Başkan Yılmaz'dan Önemli Açıklamalar

19 Ekim 2011 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehrin gündeminde olan konularla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Başkan Yılmaz'dan Önemli Açıklamalar

  Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunlu iş adamlarıyla Samsun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nın yeni hizmet binasında kahvaltıda bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Başkan Yılmaz, Samsun'un iki senede çok değişeceğini belirtti. Yılmaz, "Samsun'da birlikte iş yapma kültürüne dönük çok güzel işler var. Birlikte üretilen her iş daha sağlam, kalıcı ve şehre meal olan hale geliyor. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret Sanayi Odası ve Samsun Ticaret Borsası kuruluşların el ele vererek birlikte yapmaya çalıştığı şeyler var. Hatırlarsanız bundan beş, on sene önce birlikte iş yapma ruhunu yakalamadığımız zaman birbirimizi eleştiriyorduk. Çok şükür artık taşın altına hepimiz elimizi koyuyoruz" dedi.

"SAMSUN'U DIŞA AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Türkiye'nin bütün büyükşehirlerinin kendilerini dışarıda tanıtmak, kendi hinterlantlarına hitap etmek için çabalar sarf ettiklerini vurguladı. Yılmaz, "Biz kardeş şehir sayımızı artırmadığımız takdirde Amasya, Tokat, Çorum ve Giresun ile ithalat ihracat yaparak bu havzada boğulur gidersin. Ancak biz bu işi büyütmemiz lazım. Önümüzde engeller var, sorunlar var. Bunları kabul ediyorum ama bu problemler geçmişteki boyutundan daha da azaldı. Türkiye'nin dışarıda kredisi yükseldi. Başbakanımızın inanılmaz bir itibarı var dışarıda. Bundan önce gittiğimiz ya da randevu almakta güçlük çektiğimiz kişiler artık bizi davet ediyor, havaalanına geliyor. Yani artık itibar görüyoruz" diye konuştu.

"ATIK SU ARITMA TESİSİ TEMELİ 3 AY SONRA"
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Atık Su Arıtma Tesisi'nin temelinin yaklaşık 3 ay sonra atılacağını ve 2 sene sonra biteceğini açıkladı. Yılmaz, "Atık su arıtma tesisinin ihalesini tamamladık ve işi firmaya teslim ettik. Proje bedeli 28 bin euro. Küçük bir iş değil ve kredi alarak 28 bin euroluk bir projeye imza atıyoruz. Karadeniz'in tek büyük atık su arıtma tesisi olacak" şeklinde konuştu.

"FUAR VE KONGRE MERKEZİ TEMELİ BAYRAMDAN SONRA"
Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy'de yapılacak Fuar ve Kongre Merkezi'nin temelinin Kurban Bayramı'ndan sonra atılacağını söyledi. Yılmaz, "Fuar ve Kongre Merkezi'nin müteahhidi belli oldu. Kapalı spor salonunu yapan firma aldı ve Kurban Bayramı'ndan sonra oranın da temelini atacağız" açıklamasında bulundu.

"3 OTEL İNŞAATI BAŞLADI"
Başkan Yılmaz, Samsun'da 2 sene içerisinde 5 yıldızlı otellerin inşaat çalışmalarının biteceğini ve Samsun'un çevresinin çok değişeceğini vurguladı. Yılmaz, "Samsun'da 3 tane otel inşaatı başladı. Eski otogar bölgesinde olan Rönesans inşaat çalışmalarına devam ediyor. Bir diğeri ise DLH depolarının orada yapılacak. Bunun 3 ay sonra temeli atacak. Atakent'teki Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün yerine yapılacak otelin projesi hazırlanıyor. İki sene içinde bu oteller tamamlanacak" dedi.

"KENDİ TARİHİMİZİ KENDİMİZ YOK EDİYORUZ"
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Saathane Projesinin hayata geçeceğini ve çok yakın zamanda Gülsan Sanayi Sitesini de projelendireceklerini açıkladı. Yılmaz, şöyle devam etti: "Bu şehrin içerisinde bırakın Saathane'yi, Çiftlik'e kadar olan alandaki trafik sıkışıklığı ile ilgili konuyu eğer neşter atıp çözmediğimiz takdirde trafik sorunu çok büyüyecektir. Biz Saathane içerisinde bir pazar kurmuşuz. Ha Rasathane Mahallesi'ndeki pazar yeri ha Saathane Meydanı'ndaki pazar yeri. Güzelim hanın ve güzelim vakıf binalarının, güzelim caminin, medresenin ve hamamın üzerine abanmışlar, plastik, leğen, çuval, kap kacak satıyorlar. Şehircilik anlayışında böyle bir şey yok. Bu proje bizim aklımıza yeni gelmedi. Zaten gündemde olan bir projeydi, ancak vakit bulabildik."

"GÜLSAN SANAYİ SİTESİ KALKACAK"
Çok yakın zamanda Gülsan Sanayi Sitesi'ni de ele alacaklarını anlatan Yılmaz, şunları söyledi: "Çıkın Meşe Tesisleri'nden bir bakın. Şehrin merkezinde bir gece kondu mahallesi, teneke yığını. Bunu kimseye anlatamıyorum. Bir yabancı gelse gösteremiyorum. Biz kimseyi kırıp dökerek değil ama oradaki insanların bizleri de biraz anlayışla karşılaması gerekiyor. Buralar bu şehrin ortak malı ve Samsun'un ortak değerleridir. Biz kendi varlıklarımızı, tarihimizi yok ediyoruz. O bakımdan biz bunları yapıcağız. Ancak tabii ki kırarak ve dökerek değil. Alternatifler sunuyoruz, 'sizleri buraya taşıyalım, şuraya taşıyalım' tekliflerinde bulunuyoruz."

"3. ÜNİVERSİTE YAPILSIN"
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsuna 3. bir üniversitenin kurulması veya temel atılması gerektiğini söyledi. Yılmaz, "Artık Samsun'da 3. üniversiteyi de konuşun. Yeşilırmak Üniversitesi düşünülebilir. Onu takip eden yıllarda Kızılırmak Üniversitesi de düşünebilir" ifadelerini kullandı.

"RAYLI SİSTEM TEKKEKÖY'E KADAR UZATILACAK"
Raylı sistemin Tekkeköy'e kadar uzatılacağını kaydeden Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Raylı sistem günlük 53 bin yolcu taşıyor. Artık ve söz verdiğimiz gibi '50 binin üzerine geldiğimiz zaman Tekkeköy istikametine gidecek' demiştik. Şuanda güzergah yerlerini tartışıyoruz. Güzergah Gar Kavşağı'ndan başlayıp yeni yapılan kapalı spor salonu ve Fuar ve kongre merkezinin orada sonlanacak."

Başkan Yılmaz'dan Önemli Açıklamalar
Başkan Yılmaz'dan Önemli Açıklamalar

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım