Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı

9 Mayıs 2011 Pazartesi | Haberler | |

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a ilk adımını atmasının 92. yıldönümünde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulacak olan Sevgi Bayrağı Samsun'dan yola çıktı.

Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola ÇıktıTürk gençliğinin Atatürk ve ilkelerine bağlılığının simgesi olan ve 19 Mayıs 2011'de Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e teslim edilecek olan bayrağın karaya çıkarılması töreni öncesinde Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz gençler ile birlikte anıta çelenk sundu. Yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla birlikte ayak bastığı Kurtuluş Yolu Tütün İskelesi'ne geçildi.Yol boyunca öğrenciler ve vatandaşlar, protokolü ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladı. Denizden balıkçı teknelerinin de eşlik ettiği törende, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Beden Eğitim Yüksekokulu 1. sınıf öğrencisi Fatih Ağın ile Karşıyaka Lisesi öğrencisi 11. sınıf öğrencisi Ebrucan Özyavuz, Atatürk'e bağlılığı sembol eden bayrağı sembolik olarak Bandırma Vapuru'ndan birlikte karaya indirdi. Fatih Ağın, bayrağı öperek Vali Hüseyin Aksoy'a teslim etti.
Bayrağı öperek alan Vali Hüseyin Aksoy,"Ulusal kurtuluş mücadelemizin başlangıcı ve bağımsızlık güneşimizin doğduğu kentimizde bugün bir coşkuyu bir kez daha yaşıyoruz" dedi. Rengini şehitlerimizden, ayyıldızını gökyüzünün en parlak gecesinden alan bayrağımızı yüce cumhuriyetimizin başkentine doğru bugün yola çıkardıklarını anlatan Aksoy,üzerinde 'Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanımıza' yazılı bayrağı öperek, öğrenci Ebrucan Özyavuz'a teslim etti. Öğrenciler ve protokol üyelerinin katıldığı '71. Gençlik Bayrak Koşusu ve Gençlik Yürüyüşü' 9 Mayıs Bulvarı, İstiklal Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı'na kadar gerçekleşti. Buradan öğrenciler bayrağı Amasyalı öğrencilere teslim etmek üzere hareket ederken, yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Bağcılar Belediyesi ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün 'Engelsiz Türkiye için Koşuyoruz' projesi kapsamında düzenlenen ortak etkinliğe, bedensel, zihinsel, görme, işitme ve süreğen engelli gruplardan İstanbul Bağcılar Belediyesi Engelli Atletizm Takımı sporcularından oluşan Samsun'a gelen 20 engelli de yürüyüşe katıldı. Engelli gençlerin yürüyüşünün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bayrağın takdim edilmesiyle son bulacağı öğrenildi. Samsun'da bazı engelli gençlerin yürüyüşe katılması dikkat çekti.
Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı
Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı
Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı
Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı
Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı
Sevgi Bayrağı Samsun'dan Yola Çıktı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım