Samsun, Odessa, Chezkassy Ve Kherson'un Ticari Yakınlaşması

31 Ekim 2011 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Ukrayna'nın Odessa, Chezkassy ve Kherson TSO'ları arasında ticaret işbirliği protokolü imzalandı.

Samsun, Odessa, Chezkassy Ve Kherson'un Ticari Yakınlaşması

   Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Odessa Bölgesel TSO Birinci Başkan Yardımcısı Vladimir Shpyrko, Chezkassy Bölgesi TSO Başkan Yardımcısı Vladimir Nevesenko, Kherson Bölgesi TSO Birinci Başkan Vekili Valentina Udod ve Ukrayna'dan gelen tüccar ve işadamlarının katıldığı protokol imza töreninde Samsun TSO ile Odessa, Chezkassy ve Kherson TSO'ları arasında ticaret işbirliği protokolü imzalandı.
   Bu protokol sayesinde Türkiye ile Ukrayna arasında yapılacak ticaretin kolaylaşacağını söyleyen TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Ukrayna'dan Odessa, Chezkassy ve Kherson TSO'ları ile birlikte iki ülke arasında yapılan ve bundan sonra yapılacak olan ticareti kolaylaştırmak amacıyla bir protokol imzalıyoruz. İmzalanan bu protokolün her iki ülkeye de hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum bu protokol bundan sonra yapacağımız ticareti çok daha geliştirir. Ukrayna'da ithal ettiğimiz hububat var. Bizimde şehrimizde ürettiğimiz Ukrayna'ya giden meyve ve sebzemiz var. Bunun yanı sıra çok çeşitli sanayi ürünlerimiz var. Umuyorum bu protokol bizim bu alışverişimizi daha çok geliştirecektir. Gelecekte çok işlerin yapılacağı uluslararası, Ortadoğu'yu Batlık Denizi'ne ve Orta Avrupa'ya bağlayacak olan Viking Projesi var. Karadeniz'de Türkiye'nin giriş noktası, Ukrayna'da da giriş noktası Odessa olacak. Viking projesi hayata geçtikten sonra aynı ülkenin iki şehri gibi ticaret çok iyi şekilde gelişecek" dedi.
   Samsun'un Ukrayna'ya yakınlığına dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Samsun Ukrayna'ya Türkiye'nin birçok şehrinden daha yakın. Samsun'un Odessa'ya olan mesafesi Türkiye'nin birçok şehrine olan mesafeden daha yakın. Ukrayna ile Türkiye, denizde kurulacak olan bir ulaşım sistemi ve bir havayolu bağlantısıyla tarihte görülmediği oranda yakın ilişkiler kurabilir. Samsun ile Ukrayna şehirleri arasındaki ulaşım güçlüğü gelecekte mutlaka ortadan kalkacak. Gelecekte Samsun'dan Odessa'ya havayolu bağlantıları kurulduğu takdirde, denizyolu ile Odessa-Samsun arasında deniz taşıtı sistemi kurulduğu takdirde birbirimizle daha rahat iletişim haline geçeceğiz. Bütün bunlar imzalanan bu protokol ile hızlanacaktır" diye konuştu.
Türk işadamlarının başarılı olduklarını ifade eden Odessa Bölgesel TSO Birinci Başkan Yardımcısı Vladimir Shpyrko, "Burada olmaktan çok memnunuz. Yaptığımız anlaşmanın sonucu olarak ticaretimizi ve ekonomik gelişmemizi güçlendirecek yolun bir başlangıcı olacak. Burada gördük ki, bu ekonomik gelişimin devamını Samsun'da çok istiyor. Ekonomik ilişkilerimiz daha da ilerleme sürecinde. Denizyolu, taşımacılığının başlangıcına start vermiş bulunuyoruz. Biz biliyoruz ki Türk işadamları kendi sektörlerinde çok başarılı olmuşlar. Viking Projesi ile iki ülke daha da yakınlaşmış olacak" şeklinde konuştu.
Bu anlaşmanın bir başlangıç olduğunu belirten Chezkassy Bölgesi TSO Başkan Yardımcısı Vladimir Nevesenko, şöyle konuştu: "Yaptığımız bu anlaşma bir ticaret köprüsü olarak başlangıç olacak. Umuyorum ki bölgemizdeki eğitim faaliyetlerine yönelikte bir girişim olacak. Bu sadece başlangıç, değişik sektörlerde anlaşmaların olacağını umuyorum."
Kherson Bölgesi TSO Birinci Başkan Vekili Valentina Udod ise şunları kaydetti: "Bizim şehrimiz bu kadar büyük şehir değil, denizcilerin yetiştiği bir şehir. Eğitimin ve ticaretin olduğu bir şehir. Bölgemizde insanlar memnuniyetle yaşadıkları bir bölge. Bizim 3 tane denizimiz var. Birincisi Karadeniz, ikincisi Azak Denizi, üçüncüsü ise tahıl denizi. Kesinlikle eminim ki bu protokol bizim işbirliğimizin bir başlangıcı olacak. Ukrayna tarafı olarak bunun garantisini veriyoruz."

Samsun, Odessa, Chezkassy Ve Kherson'un Ticari Yakınlaşması
Samsun, Odessa, Chezkassy Ve Kherson'un Ticari Yakınlaşması
Samsun, Odessa, Chezkassy Ve Kherson'un Ticari Yakınlaşması

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım