Sambis’in Güzergahı Batıpark'a Uzatıldı

23 Kasım 2011 Çarşamba | Haberler | |

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın Meclis Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Samsun Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı ikinci Meclis Toplantısı'nda ilk olarak, İlkadım Belediyesi’nin Doğupark ile Sahil Yolu arasına yapmayı planladığı ve OKA’dan 550 bin Lira destekli olan Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi olan SAMBİS güzergahının, Batıpark’a kadar uzatılması görüşüldü.

Sambis’in Güzergahı Batıpark'a Uzatıldı

İlkadım Belediyesi tarafından Samsun Doğupark ile Merkez Sahil Yolu arasına yapılması planlanan 'Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi' kapsamındaki SAMBİS adlı projenin güzergahı, 4 km bisiklet yolu, iki adet kiralama terminali, 2 adet engelli kullanımlı bisiklet ve 2 adet engelli kullanımlı park istasyonu yapımının proje ortağı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımını öngören teklif, mecliste oy birliği ile kabul edildi

DEMİRTAŞ: BİSİKLETLERE UYDUDAN TAKİP SİSTEMİ
Başkan Demirtaş konu üzerine yaptığı açıklamasında, "Avrupa’da bu tür örnekler çok sayıda var. Biz Bisiklet yolu ve tesisini ilk olarak Bandırma Vapuru ile Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arasındaki güzergaha kurmayı planlıyorduk. Sonra projenin Batıpark'a kadar uzatılması gündeme geldi. Ben bisiklet yolunun Taflan’a kadar uzatılması gerektiğini düşünüyorum ama Samsun’un mevcut durumu buna müsait değil. İlk etapta vatandaşların spor amaçlı kullanmayı düşüneceği bu projenin,  daha sonra sosyal yana doğru kayacağına inanıyoruz. Çünkü bisiklet ile şehirde ulaşımı sağlamak hem maliyeti düşük hem de çevre dostu bir uygulama olacaktır. Sahil bandı boyunca uzanacak bisiklet yolu üzerinde bisiklet kiralama terminalleri olacak. Bu terminallerde engelliler ve yaşlıların kullanabileceği bisikletlerde yer alacak. Bisikletler aynı zamanda hırsızlık olaylarına karşı GPRS aracılığıyla uydudan takip edilebilecek. Bu çalışmada ilk adımı biz atmak istedik ve çalışmalar geçtiğimiz aylarda başladı, malzemelerin bir kısmı geldi. Tesis bizim planlarımıza göre bu yaza kadar bitmiş olacaktır" ifadelerini kullandı.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım