Avm Ve 5 Yıldızlı Otel'in Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

26 Nisan 2011 Salı | Haberler | |

Samsun'da eski otogar alanında Rönesans Grup tarafından yapılacak olan alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı otelin temeli atıldı.

Avm Ve 5 Yıldızlı Otel'in Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

   Rönesans Grup şirketlerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım Şirketi tarafından yapılacak olan alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı otel kompleksinin temel atma törenine Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Milletvekili Fatih Öztürk ve Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsunlu işadamları ve davetliler katıldı.
    Yapılacak yatırım ile ilgili bilgi veren Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, "Bizim Samsun'a bu projeye olan ilgimiz 2006 yılından beri hep vardı. Sonra süreç eski Türk filmleri gibi oldu, aramıza başkaları girdi, krizler oldu. Krizde dünya firmaları küçülürken biz hükümetimizin akıllı ekonomik politikalar sayesinde biz Türk firmaları krizden büyüyerek çıktık. Avrupalıların yapamadığını yapmak bizlere nasip oldu. Bu projede 320 milyon liralık yatırım yapılacak, 2012 yılı 29 Ekim'de açılışını yapacağız. Alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı otelde 2 bin 50 kişiye iş imkanı sağlayacak olmak bizim için bir mutluluk. İnşaat aşamasında yaklaşık bin 500 kişilik bir kadro ile 18 ay boyunca aralıksız olarak çalışmayı planlıyoruz. Bizim tahminlerimize göre 320 milyon lira tutarındaki işlerin büyük bir kısmı Samsunlu firmalar tarafından yapılacak. Biz Samsun'a büyük karlar elde etmeye değil, Samsunlu olmaya geliyoruz" dedi.
    İhaleyi alan daha önceki firmanın küresel krizden etkilenerek bu işi yapamayacağını itiraf ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "40 ay önce atılmış bir temelden sonra ikinci kez bir temel atma töreninde birlikteyiz. Benim partim, benim genel başkanım temel atma törenlerini sevmiyor. Temel atmak bizim işimiz ama biz hizmeti yaparak övünelim, temel atarak değil diyen siyasi zihniyetimize rağmen burada bir başarısızlığımız oldu. Bir uluslararası ihale sonucunda uluslararası
firmanın aldığı bu araziyle ilgili konuda zaman içerisinde yürüyen gelişmelerle bir kriz etkilenmesi oldu ve firma bu işi başaramayacağını itiraf etti. Devretmeye dönük olan süreci işletmeye başladık. Bu arada Rönesans Holding ile olan görüşmeler bizi sevindirdi. Burada 160 bin metrekarelik bir inşaat gerçekleşecek, 320 milyon liralık bir yatırım yapılacak" diye konuştu.
    Türk firmaların dünyanın büyük firmaları karşısında krizden etkilenmeden başarıyla çıktıklarını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, "Bugün bu temeli attıktan sonra belki birileri 'aynı yerde ikinci temel atıldı', 'temel üzerine temel atıldı' diyecektir. 2008, 2009, 2010 yılında etkilerini hissettiren büyük bir küresel kriz yaşandı. Dünyanın bilinen pek çok güçlü ülkesi küresel krize Türkiye kadar hazır olamadı. Dünyanın bilinen büyük firmaları Türk firmaları kadar bu kriz sürecini sağlam geçiremedi, güçlü kuvvetli, ayaklarının üzerinde durabilen bir vizyon ortaya koyamadı. Rönesans Grubu tebrik ediyorum. Pek çoklarının yapamadığı bir gayrimenkul yatırımını zor koşullara rağmen, dünya küresel krizden etkilenirken küresel krize mukavemet eden Türkiye'nin yönetim vizyonuna paralel bir güç ile yapabilecek iradeyi ortaya koyduğu için. Türkiye bu noktaya rastgele gelmiyor, hazırlıksız gelmiyor" şeklinde konuştu.
     Vali Hüseyin Aksoy, yapılacak yatırım ile Samsun'un nitelikli yatak kapasitesinin önemli oranda artacağını vurguladı. Vali Aksoy, şöyle konuştu: "Samsun'da özellikle geliştirmeyi hedeflediğimiz alanlardan birisi de turizm. Turizm bakımından çok önemli bir potansiyele sahip olmamıza rağmen arzu edilen seviyede turist alabilmiş değiliz. Bunu en temel nedenlerinden birisi de nitelikli yatak sayısına sahip olmayışımız. Bu otel bu anlamda özellikle bizim nitelikli yatak sayımızı da artıracak, 5 yıldız otel statüsünde olması nedeniyle önemli bir ihtiyacımızı da gidermiş olacak."
     Bakan Mustafa Demir, Türkiye'nin dünyanın yükselen yıldızı olduğunu Samsun'un da Türkiye'nin yıldızı olduğunu belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Aslında dünyada halen uluslararası finans krizinin 'geçti mi, devam edecek mi, yeni bir ivme kazanacak mı?' şeklindeki tartışmalar devam ederken, Kuzey Afrika'da ve Ortadoğu ülkelerinde bir kısım tedirginlikler varken bu yatırımın yapılıyor olmasının hem Türkiye için hem de yatırımın yapıldığı Samsun için ne kadar önemli olduğunu ifade etmek gerek.Türkiye'de istikrarın ne kadar önemli olduğunu bu yatırım başlı başına ispat etmektedir. Yalnız istikrar da yetmez, istikrarı ortaya getiren şartların devamını temin edecek kamu yönetiminin, siyaset idaresinin, hükümet icraatlarının ve politikalarının ne kadar önemli olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye dünyanın yükselen yıldızı, emin adımlarla ilerleyişine devam edecek. Nasıl Türkiye dünyada bir yıldız ise tüm kalkınan Türkiye'de Samsun da yükselen bir yıldız."
Konuşmaların ardından butona basılarak temel atıldı.

Avm Ve 5 Yıldızlı Otel'in Temel Atma Töreni Gerçekleşti.
Avm Ve 5 Yıldızlı Otel'in Temel Atma Töreni Gerçekleşti.
Avm Ve 5 Yıldızlı Otel'in Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım