Samsun Fuar Ve Kongre Merkezi İmza Töreni Gerçekleştirildi

16 Mart 2010 Salı | Haberler | |

Samsun'da yıllardır gündemde olan fuar ve kongre merkezi yapımı için Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ortak protokol imzaladı.

Samsun Fuar Ve Kongre Merkezi İmza Töreni GerçekleştirildiSamsun'da yıllardır gündemde olan fuar ve kongre merkezi yapımı için Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ortak protokol imzaladı. Tekkeköy ilçesi kavşağı noktasında kent parkı olarak tahsis edilen alanda yapılması kararlaştırılan ve 4 yıldır Samsun'un gündeminde alan, bir türlü gerçekleştirme aşamasına gelinemeyen Samsun Fuar ve Kongre Merkezi yapımında son noktaya gelindi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Davut Altan Meclis Salonu'nda protokol töreni gerçekleştirildi. Projenin çizimini yapan Işık Caner, detaylı bilgi aktarmasının ardından Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ilin geleceğinin parlak olduğunun altını çizdiği bir konuşma yaptı. "Artık oturduğumuz yeter koşma zamanı" çağrısını yapan Güzeloğlu, kumu kurum ve kuruluş, sivil toplum kuruluşları temsilcilerine, herkesin elini taşın altına koymalarını istedi. Tarihe geçecek bir imza törenin daha gerçekleştirildiğini belirten Güzeloğlu, "Samsun son günlerde tarihi günler yaşıyor. Teknopark yapımı için protokol, raylı sistem seferlerinin test sürüşlerinin ardından fuar ve kongre merkezi için adım atıldı. Önemli gelişmeler oluyor. Geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Duygu çok önemli ama akılla birleşmediği zaman geleceğe taşınmaz. Niyet, temenni etmek önemli ama işe başlamak ve bitirmek gerekli. Samsun, Karadeniz kıyısındaki ülkeler dahil önemli bir merkez haline geliyor" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'un stratejik planlarında hangi düzeyde, hangi kumanda aletleriyle gelişeceğinin belirlendiğini, gelişim için artık hangi düğmeye basılacağının belli olduğunu kaydetti. Plan içerisinde önemli basamaklardan birinin ticaret olduğuna vurgu yapan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Ticaret kapsamında ihtisas ve fuar merkezi olmassa olmazdı. Samsun'da eleştiri konusu olan 'birlik ve beraberlik sağlanamıyor' söylemleri özelliğini yitiriyor. Bir yıl da bitirilebilecek proje. Yer tahsisi sorununu halletmeye çalışıyoruz. Aynı bölgeye 7 bin 500 kişilikte spor salonu yapılmasını da planlıyoruz" diye konuştu.
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun'da ihracatın, kuzey çemberi ile güney çemberinin birleştirildiği ifade etti. 1963 yılından bu yana fuar kültürünün Samsun'da olduğuna dikkat çeken TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, göreve geldiklerinde ilk önce hayata geçirecekleri projeler arasında olan fuarın protokol aşamasının sağlanmasından büyük mutluluk duyduklarını vurguladı.
Konuşmaların ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, protokole imza attı.
Fuar ve kongre merkezi, Tekkeköy ilçesi Samsun-Ankara yolu üzerindeki ilçe kavşağı karşısında 39 bin 732 metrekare inşaat alanında yapılacak. İki etap halinde inşa edilecek merkezde bin 730 kişilik 9 kongre ve konferans salonu yer alacak. Toplam salon inşaat alanı 24 bin 664 metrekare olacak merkezde, kiralanabilir stant 13 bin 696 metrekare, depo sahası ise 4 bin 80 metre kare olacak. Merkezde sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılmasına da imkan sağlanacak.
Samsun Fuar Ve Kongre Merkezi İmza Töreni Gerçekleştirildi
Samsun Fuar Ve Kongre Merkezi İmza Töreni Gerçekleştirildi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım