Kültür Ve Sanatta Güç Birliği

21 Eylül 2011 Çarşamba | Haberler | |

Samsunum1 Gemisi'ndeki kahvaltıya Vali Hüseyin Aksoy'un yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç, kaymakamlar, kurum ve kuruluş müdürleri ile Samsun'daki tiyatro ve sanat kuruluşları katıldı.

Kültür Ve Sanatta Güç Birliği

Samsun Kültür Sanat Platformu Başkanı Vali Yardımcısı Taner Genç, "Amacımız sanatı kültür hayatını, sanatçıyı, sanatçıların ölümlerini koruma, geliştirme Samsun'un kültür ve sanat hayatına, fikir hayatına katkılarda bulunmaktır. Birlikten güç doğduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan tek tek faaliyetler belki de toplumun büyük kesimi tarafından istenilmemekte bazen cılız kalabilmekte bazen de gerekli desteği görememektedir. Bu nedenle sanatçılarımız da bazen yalnız insanlar konumuna düşmektedir. Biz bu birliği oluşturarak hem bir güç hem de bir kültür platformu halinde destek olmaktır. Topluma sanatın kültür hayatının her alanında yapılan etkinlikleri duyurmak ve ayrıca sanat ve kültür alanında projeler üreterek Samsun'un gelişmesine kültür ve sanat birikiminin ilerlemesine katkıda bulunmak amacımız" dedi.
60 yıllık hayatının 45 yıllık bölümünde kültür ve sanat içinde kendi imkanlarıyla bir şeyler üretebilmek adına geçtiğini söyleyen Anadolu Kültür Vakfı Genel Sekreteri Hikmet Gürcan, "İlk defa genel merkez yönetim ve yerel yönetimlerin kültür ve sanatın içerisinde bu kadar iç içe olduğuna tanık oluyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Umut ediyorum ki Samsun adına gelecekte çok güzel şeyler yapılacak. Şu an burada 100'ün üzerinde arkadaşım var fakat ne yazık ki yaklaşık yüzde 80'ini ilk defa burada gördüm. Bu da gösteriyor ki kültür ve sanatla uğraşanların kendi aralarında diyalog kopukluğu var. Bizler Anadolu Folklor Vakfı olarak 30 yıldır aylık kira, elektrik, su parası telefon gibi giderlerini ödeme derdinden normal aktivitelerimizi yüzde 50 düşürmek durumunda kalıyoruz. Eğer mümkün olursa bu işi yapan bütün dernek vakıf ve benzeri kurumları bir bina altında bir çatı altında toplanması ve yine yılda en az iki proje üretmek şartıyla burada kalmamız temin edilirse sanıyorum bu platformda çok daha faydalı olacağız" diye konuştu.
Samsun'da Devlet Opera ve Balesi'ni halka sevdirdiklerini ifade eden Samsun Devlet Opera ve Bale Baş Rejisörü Mehmet Yılmaz, "Yaptığımız eserlerle ve konserle bunun sizler tarafından takdirle karşılandığını görmek bizi çok onurlandırıyor ve çok gururlandırıyor. Avrupa'ya gittiğinizde veya herhangi bir Uzak Doğu ülkelerine gittiğinizde 'benim kentimde opera var bale var, tiyatro, senfoni var, heykeltıraş, şair var' gibi kendinizi tanıttığınızda diğer ülkelerden biz hak ettiğimizden biraz daha az tanınıyoruz. Sanat kurumları bize omurga sağlayacaktır diye düşünüyorum. Geçmişe yönelik bütün uygarlıkları takip ettiğimizde ancak ve ancak kültür ve sanat alanında bıraktıklarıyla değerlendirebiliyoruz" şeklinde konuştu.
Kültür ve sanatın eğitilmiş bir eğitim alt yapısı üzerinde inşa edilebileceğini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, "Samsun, üniversitemizden önce de birikimleri olan bir şehirdi ama üniversiteden sonra daha eğitimli ve kültürü de kurumsallaştıran bir yapıya dönüştü. Kültüre ve sanata dönük bir üst yapı teşkil edemedik. Valimizin çabalarıyla kültüre ve sanata dönük niyet ve gayretleri bir çatı altında toplayan ve bunları topyekun bir enerjiye dönüştüren bir çabayı Samsun'da görürüz. Kültür sanat insanlarımız çok konuşur ama az iş yaparlar. Biraz iş yapmak gerekiyor. Konuşulanları hemen aksiyona ve eyleme dönüştürmek lazım. O bakımdan bu platformu önemsiyorum ve buradan çıkacak olan o topyekun sinerjiyi biz harekete dönüştürürsek burada eksik kalmış olan bu eksikliğimizi gidermiş oluruz. Samsun çok gelişiyor ama kültüre ve sanata dönük çok eksikliğimiz var. Bu platformun biz yerel yöneticilere ışık tutacağını ve biz yerel yöneticilerin yapacağı aksiyon programlarında ve projelerinde etkili olacağını düşünüyorum" dedi.
Kültür ve sanatlarla uğralaşanların ayrı ayrı yerlerde birçok etkinlikler gerçekleştirdiğini, fakat istenilen sonuçlarının alınamadığını belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, şöyle konuştu: "Bugün burada Samsun'un çok farklı kesimlerinden yer alan arkadaşlarımız, yerel yönetimleri ve kamu temsilcileri ile bir aradayız. Zaman zaman birçok etkinlikler gerçekleştiriliyor. Aynı alanlarda kentin birçok noktalarında etkinlikler oluyor. Bu etkinliklerin gerek kamuoyuyla paylaşılmasında gerekse etkinliğin kapasitesinin daha üst bir noktaya taşınmasında gerekli sonuçların alınamadığı da görülüyor. Belki aynı etkinlikleri tek platformda toplamak, bütün güçleri bir yerde toplamak daha güçlü bir etkinlik gerçekleştirmek bu platformun önümüzdeki dönemde ortaya koyacağı önemli hedeflerden birisi olmalı diye düşünüyorum. Samsun Devlet Opera Balesi, devlet tiyatrocularıyla, sanatçılarıyla çok önemli kurumlara ve değerlere sahiptir. Bunları biz bir arada tutabilirsek önümüzdeki dönemde Samsun'u çok farklı noktalara taşıyabiliriz. Samsun kendisine birçok alanda hedefler koydu ve bu alanlarda da çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki dönemlerde de Samsun'un artık kültür ve sanat şehri olma yolunda ilerlediğini göreceğiz. Üniversitemizi varlığı, Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin konservatuvar faaliyetleri hepsi bir araya geldiğinde güzel bir sinerji çıkaracağımızı düşünüyorum. Herkes her kurum gücü oranda bu tür etkinliklere destek verdiğinde başarabileceğimizi düşünüyorum. Bu durumda birlikte ve ortak hareket etmenin birlikteliğin sürdürülebilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir araya gelen farklı alanlarda da olsa 'kültür ve sanatta bir biz bütünüz' diyen bütün kurumları bir arada görmekten ben de mutluluk duydum."
Konuşmaların ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'la birlikte sanat üyelerini Batıpark'ta bulunan Amazon Köyü'nü gezdirdi.

Kültür Ve Sanatta Güç Birliği
Kültür Ve Sanatta Güç Birliği
Kültür Ve Sanatta Güç Birliği

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım