin ise 102 milyon 58 bin 77 TL olarak gerçekleştiriğini anlatan Yılmaz, bu dönemde toplamda 186 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirildiğini belirtti. Yılmaz, "Bütçe gerçekleşmesi ve yatırımlar noktasında  2009 yılı son derece başarılı bir yıl oldu" dedi.

Sızıntı Suyu Projesi
 Başkan Yılmaz ayrıca 20120 yılında yapılması planlanan projeler ve ihalelere ilişkin de bilgiler aktardı. Buna göre  Raylı Sistem'de yüzde 70 oranında gerçekleşme sağlandığına işaret eden Yılmaz, 2010 yılı eylül ayında 14 trenin de gelmesiyle birlikte sistemin  işletmeye alınacağını bildirdi. Katı Atık Depolama Sahası'ndaki  Sızıntı Suyu Arıtma Projesi'nin 2010 yılı eylül ayında çözüleceğini aktaran Yılmaz, bu çalışmanın tamamlanmasının ardından da  metan gazını enerjiye dönüştürme konusundaki çalışmaların başlayacağını kaydetti.

Kapalı spor salonu müjdesi
Yılmaz, Erçallar Plaza'nın yanındaki alanda Fuar ve Kongre Mrekezi yapılması konusunda İl Özel İdaresi, STSO, Samsun Ticaret Borsası ve OMÜ ile yürütülen çalışmalarda ise, söz konusu arazinin yerinin Milli Emlak'tan satın  alınması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Yılmaz bu alanda ayrıca  8 bin 500 seyirci kapasiteli Kapalı Spor Salonu yapılması için de  proje hazırladıklarını, bu projenin yüzde 70'inin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, yüzde 10'unun da  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı  tarafından ortaklaşa yapılacağını söyledi. Ylımaz, proje tamamlandığında  Samsun'un uluslararası müsabakaların yapılacağı bir merkez haline geleceğini kaydetti.

Başkanların talepleri
Bu arada Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Yılmaz'dan ilçesinin bir turizm merkezi haline getirilmesi noktasında sahil projesiyle ilgili çalışmalara destek vermesini, İlkadım Belediye Bşakanı Necattin Demirtaş da kentin güney ekseninde büyütülmesi konusundaki çalışmalarının desteklenmesini istedi. Yılmaz her iki konuya da hassasiyetle yaklaştığını belirterek, bu yöndeki  çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

Encümen seçimi
Meclis toplantısında daha sonra 5 kişilik Belediye Encümeni için seçimler yapıldı. Seçim sonucunda Belediye Encümeni'ne  Hasan Serdaş, Mustafa Erbay, Ömer Çelebi, Tahsbin Canikli ve Murat Ekşi seçildi. Mecliste ayrıca komisyon üyelerinin seçimi yapıldı.

Denetim Raporu da tamam
Mecliste ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nin 2009 yılı Denetim Raporu da kabul görürken, MHP'li Üye Cemalettin Kola, belediyenin alacaklısı olan vadesi geçmiş borçlara dikkati çekti. Kola, belediyenin gayrimenkul, arazi ve bina gibi mülkiyetlerinin satışından kaynaklanan bu paraların biran önce tahsil edilmesi gerektiğini belirtti.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım