Sosyal Devlet Vatandaşına Sahip Çıkıyor

17 Ekim 2011 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile il genelinde bakıma muhtaç insanlara yönelik evde sağlık hizmeti verilecek.

Sosyal Devlet Vatandaşına Sahip Çıkıyor

   Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan "Evde Sağlık Hizmeti" kapsamı Samsun'da genişletildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürdüğü evde bakım hizmetlerine ek olarak, Sağlık Müdürlüğü'nün öncülüğünde valilik koordinesinde ortak çalışma yapılması ve il genelinde daha çok vatandaşa ulaşılması için proje geliştirildi. Çalışma kapsamında Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşların evde bakımını kapsayan protokole imza attı. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenin de konuşan Vali Hüseyin Aksoy, evde sağlık hizmetiyle herhangi bir nedenle yatağa bağımlı hale gelmiş olan hastaların evlerinde ziyaret edilerek ihtiyaçları olan sağlık hizmetinin belirlenmesi, tedavi ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanmasının amaçlandığını söyledi. Hastaneye başvuru sıklığının azaltılması, hastalara ve aile bireylerine sosyal, psikolojik destek verilmesi, tüm bu hizmetlerin bir bütün olarak birlikte sunulmasının amaçlar arasında olduğunu ifade eden Vali Aksoy, il genelinde 17 birimle 17 hekim, 20 hemşire, 17 sağlık memuru, 17 şoför, 7 giydirilmiş personel nakil aracı ile hizmet verildiğini kaydetti. İl genelinde Sağlık Müdürlüğü olarak verilen bakım hizmetlerine değinen Aksoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Aile hekimleri bu kapsamda 633 hastaya birinci basamak evde sağlık hizmeti vermiştir. Bu hastaların yüzde 81'inin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan, yüzde 16'sının yeşil karttan sağlık güvencesi bulunmaktadır. Hastaların yüzde 3'nün hiçbir sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Hastaneler bünyesinde açılan evde sağlık hizmeti birimlerinin kurulmasından Eylül 2011 sonuna kadar 2 bin 361 hastaya ulaşılmıştır. Bu hastalardan bin 866 hastanın evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olduğu tespit edilerek evde sağlık hizmeti alması uygun görülmüştür. Bu hastaların 2 bin 917 kez birim hekimi, 756 kez ise uzman hekim tarafından muayene edilerek, tedavileri planlanmıştır. Tıbbi ihtiyaçları belirlenmiş olan hastalara evlerinden ve aile ortamından ayrılmadan bin 81 mesane sondası, 179 kez ise nazogastrik sonda uygulaması yapılmıştır. Evde sağlık hizmeti alan hastalara oluşan yatak yaralarının tedavisi için Evde Sağlık Hizmetleri Birimi hekiminin planlaması dahilinde toplam 3 bin 679 kez pansuman yapılmıştır. Rutin tahlil yapılması gereken hastalardan 757 kez kan ve idrar örnekleri evlerinde alınarak sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca, hastaların ihtiyaçlarına göre çıkarılan rapor sayısı 723'tür. Yatağa bağımlı olan ve diş tedavisine ihtiyacı olan 9 hastanın diş tedavileri yapılmıştır. Her hasta yakınına evde sağlık hizmetleri ekibi tarafından mutlaka hasta bakımı, mevcut ilaçlarının kullanımı ile ilgili eğitim verilmektedir. Hastanın ihtiyacına göre diyabet, hipertansiyon, yara bakımı, beslenme, ağız bakımı, kullanılan tıbbi cihazların kullanım ve bakımı ile ilgili eğitim verilmektedir. Evde sağlık hizmetinden yararlanan hastalar, artık hastalık sürecini evlerinde huzurlu ve rahat geçirmektedirler."
   Yaklaşık 3.5 yıldır yaşlılara yönelik ev bakım hizmeti sunduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, evde bakımı yapılan yaşlı sayısının 800 olduğunu, bunun İl Sağlık Müdürlüğü'nün de çalışmasıyla bin 200'e çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti. Her şeyin odağında insan olduğuna vurgu yapan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "İnsana dönük, insan için yapılması gereken işleri alt alta koymaya kalkarsanız, insanın için yapılacak olan işler sınırsız oranda, insanı mutlu etmeye dönük bir dizi faaliyetleri kapsar. Bunların içerisinde ilerleyen yaşlarda akrabası, yakınları olan insanların dahi evinde yakın akrabalarından aldığı desteğe ilave olarak desteğe ihtiyaçları olabiliyor. İnsanın yakınlarının yapmakta zorluk çektiği destek hizmetleri olabilir. 3.5 yıldır bu hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Banyolarının yapılması, tıraşlarına kadar bir takım hizmetlerin yapılması dahil çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar için ne gerekiyorsa yapılmasını gerekli görüyoruz. Çünkü insan odaklı hizmeti benimsemiş bir zihniyetin taşıyıcılarıyız" şeklinde konuştu. Daha sonra, Vali Hüseyin Aksoy ve Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, protokole imza attı.

Sosyal Devlet Vatandaşına Sahip Çıkıyor

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım