Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı

8 Mayıs 2015 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) düzenlediği Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı’na katıldı...

Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı

OKA’nın düzenlediği Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, OKA Genel sekreteri Mevlüt Özen, kaymakamlar, kurum müdürleri ve kurum yetkilileri katıldı.

Prof. Dr. Fatih Yüksel’in moderatörlüğünde Yerel Yönetimlerde Gelecek Vizyonu bölümünde konuşan ve yenilikçilik anlayışının mevcut alışkanlıkların dışına çıkan her şey olduğunu söyleyen Ömer Dinçer, “İnsanlar zaman içinde birtakım alışkanlıklar oluştururlar. Yönetimlerde de böyle. Böylece o alışkanlıklarını tekrar ede geldiklerinde rutinleşir ve fayda üretmekten uzaklaşmaya başlar” diye konuştu.

“DÜNYADA GÖRDÜĞÜMÜZ UYGULAMALARI ŞEHİRLERİMİZE TAŞIYORUZ”

1980 öncesi yurt dışının nasıl bir yer olduğunun merak edildiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şöyle konuştu:

“1980’lerden sonra ülkemizin ve dünyanın o değişim rüzgarları ile birlikte, ülkemizin de dışa açılmasıyla birlikte ülkemiz yöneticisinin bilgisi görgüsü istese de istemese de arttı. Çok fazla çaba göstermeden arttı. Bugün şehirlerimizde gördüğümüz birçok yeni uygulamayı bu görgülerimiz sayesinde. Dünyanın çeşitli yerlerinde gördüğümüz uygulamalı örneklerle birlikte şehirlerimize taşıyoruz. Onun dışında da onları değiştirerek ülkemizin ihtiyaçlarına uygun hale getirerek uyguluyoruz. Bazen de hiç değiştirmeden getirip uyguladıklarımız sırıtıyor. Yani bize ait bir şey olmadığı görülüyor. Bizim değil diyoruz. Bu bir taklit diyoruz. Bunu yapan şehirler de var. Taklit edenlerinde hakikaten ne kadar yapay ve yapmacık olduğunu hep beraber görüyoruz. Bize ait hale dönüştürülmesi, bizim dokumuza uygun ve bizim insanımızın ihtiyaç hissettiğimiz hale dönüştürülmesi lazım.”

Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra büyükşehir sınırlarının il sınırları ile örtüştüğünü söyleyen Samsun Valisi İbrahim Şahin ise şunları kaydetti:

“Özel idareler ortadan kalktı. Özel idarelerin fonksiyonları belediyelere devredildi. Dolayısıyla özel idarelerin yerine ikame edilen Büyükşehir Belediyesi ve belediyenin bazı görevlerini ilçelerde üstlenecek olan ilçe belediyeleri hem daha farklı hem daha geniş bir alanda görev ifa etmeleri gerekiyordu. Onun için bu konferans önem ifade ediyor.”

Bölgesel Yenilik Stratejisi çerçevesindeki bu toplantısının 2 yıl önce hazırlanan bir toplantı olduğunu söyleyen OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “Bölgesel Yenilik Stratejisi ile 2014- 2018 arasında bu bölgemizde yapılması gereken yeniliğin geliştirilmesi için yapılması gereken çalışmaları anlatıyoruz bu çalışmada. Bu kapsamsa hem yerel yönetimlerde hem özel sektörde hem kamuda bir dizi faaliyetler ön görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı
Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı
Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı
Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı
Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı
Yerel Yönetimlerde Yenilikçilik Konferansı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım