Asarcık'ın Tarihi Camileri Turizme Kazandırılacak

12 Mayıs 2015 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ilçelerdeki turizm potansiyelini canlandırmak ve geliştirmek amacıyla başlattığı çalışma kapsamında Asarcık Turizm Eylem Planı da hazırlandı.

Asarcık'ın Tarihi Camileri Turizme Kazandırılacak

İlçeye yapılacak turizm yatırımlarıyla  ilgili yöre halkıyla birlikte çalışma gerçekleştiren belediye bürokratları, yapılacak projeleri belirledi. 8 maddelik turizm yatırımının öngörüldüğü çalışmada ön plana tarihi Gökgöl ve Ahşap Koşaca camilerinin  restorasyonu çıktı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB), 2015-2017 dönemi Asarcık Turizm Eylem Planı hazırlıklarını tamamladı. Çalışma kapsamında yapılacak yatırımlar ise projelendirildi. İhale aşamasına gelen projelerin ise 2017 İşitme Engeliler Olimpiyatı'na kadar tamamlanması hedefleniyor.

Birliğin ilçeye özgü hazırlayıp projelendirdiği 8 yatırım ise şöyle sıralanıyor. Öncelikle ilçenin giriş ve çıkışlarında bulunan sıvasız, boyasız ve bakımsız cephe görünümlerine müdahale edilecek. Buralara kent estetiği kazandırılarak turizme katkı verecek hale getirilme noktasında, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyesi koordineli olarak çalışacak. Geleneksel at yarışları ve güreşlerin yapıldığı Töngel Tepesi genişletilerek ihtiyaç duyulan altyapı tesisleri ile donatılacak. At yarışları ve güreşlerin yapıldığı alanın tahsis edilebilmesi için Büyükşehir Belediyesince Orman İşletme Müdürlüğü'nden tahsis talebinde bulunulacak. Töngel Tepesi'nin çevre düzenlemesi yapılacak, at yarışları ve güreş müsabakaları için tribün, mescit, tuvalet ve diğer ihtiyaçları tamamlanarak modern bir tesis haline dönüştürülecek. Ayrıca yürüyüş parkuru oluşturulacak.

Tarihi ahşap Asarcık evlerinden bir tanesi satın alıp veya benzeri yapmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, burada ilçeye özgü mutfak ürünlerinin ve yemek tatlarının  sunulacağı bir kafe-lokanta olarak hizmet verecek. Gökgöl su değirmeni çalışır hale getirilerek, etrafında organik pazar yeri oluşturulacak. Asarcık'a özgü bir yemek üzerinde çalışılacak. Kemal Akkaya Caddesi üzerinde belirlenecek beş tane evin ahşap giydirme işlemlerinin yarısını Asarcık Belediyesi karşılayacak.  İlçeyle özdeşleşmiş yiyecek ve içecekleri ön plana çıkartılarak hediyelik ürün olarak pazarlanma noktasında gerekli çalışmalar yapılacak. İlçenin antik çağdan günümüze ulaşan, ilk  Tunç  çağı ve  Hellenistik dönemde iskan gören Emir Musa köyündeki Horoztepe  tümülüsü  ile Biçincik mahallesi Şatiba  mevkiindeki tümülüs, temizlenerek, bunların jeolojik etütleri yapılarak turizme kazandırılacak.

TARİHİ AHŞAP CAMİLER TURİZME KAZANDIRILACAK

Çok sayıda ahşap caminin bulunduğu ilçede Büyükşehir Belediyesi, yatırım programı kapsamında Akyazı  köyündeki 300 yıllık ahşap Gökgöl camii ile Koşaca köyündeki ahşap Koşaca camiini restore ettirecek.  Gökgöl caminin bahçesinde bulunan güreş alanı ve tribünler de yeniden yapılandırılacak. 1180 yılında yapılan camii, en son  1970 yılında ise son kez tamir görmüştü. Mimari ve üslup açısından 16. yy. ahşap camileri özelliği taşıyan  camiinin çevresindeki yerli taştan yapılmış mezar taşları dikkat çekerken, ahşap sütunlarında  Osmanlıca bilgiler yer alıyor. Koşaca köyündeki Koşaca camiinin ise kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Kökboyası ile yapılmış kalem işi ve boyalı oymaların bulunduğu camii,  mimari üslubu itibariyle 17. yy. ve süsleme üslubu ile de 18. ve 19. yüzyıllara işaret ediyor.

Asarcık'ın Tarihi Camileri Turizme Kazandırılacak
Asarcık'ın Tarihi Camileri Turizme Kazandırılacak
Asarcık'ın Tarihi Camileri Turizme Kazandırılacak
Asarcık'ın Tarihi Camileri Turizme Kazandırılacak

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım