Büyükşehir'den Samsun Tarihine Destek

22 Eylül 2011 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, “Samsun'u turizm merkezi haline getirirken tarihi değerleri ve eserleri de ortaya çıkartmak için gerekeni yapıyoruz” dedi.

Büyükşehir'den Samsun Tarihine Destek

    Samsun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Samsun Vezirköprü İlçesinde Oymaağaç Höyük'te Hititlerin en büyük ‘Kült’ şehirlerinden biri olduğu ortaya çıkan Nerik şehri kazısını yapan Alman, İtalyan, Hollandalı ve Türk Arkeolog sanatçılarla bir araya geldi. Amisos Restaurant'ta Konuk arkeolog ve sanatçılar ile Kültür Bakanlığı görevlilerine verilen yemekte konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, "Samsun'un tarihini ortaya çıkarmak, tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz. Samsun M.Ö.'den önceki yıllarda çok büyük medeniyetlerin yaşadığı bir şehir. Bu çalışmaları yapan bilim ve sanat insanlarını da destekliyoruz. Bu toplantıda Hititlerin en büyük şehirlerinden biri olan Nerik Şehri'nin bulunduğu Vezirköprü İlçesi Oymaağaç Köyü'nde kazı yapan heyet ile burada görevli arkeologları ağırladık. Bunun yanı sıra Samsun'da bulunan sanatçılar ve bu kazılara eşlik ederek katılan Kültür Bakanlığı görevlilerini de konuk ederek Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarına destek verdiğimizi söyledik" dedi.

SAMSUN İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALARIN ARKASINDAYIZ
    Samsun'un turizm, tarih ve sanatının da tanıtımının yapılması ve değerlerinin ortaya çıkması için yapılan çalışmaların her zaman arkasında olduklarını belirten Kenan Şara, "Samsun'da yaptığımız, tarihi ve turistik güzellik ve özellikleri ortaya çıkaran çalışmalarımız artık gün yüzüne çıkmaya başladı. Doğu Park'ın ardından Batı Park'ta yaptığımız çevre düzenleme çalışmaları ve Amazon Adası vatandaşlardan çok büyük ilgi görmeye başladı. Samsun'un sanatını ve tarihi ile sanat eserlerini anlatacak olan sanatçıların çıkaracağı bir sanat dergisi için bizden destek istediler. Biz de Samsun'u tanıtacağına inandığımız bu dergi için gereken katkıyı sağlayacağız" diye konuştu.

HİTİTLERİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN
    Vezirköprü Oymaağaç Köyü'nde yapılan çalışmalara başkanlık eden Berlin Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Rainier Czichon da Nerik'in M.Ö. 3500'lü yıllarda Hititlerin yaşadığı dönemde en önemli Kült (Dini) merkezlerden biri olduğunu belirtti. Prof. Dr. Rainier Czichon, Bakır yatakları ve Kızılırmağın geçişi nedeniyle ilk insanlar Kalkolitik dönem itibaren Oymaağaç Höyükte yerleşmeye başladılar. Oymaağaç Höyüğün Orta Tunç ve Geç Tunç Çağı Hititlerin dini merkezi "Nerik" olduğu tahmin edilir. Biz çalışmalara 2005 yılında başladık. 2007 yılında yüzeyin altına indik ve önemli bulgular elde ettik. İlk zamanlarda yazıya rastlamadık. Ancak bulduğumuz döneme ait seramikler ve eserler bizi umutlandırdı. Çivi yazılı metin arıyoruz" dedi.

11 TANE TABLET BULUNDU
    Her yıl T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle ve Gerda Henkel Vakıf ve Alman Araştırma Fonu desteğiyle 50-60 kişilik, bilim insanları, öğrenciler, yerli işçilerle hem bahar hem yaz sezonunda Oymaağaç Höyükte ve onun yakın çevresinde çeşitli metotlar ile çalıştıklarını belirten Rainier Czichon, açıklamasını şöyle tamamladı: "Bu çalışmalar sonunda bölgede 11 tane tablet bulduk. Bu Samsun'da o döneme ait bulunan ilk belgedir. Hiyeroglif yazılar da var. Höyüğün üzerinde 40*40 metre büyüklüğünde bir tapınak kalıntısı olduğunu düşündüğümüz yerleşim birimi bulduk. Hititlerin Hava Tanrısı Nerik'te bulunuyor. Hitit Kralları bu tapınakta yemin ederek krallıklarını tescilliyorlar. Kazılarımıza bu yıl Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile   devam edeceğiz. Samsun’da çok rahat ediyoruz ve bunun için de Samsunlulara çok teşekkür ediyoruz" 


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım