Başkan Yılmaz: “çarşamba’ya Yeşilırmak, Bafra’ya Kızılırmak Üniversitesi”

28 Mayıs 2015 Perşembe | Haberler | |

“7. Ulusal Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi”nde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; “OMÜ’nün 2’inci, 3’üncü üniversitelerini türetmesini bekliyoruz. Bu amaçla Çarşamba’da Yeşilırmak, Bafra’da da Kızılırmak Üniversitelerini artık yavaş yavaş konuşmaya başladık.” Dedi...

Başkan Yılmaz: “çarşamba’ya Yeşilırmak, Bafra’ya Kızılırmak Üniversitesi”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi tarafından “7. Ulusal Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi” düzenlendi.

Serra Otel’de düzenlenen kongreye Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Şener Eren, OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

TÜRKİYE GENELİNDE 4. SIRADA

OMÜ Veteriner Fakültesi’nin Türkiye genelinde 4. sırada olduğunu belirten OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, “Şu anda fakültemizde 75 öğretim üyesi bulunmaktadır. ODTÜ tarafından yapılan üniversitelerin performansına göre değerlendirilen sıralamada fakültemiz Türkiye’de 4. sıradadır. Kuruluş olarak 15. sırada olmasına rağmen Türkiye’de 4. sırada, dünyada ise 528. sıradadır. 15. sırada kurulmamıza rağmen bu kadar kısa sürede bu kadar mesafe kat etmemizin 2 tane büyük sebebi vardır. Birisi şehrin katkısı, ikincisi ise köklü bir üniversitede kurulmuş olmamızın katkısıdır” diye konuştu.

ÇARŞAMBA’YA YEŞİLIRMAK, BAFRA’YA KIZILIRMAK ÜNİVERSİTESİ

Kongrede katılımcılara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’a üçüncü üniversitenin gerektiğini ifade ederek; “Samsun’da OMÜ’nün dışında bir de vakıf üniversitemiz var. OMÜ’nün 2’inci, 3’üncü üniversitelerini türetmesini bekliyoruz. Bu amaçla Çarşamba’da Yeşilırmak, Bafra’da da Kızılırmak Üniversitelerini artık yavaş yavaş konuşmaya başladık. Türkiye ikinci üniversitelerini yapan şehirleri klasmana sokmaya çalışıyor. Samsun’a eğer ikinci bir devlet üniversitesi olursa muhakkak Çarşamba’da Yeşilırmak Üniversitemiz olur diye düşünüyoruz. Şimdilik 2-3 tane fakülte oralarda oluşmaya başladı” dedi.

“BARINAĞIMIZDA 370 MİSAFİRİMİZ VAR”

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Barınağı’nda toplam 370 tane hayvanın olduğunu belirten Başkan Yılmaz, şöyle konuştu: “Belediyecilik ve veteriner hekimliği ilişkisinin en fazla ön plana çıkardığı şeylerden bir tanesi sokak hayvanlarıdır. Çok şükür bizim şehrimizin sokaklarında başıboş o zavallıları görmeyeceksiniz. Onları büyük bir 250 dönümlük bir hayvan barınağında muhafaza ediyoruz. Bu barınakta, kalması zorunlu olan toplam 190 sakat, zararlı ve yavru durumunda hayvan var. 80 adet de geçici olarak bulundurduğumuz hayvan var. Toplam barınakta 370 misafirimiz var. 370 misafirimizin olduğu bir yerde mecburen küçük bir kliniğimiz var. Bir operasyon merkezi de var. Dolayısıyla bu sokak hayvanları ile ilgili olaya ilk müdahale eden belediyelerden birisi olduk diyebilirim. Son derece güzel bir orman içerisinde kliniğimiz var.”

28-30 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan kongrede 16 üniversiteden 117 katılımcı yer alıyor. 28 sözlü bildirinin sunulacağı kongrede 6 oturumda 90 poster sunumu yapılacak.

Başkan Yılmaz: “çarşamba’ya Yeşilırmak, Bafra’ya Kızılırmak Üniversitesi”
Başkan Yılmaz: “çarşamba’ya Yeşilırmak, Bafra’ya Kızılırmak Üniversitesi”
Başkan Yılmaz: “çarşamba’ya Yeşilırmak, Bafra’ya Kızılırmak Üniversitesi”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım