Raylı Sistem Hattı Genişliyor

11 Ekim 2011 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi raylı sistemin Havaalanı ve Taflan arasına uzatılması için çalışma başlattı.

Raylı Sistem Hattı Genişliyor

   Şehir merkezi Gar noktasından, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) güzergahına kadar 17.2 kilometre mesafede hizmet veren raylı sistemde yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Sistemin batıdan Taflan'a, doğudan ise Samsun-Çarşamba Havaalanı'na kadar genişletilmesi için çalışma başlatıldı.
   Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2011 yılı Ekim ayı 17. Bileşimi 1. oturumunda kent için önemli olan birçok talep komisyonlara sevk edildi. Komisyonlara havale edilen maddeler arasında raylı sistem güzergahının uzatılması talebi de yer aldı. Madde incelenmek üzere komisyona sevk edildi.
   Konuyla ilgili meclise bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Mevcut sistemimize ek olarak raylı sistemin güzergahını genişletmeyi planlıyoruz. Üniversite durağından alt geçit veya bir köprü geçişi gibi bir köprü oluşturarak hattı Omtel Otel hizasına almayı planlıyoruz. Buradan Taflan'a kadar uzatılması öngörülüyor. Doğu kısımda ise mevcut demir yoluna ek olarak raylı sistem için bir hat yapılmasını kapsıyor" dedi.
Toplantıda, Tekkeköy ilçesinde yapımına başlanan 7 bin 500 kişilik kapalı spor salonunun isminin “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Spor Toto Spor Salonu” olarak değiştirilmesi talebi ise komisyona sevk edilmeden direkt oylanarak kabul edildi.
Raylı sistemin ilk kazasında trenin çarpması sonucu hayatını kaybeden Saadet Töngel'in isminin Canik ilçesinde bir mahalleye verilmesi, İran'ın Gülistan Eyaleti ile kardeş şehir, Yunanistan'ın Kavala şehri ile işbirliği protokolü imzalanması ve İspanya'nın Barselona şehrine yurt dışı gezisi yapılması gibi konular komisyonlara sevk edildi.

Raylı Sistem Hattı Genişliyor

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım