Samsun Sempozyumu'nda İlk Gün

13 Ekim 2011 Perşembe | Haberler | |

Samsun ve yöresi ile ilgili her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik, coğrafi ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılarak, kayıt altına alınmasını ve sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Samsun Sempozyumu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yapılacak.

   Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ işbirliğinde düzenlenen ve 62 oturumda 292 bildirinin sunulacağı Samsun Sempozyumu, bugün itibariyle  AKM'de başlıyor. Açılışına, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da katılacağı sempozyumun açılış konferansını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Turan "19 Mayıstan Cumhuriyeti Milli Mücadele" konulu sunumuyla yapacak.
   AKM A Salon'da düzenlenen birinci açılış oturumunun başkanlığını Prof. Dr. Hikmet Sami Türk yapacak. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Turçer; "Şehir Planlaması Koruma, Kentsel Yenileme ve Dönüşüm: Samsun İçin Stratejiler", Maltepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Tanyaş; "Lojistik Yönetimi ve Kentsel Lojistik", Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar; "Enerjinin Etkin Kullanımı ve Yenilenebilir Enerji", Sharjah Amerikan Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Genç; "Değişen Küresel Ekonomi-Politik, Türkiye İçin Fırsatlar ve Tehditler" konulu sunumlarını yapacak.
   AKM B Salon'da gerçekleşecek ikinci açılış oturumunun başkanlığını Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız yapacak. İkinci açılış konferansında Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Öz; "Türk Fethinden 1. Dünya Savaşına Samsun Şehrinin Nüfus Yapısı", Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. M. Öcal Oğuz; "Kentler ve İmgeleri Bağlamında Samsun", Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Bekir Parlak; "Yaşanabilir Bir Samsun", İstanbul Şehir Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ferhat Kentel; "Toplum ve Kimlikler" konulu birer sunum yapacak.
   3 farklı merkez ve 9 ayrı salonda gerçekleştirilecek olan Samsun Sempozyumu'nda; arkeoloji, bağımsızlık mücadelesinin ilk adımı, çevre ve atık su yönetimi, ekonomi ve ticaret, kentleşme ve mimarlık, lojistik, müzik ve güzel sanatlar, turizm, yenilenebilir enerji kaynakları konuları AKM'de, deniz ve su ürünleri, eğitim, ekoloji, inanç, sağlık, spor, tarım, gıda ve hayvancılık konuları OMÜ AKM'de, dil edebiyat, halkbilimi, psiko-sosyal ve kültürel yaşam, sosyal, ekonomik yaşam ve coğrafya, tarih ve sanat tarihi konuları ise Canik Kültür Merkezi'nde sunulacak.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım