Saathane Projesi Komisyondan Geçti

13 Ekim 2011 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi “Saathane Taşhan, Belediye Kentsel Dönüşüm Projesi” ortak komisyonda oy çokluğuyla kabul edildi.

Saathane Projesi Komisyondan Geçti

   Büyükşehir Belediyesi Ortak Komisyonu, Saathane gündem maddesiyle Komisyon ve Canik Belediye Başkanı Osman Genç başkanlığında toplandı. Eylül ayı meclis toplantısında 1 ay ertelenen Samsun'un en eski tarihi meydanlarından olan Saathane Meydanı, Büyükşehir Belediye binası ve tarihi Taşhan'ı da kapsayarak uygulanacak 'Saathane Taşhan, Belediye Kentsel Dönüşüm Projesi' gündeme alındı. Projenin uygulanıp uygulanmayacağının tartışmaya açıldığı komisyon toplantısını Saathane esnafı da izledi.
Görüşlerin belirtildiği komisyonda Başkanı Osman Genç, projeyle ilgili görüşlerini açıkladı.   Saathane Meydanı'nın tarihi yapısına değinen Genç, Selçuklular'ın Karadeniz'de tek Samsun'da yerleşim yerleri oluşturduğunu, meydanın da Müslüman Samsun Türklerinin yaşadığı bölge olduğunu ifade etti. Saathane Meydanı'nda sosyal, kültürel, ekonomik, turizm yönünden birçok özelliğinin olduğunu ifade eden Genç, "Tarihi dokular korunarak gelecek nesillere mutlaka taşınmalıdır. 20 yıldır meydanla ilgili projeler bekletilmiş ve bu zamana kadar bir çözüm bulunamamış. Ben talebin alt komisyonda bekletilmesini, tarihçilerin, uzmanların, sivil toplum örgütlerinin detaylı bir şekilde tartışmasını, ortak bir kararın alınmasını istiyorum. Esnaf mağdur olmak istemiyor. Ben bu projenin uzun bir süre üzerinde çalışılması gerektiği kanaatindeyim” dedi.
   İlk önce Büyükşehir Belediyesi'nin proje talebinin alt komisyonda bekletilmesi oylandı. 11 kişi bekletilmemesi, 10 kişi bekletilmesi yönünde oy kullandı. Daha sonra belediyenin proje talebi olduğu gibi oylandı. 13 meclis üyesi projenin uygulanmasına 'evet', 6 kişi 'hayır' dedi. Projenin komisyonda kabul edilmesinin ardından cuma günü meclise 'evet' oyuyla gelmesi kararlaştırıldı.

Saathane Projesi Komisyondan Geçti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım