Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi

14 Kasım 2011 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye'nin diğer büyük şehirlerinde olup da bizde olmayan, sosyokültürel amaçlı ve turizm altyapısına da büyük oranda katkı sağlayacağını düşündüğüm kent müzesi bir eksiğimizdi, dedi.

Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi

    Devlet Demir Yolları'na ait eski Demirspor Lokali'nin bulunduğu yeri kamulaştırdıklarını ve binanın onarımının tamamlanmasından sonra modern bir kent müzesi yapacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Samsun M.Ö. 300 yılında bir balıkçı kasabasıymış. M.Ö. 300 yılında balıkçı kasabasının küçük bir maketini orada göreceksiniz. O maketten başlayacak ve Samsun büyüyecek. Onları maket maket orada göreceksiniz. Sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar bütün kentin 2 bin yıllık tarihini maketler halinde bir görsellikte seyredeceksiniz" diye konuştu.

"SAMSUN BENİM EVİM GİBİ"
    Bir evin ihtiyaçları şehirlerinde ihtiyaçları olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Kentin güncelinin çok içinde, sabahın erken saatlerinde evden çıkıp, gecenin geç saatlerine kadar kentle ilgili olarak insanların yanında, işinin başında olmaya çalışan bir insanım. Sabah çıkıp akşam mesai bitiminde alışverişini yapıp elinde filesi ile evine gelen bir insan gibi değil yaşantımız. Dolayısıyla şehri artık evim gibi görmekteyim. Bizim şehrimizde her gün ihtiyaçlarını tamamlamakta olan bir evin içi gibi. Bir evi temizler düzenlersiniz, sonra evin ihtiyaçları vardır. Mutfağının, oturma odasının, salonunun. Bu evin içinde yaşayan kent insanının hayatını daha rahatlatacak, konforunu yükseltecek, orayı daha güzel bir yaşam alanı haline getirecek eşyaları tamamlamak üzere çaba göstermekteyiz. Samsun düzenli bir kent ve ihtiyaç duyduğu bu eşyaları tamamlamak üzere olan bir kent. Fakat bir evin eksiği hiç bitmeyeceği gibi elbette Samsun'un da eksikleri bitmeyecek. Ben birkaç yıl içinde bu evin temel ihtiyaçlarının tamamlanacağına inanıyorum. Önümüzdeki zaman içerisinde şehrimizi beş yıldızlı oteller ile donatıyoruz, şehrimizin misafirlerinin konaklama ihtiyacını gidermiş ve konfora kavuşturmuş olacağız. Yine evinizin salonunda eşiniz dostunuz ile izleyerek eğlenebileceğiniz vakit geçirebileceğiniz büyük bir televizyon ve DVD olmasını isteyebilirsiniz. Bu da şehrimizin kültür merkezleri anlamına geliyor ki, bu sorunu da Atakum'da bulunan DSİ kampüsü içerisinde yapacağımız kültür merkezi ve merkezde bulunan kent müzesi ile aşacağız" şeklinde konuştu.

    Kent Müzelerinin, resmi tarihin yanı sıra sivillerin tarihini anlatmasıyla önemli olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, Kent Müzelerine günümüzde vermek istediğimiz işlevi, Cumhuriyet döneminde halk evlerinin yürüttüğünü ve küreselleşmenin aslında bir yandan da yerelleşmeye hizmet ettiğini biliyoruz  Müzelerin, kentlilerin kentle tanıştığı mekânlar olduğunu, kent müzelerinin sadece açılmasıyla kurulma işinin bitmediğini, hatta bu sürecin yeni başladığını söyledi. Her kentte kent müzesi yaklaşımıyla TKB ve ÇEKÜL’ün bir Türkiye kent müzesi modeli oluşturacağının altını çizerek Karadeniz’in tek Büyükşehir Belediyesi ve bir liman kenti olan Samsun, doğu ve batıya doğru gelişim gösteren modern bir kent olduğunu altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz,  Sahil şeridindeki düzenlemeleri, teleferik hattı, atlı spor tesisleri, müzik konservatuarı, su kayağı merkezi, yeşil alanları, kent içindeki plajları ve raylı taşıma sistemi Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından sadece birkaç tanesi. Kentte girdinizde en çok hissettiğiniz ise Gazi Mustafa Kemal’in izleri. Bandırma Vapuru Müzesi, Ata’nın Samsun’a ilk ayak bastığı anın yaşatıldığı ve canlandırma heykellerin olduğu liman ve Mıntıka Palas’a yani Gazi Müzesi’ne giden yürüyüş yolu, caddelere asılı Atatürk fotoğrafları kentte sizi karşılayanlar arasında.

Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi
Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi
Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi
Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi
Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi
Başkan Yılmaz, Kent Müzesini İnceledi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım