Şehrimiz Samsun'un Geleceği İçin Projelere Devam

15 Eylül 2011 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,

Şehrimiz Samsun'un Geleceği İçin Projelere Devam

    Simpa Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Ersayın'ın iş adamlarına verdiği yemekte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'daki spor alt yapılarında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın çok katkılarının olacağını kaydetti.

    Samsun'un son günlerdeki gelişmeleri hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, "7 bin 500 kişilik Kapalı Spor Salonu inşaatı devam ediyor. Hemen yanında da kullanım alanı 12 bin metrekare civarında olan Fuar ve Kongre Merkezi ‘nin ihalesi bitmiş ve önümüzdeki günlerde müteahhiti belli olup temeli atılacaktır. 35 bin kişilik Stadyum Samsun da Tekkeköy kavşağındaki Kapalı Spor Salonu’nun yanına yapılacak. Bunun dışında spora dönük bakanlığımızın verdiği talimatlarda Samsun'a bir buz hokeyi yapılması çalışması var. Onunla ilgili yer arayışları sürüyor. Yine Atakum ilçesinde bin 500 kişilik Kapalı Spor Salonu içinde yer arayışları sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Samsun'daki spor alt yapısındaki eksikliklerin telafi edilmesi ile ilgili olarak çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir." dedi.

"MİNİBÜSÇÜLERİN PSİKOLOJİLERİ DEĞİŞMEYE BAŞLADI"

    Günübirlik işlerle uğraşmadıklarını belirten Yılmaz, "Böyle bir şey bizim kitabımızda yazmıyor. Biz günü kurtarmaya dönük işlerle değil, sürekliliği olan, kalıcı, doğru, şehri geleceğe taşıyacak, adam gibi işlerle uğraşmayı kendimize temel bir felsefe edindik. Raylı sistemle ilgili minibüsçüler belediye önünde birçok eylemler yaptılar, bağırdılar, çağırdılar ama şimdi sistemin yavaş yavaş oturduğunu görüyorlar. 'Bu işten bize düşen olumsuzluğu olumluya dönüştürecek payı alacağız' diye psikolojileri değişmeye başladı. Biz bunların hepsini görüyoruz. Kararlı bir şekilde şehrimizi geleceğe taşıyacak işler yapacağız" diye konuştu.
    Samsun'daki konut yapımlarının Atakum ilçesinde hızlı geliştiğinin altını çizen Yılmaz, "Atakum ilçesinin nüfusu her geçen gün artıyor. Neredeyse son 5-6 yıl içerisinde Atakum ilçesi nüfusuna 50 bin nüfus ilave oldu. Bu aynı şekilde Tekkeköy ilçesinde ve Canik ilçesinde de hissettirecek ama İlkadım ilçesinde bu gelişme biraz yavaş gelişiyor. Çünkü İlkadım ilçesi dolgunluk sınırında. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ile bir takım projeleri geliştirmeye çalışıyoruz. Samsun'da 2 sene içerisinde kent merkez nüfusu 600 bin olacak. Biz özellikle 16 vagondan ibaret olan Üniversite-Gar arasındaki şehir ulaşımını Belediyeevleri'ne ve daha sonra Tekkeköy'e uzatma girişimlerine başlayacağız. Tabii ki bu iş kolay bir iş değil, tren 40 binden 50 bin doluluk sınırına geldiği takdirde bu projemizi faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
    Turizm alt yapısı hakkında da konuşan Başkan Yılmaz, "Eski otogar ve sebze meyve halinin olduğu yerde bir büyük otel inşaatı, eski sigara fabrikasında modern bir alışveriş merkezinin inşaatı devam ediyor. Gürol Porselen, Meteoroloji'ye ait tesislere 2 ay içerisinde otel inşaatına başlayacak. Samsun 2 sene sonra 3 tane 5 yıldızlı otele kavuşacak" açıklamasında bulundu.

YENİ GEMİ ALINACAK

    Samsun'un karşı komşu ülkeleri ile ilişkileri önemsediklerini belirten Yılmaz, "Rusya'nın Novorossisk, Ukrayna'nın Odessa ve Yunanistan'ın Kavala şehirleri ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Samsun önümüzdeki yıllar içerisinde kabuğunu kırmış, dışarı açılmış, dışarıda tanınan ve ticari ilişkiler kurabileceği bir dünya şehri olma yolundadır. Bizim bu karşı şehirlerdeki ülkelerle bir hava yolu dışında bir iletişim sistemimiz olmalıdır. Bizim karşı ülkelerle yarı yük, yarı araç ve yarıda oldukça gelişmiş yolcu kapasiteli olan bir gemiye artık ihtiyacımız var. Önümüzdeki 2 sene içerisinde oteller bittiği zaman bu geminin bizde olması gerekir. Şimdiden gemi projesi ile ilgili olarak tersanelerle görüşmelere başladık ve bu gemiyi 2 sene içerisinde Samsun'a kavuşturmamız gerekiyor" dedi.
    Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki esnafı Kutlukent'teki sanayi sitelerine taşıyacaklarını belirten Yılmaz, şöyle devam etti: "Gülsan Sanayi Sitesi’ni artık teneke mahallesi olmaktan kurtaracağız. Saathane Meydanı ve Çifte Hamam Caddesi'nin olduğu yerde aynı teneke mahallesi gibi. 1950'li yıllarda bu görüntüler hoş görülebilirdi ama şimdi kimse bu görüntüyü hoş göremez. Şehri geleceğe taşımaktaki kararlılığımızdan asla vazgeçecek değiliz, bu bizim kitabımızda yazmaz."

MİNİBÜS YERİNE OTOBÜS

    Minibüs taşımacılığını şehir merkezinden kaldırıp yerine otobüs taşımacılığını koyacağını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: "Raylı sistem ile birlikte bizim kentimizde artık minibüs taşımacılığını otobüs taşımacılığına dönüştürmeyi düşünüyoruz. Minibüsler az yolcu olan yerlerde çalışabilirler. Şehir Merkezinde doğu-batı istikametine veya kuzey-güney istikamette minibüslerin cirit atmasına bu şehir artık tahammül edemiyor. Bu açıdan da dönüşüm yaşıyoruz. Bu dönüşüm en kısa süre içerisinde hayata geçecek."

Şehrimiz Samsun'un Geleceği İçin Projelere Devam
Şehrimiz Samsun'un Geleceği İçin Projelere Devam

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım