Cezayirli Öğrencilerden Başkan Yılmaz'a Ziyaret

31 Ekim 2011 Pazartesi | Haberler | |

Doktora ve yüksek lisans yapmak için Cezayir'den Samsun'a gelen öğrenciler Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a nezaket ziyaretinde bulundu.

Cezayirli Öğrencilerden Başkan Yılmaz'a Ziyaret

   Misafir öğrencilerin hem ülkeler hem de şehirler arasında kültür elçisi olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Kardeşlerimiz burada kaldıkları sürece yaşayacakları güzellikleri kendi ülkelerinde anlatacak, şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak" dedi.
Öğrencilerin velisi olarak Samsun'a gelen ve aynı zamanda Cezayir'in Müstaghanem şehrinin belediye başkanı yardımcısı olan İsa Büzera, "Kızımı ve öğrencilerimizi bire bir birbirine benzeyen kardeş kentimize emanet ediyorum. Gözüm arkada kalmayacak" diye konuştu.
   Samsun'u ile kendi şehrinin benzerliklerinin çok olduğunu söyleyen Buzera, "Her iki şehir de kuruldukları sahil kenarı ve bulundukları koy itibarıyla sanki bir birinin fotokopisi gibi. Eski çarşıları, çarşıdaki esnafı çok benzerlik gösteriyor. Ülkelerimiz ayrı olsa da biz din kardeşi olduğumuz için sanki kendimi Müstaghanem'de gibi hissediyorum" diye konuştu.
Başkan Yılmaz'ı Cezayir'e davet eten Buzera, ileride her iki şehrin kardeş şehir olmasını temenni ettiğini dile getirdi.
   Öğrencilere Samsun hakkındaki izlenimlerini soran Başkan Yılmaz, aldığı olumlu cevaplar üzerine, "Burada kendi evinizdeki gibi rahat edeceğinizi umuyorum. Ülkenize döndüğünüzde de Samsun'u unutmayacağınızı ve gönüllü kültür elçilerimiz olacağınızdan şüphem yok" şeklinde konuştu.
   Meslektaşına "Çocuklarınız bize emanet. Gözünüz arkada kalmasın. Başınız sıkıştığında gönül rahatlığıyla bizlere gelip dertlerinizi paylaşabilirsiniz" diyen Başkan Yılmaz, sıcak bölgeden gelen misafirlerinin üşümemesi için atkı hediye etti.
   Cezayirli 5 öğrenci bir yıl boyunca TÖMER'e giderek Türkçeyi öğrendikten sonra değişik dallarda yüksek lisans ve doktora yapacak.

Cezayirli Öğrencilerden Başkan Yılmaz'a Ziyaret
Cezayirli Öğrencilerden Başkan Yılmaz'a Ziyaret

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım