Beyaz Rusya Büyükelçisi'nden Belediyemize Ziyaret

1 Nisan 2010 Perşembe | Haberler | |

Beyaz Rusya Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik, Samsun'da bir dizi temaslarda bulundu.

Beyaz Rusya Büyükelçisi'nden Belediyemize ZiyaretBeyaz Rusya Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik, Samsun'da bir dizi temaslarda bulundu. Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KASİAD) girişimleriyle Samsun'a gelen Beyaz Rusya Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik, Beyaz Rusya Ticari Ateşesi Andrei Ermolovich ve işadamlarından oluşan Beyaz Rusya Heyeti, TUSKON Avrasya Koordinatörü Coşkun Ertan'ın da katılımıyla KASİAD'ın düzenlediği "Beyaz Rusya Ülke Tanıtım Toplantısı" öncesinde Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'na ziyaretlerde bulunurken, Samsun Limanı'nı ve çeşitli fabrikaları da gezerek ilin üretim ve lojistik potansiyelini de yerinde görme fırsatı buldu. Beyaz Rusya Heyeti, sabah kahvaltısında KASİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldikten sonra ilk olarak Samsun Limanı'na bir ziyarette bulundu. Samsun Limanı hakkında bilgi alan heyet daha sonra sırasıyla Borsan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Seral Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Erol Beytekin ve Durapay Mobilya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Durmuşoğlu ile bir araya geldi. Bu ziyaretlerde üretim tesislerini de gezen konuk heyet, Samsunlu işadamlarıyla Beyaz Rusya'ya kurulabilecek ticaret köprüsü potansiyeli hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Beyaz Rusya Heyeti, Başkan Yılmaz tarafından oldukça sıcak bir şekilde karşılandı. Sıcak karşılamadan oldukça etkilenen Büyükelçi Kolesnik, Karadeniz'e sınırları olmamasına rağmen hep denizleri olarak gördüklerini ve bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye'yi de Karadeniz'in birleştirici unsuru dolayısıyla kardeş bir ülke olarak tanımladıklarının altını çizdi.
Başkan Yılmaz, bu girişimlerin sevindirici olduğunu ve iki ülke arasında Samsun bağlamındaki işbirliğinin geliştirilmesi adına Belediye Başkanı olarak üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti. Son olarak Büyükelçi Valery Kolesnik ve beraberindekiler, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti. Güzeloğlu ziyarette yaptığı konuşmada, "Türkiye komşuları ile yakın bir dostluk ve giderek artan bir ticaret ilişkisini ve güçlenen bir süreci yaşıyor. Türkiye dünyanın 16.büyük, Avrupa'nın 6 büyük ekonomisi olan ve büyüme eğilimi gösteren bir ülkedir. Biz de Belarus olan ihracatı yeterli görmüyoruz. Hükümetlerimiz arasında yapılan anlaşmalar mevcut. Bu çalışmaların sadece hükümetler arasında olmasının ötesinde ticaretin her iki ülke aktörleri arasında desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Güzeloğlu, Beyaz Rusya Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik'e üzeri Atatürk Heykeli işlemeli bir plaket verdi. Büyükelçisi Valery Kolesnik de Güzeloğlu'na Beyaz Rusya'nın özgürlüğünü ve kurtuluşunu simgeleyen bir plaket hediye etti.
Beyaz Rusya Büyükelçisi'nden Belediyemize Ziyaret

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım