Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları

21 Eylül 2011 Çarşamba | Haberler | |

Ahilik Kültürü Haftası kapsamında Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlendiği etkinlik kapsamında Büyükşehir Belediyesi önünden esnaf korteji düzenlendi.

Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları

Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde, Osmanlı esnaf kıyafetleri giyen tiyatro sanatçılarının da katıldığı yürüyüş protokol yolunda sona erdi. Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları ekiplerinin gösterisinin ardından, Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı tiyatro bölümü öğrencileri ahilik töreninin canlandırıldığı oyunu sahneledi. Konuşma yapan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, ahilik kültürünün 13. yüzyıldan itibaren var olan ve bu güne kadar gelen önemli bir alışkanlık ve kültür olduğunu söyledi.
Ahiliğin sürdürülebilmesi, tüm esnaflar arasında yaygınlaştırılması için etkinliklerin önemli olduğunu ifade eden Aksoy, "Ahilik sosyal bir örgütlenme modelidir. Ahilik bir eğitim, yardımlaşma modelini içerir. Bunlara ekleyebileceğimizi ahilik kapsamı içerisinde çok şey var. Tarihsel süreç içerisinde kazanmış olduğumuz bu değerleri, yaşatmak ve bizden sonraki kuşaklara da aktarmak hepimizin sosyal sorumluluğudur. Temel amaç esnafımızın var olan bilgi ve kültürünün sürdürebilmektir. Samsun genelinde 45 bin esnafımız var. Oldukça önemli bir sayı. Esnafımızın Samsun ekonomimizde de önemli yer tutuyor" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, "Ahilik, ilk geçen sene Samsun'da kutlandı. Hemşerilerimiz esnafımız tarafından güzel karşılandı. Güzel bir katılımla gerçekleştiriyoruz. Henüz hukuk devletinin tesis edilmediği Cumhuriyet'ten önceki dönemlerde ticaret iş hukukunun, modern hukuk ölçeğinde bir kurallara bağlanmadığı dönemde, ahilik işte toplumumuzun, atalarımızın geliştirmiş olduğu kültürel ahlaka dayalı bir iş ilhakı malzemesinden oluştu. Buna ihtiyacımız modern hukuk devletinde şuanda da var mıdır, yok mudur bence vardır. Hukuki dönem de çözülemeyen bazı sorunlarda bu anlayışlarla çözülebilir" diye konuştu.
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Metin Genççakır, geçen sene ilk kutlamaların gerçekleştirildiği bu sene ikincisinin düzenlendiğin kutlamalarda Samsun'un ilk ona girdiğini belirtti. Bafra ilçesinde 1938 yılından buyana ayakkabıcılık yapan 87 yaşındaki Necmettin Çoban'a yılın esnafı seçilmesi nedeniyle kaftan giydirildi, plaketi Vali Hüseyin Aksoy, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz tarafından verildi. ESOB Başkanı Metin Genççakır, Vali Aksoy ve Başkan Yılmaz'a da katkılarından dolayı plaket verdi. Daha sonra ahilik pilavı dağıtımı yapıldı.

Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları
Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları
Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları
Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları
Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım