Dünyanın İkinci Eşsiz Heykeline 29 Ekim Temizliği

28 Ekim 2011 Cuma | Haberler | |

Samsun'un simgesi olan şaha kalkmış at üzerinde, asker giysileriyle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün canlandırıldığı, dünyada özelliği itibariyle heykeller arasında ikinci konumda olan Atatürk Heykeli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında tazyikli suyla temizlendi.

Dünyanın İkinci Eşsiz Heykeline 29 Ekim Temizliği

Avusturyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından 1931 yılında bronzdan yapılan kaidesiz 4.75 metre, kaideli 8.85 metre olan Atatürk Heykeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırlanıyor. Atatürk Parkı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli, Büyükşehir Belediyesi temizlik işleri tarafından oluşturulan özel bir ekip tarafından özenle temizlendi. Heykel çevre düzenlemesi ve temizliğinin de yapıldığı çalışmada, merdivenle heykelin kaide bölümüne çıkan görevliler tazyikli suyla doğal nedenlerle ve kuş
atıklarından oluşan kirli yüzey aklandı. Bronz özelliği ve özel teknikle şaha kalkmış at üzerinde, asker giysileriyle Büyük Önder Atatürk'ün canlandırıldığı, sanatsal özelliğiyle de dünyada ikinci konumda olan heykelin temizlik çalışmaları vatandaşlarca da ilgiyle izlendi.
Atatürk Heykeli büyük bir kaide üzerinde şahlanan bir at üstünde, Atatürk'ü bütün heybeti ile gururlu bir anlatımla batıya ve çok uzaklara dikilen bakışları azim dolu, şahlanan atın üzerinde dimdik bir vücutla oturmakta. Bu oturuşta korkusuzluk ve Türklüğün gücü işlenerek, sert çelik bir kol kılıca uzanmıştır. Anıt tümüyle Atatürk'ü anlatmış, kuvvetin, azmin, cesaretin ve üstünlüğün simgesi oldu. Kaidenin yanlarında iki kabartma ve öteki yanlarında da yazılar mevcuttur. Kabartmanın birinde, iskelede
sandalın yanında bulunan kişiler görülmekte. Bu insanlar, mermi ve cephane taşımaktadır. Arkalarında, bir de top arabasının bulunması, savaş anını canlandırdığını göstermektedir. Heykelin kaidesindeki yazılar da ise "Vatanda Milli Mücadele'ye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıktı", "Bu heykel, Samsun Vilayet Halkı tarafından 29 birinci teşrin 1931 tarihinde dikildi" denilmekte.

Dünyanın İkinci Eşsiz Heykeline 29 Ekim Temizliği
Dünyanın İkinci Eşsiz Heykeline 29 Ekim Temizliği

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım