Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”

26 Mart 2015 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun Meme Derneği ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından düzenlenen “3. Karadeniz Meme Kongresi” ne katıldı...

Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”

25-29 Mart tarihleri arasında Anemon Otel’de yapılacak olan kongrenin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, Samsun Meme Derneği Başkanı İdris Yücel, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necati Özen, “Çıtayı devamlı yükseltmeye çalışıyoruz ama bazı nedenlerden dolayı maalesef çok büyük zorluklar yaşıyoruz. Buna rağmen Türkiye’nin dört bir yanından konusunda kendini ispat etmiş hocalarımız kalkıp buralara geliyorlar. Bu kongreyi yaparken Samsun Meme Derneği Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel ile çok çaba sarf ettik. Sonunda varılan noktada İdris hoca yorulduğunu ve bundan sonra yapmak istemediğini söyledi. Bende kendisine bu işi gençlere bırakacağımı söyledim ama ben ona burada bir kazık atıyorum. Bu kongreler bitmeyecek, yenileri yapılacak. Çünkü artık Samsun’da çok otel var. İmkanlarımız ne kadar azalırsa azalsın gerekirse kongreyi yaz ayına alır gelen misafirlerimizi çadırda yatırırız ve bu kongreleri devam ettiririz” dedi.

Kongre hakkında bilgi veren Samsun Meme Derneği Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel, “Bu işler kolay değil ve giderekte zorlaşıyor. Çeşitli merkezlerden meme kanseri alanında önemli isimler bu kongrede olacaklar. Bilgi ve deneyimlerini bizi aktaracaklar. Son gelişmeleri tartışacağız. Bu kongreler bizim kendilerini yenilemesi için güzel bir fırsat oluyor. Bu nedenle bu kongreden hepimizin dolu dolu bilgilerle ayrılacağına inanıyorum” diye konuştu.

SAMSUN’A YEŞİLIRMAK ÜNİVERSİTESİ

Samsun’da yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “OMÜ giderek büyüyor. Samsun merkez kampüslerinde yaklaşık 50 bin öğrencisi var. İlçelerle birlikte 65-70 bini buluyorlar. Samsun ikinci bir devlet üniversitesini bünyesinden doğurabilir. Bunun beklentisi içerisindeyiz. Yeşilırmak Üniversitesi diye bir beklentimiz var. Çarşamba ilçesinde 4 tane fakülte şimdiden oluşma yolunda. Dolayısıyla da Samsun giderek üniversite alt yapısı da gelişen bir şehirdir” şeklinde konuştu.

Bugünlerde Samsun’un, Türkiye’nin kuzeye açılan ihracatına ev sahipliği yapmaya çalıştığının altını çizen Başkan Yılmaz, “Samsun Limanı modernize ediliyor. Samsun Limanının karşı limanlarla olan ilişkisini geliştirmeye çalışıyor. Bizler de kentin gerek ulaşım, gerekse çevre ve gerekse de kültür sanata dönük olan projelerini tamamlamaya çalışıyoruz. Şu anda bir Arkeoloji Müzesi, bir Bilim Teknoloji Müzelerinin projelerini tamamlamaya çalışıyoruz. Bilim Teknoloji Müzesini TÜBİTAK’ta yapıyoruz. Projeler bitti ihale aşamasına geldik. Arkeoloji Müzesini Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla belli bir oranda yapıyoruz. Bence kültürde, sanatta, bilimde müze alt yapısı modern şehirlerin, gelişmiş kentlerin aslında göstergeleridir. Ulaşım alt yapısı bunun göstergelerinden birisidir.”

Kongrenin önemine değinen Samsun Valisi İbrahim Şahin, “1970’li, 1960’lı yıllara gidersek dünyada meme kanseri oranı 60’ta bir iken, bugünlerde 7-8 kadında bire yükselmiş durumdadır. Onun için bunun bir farkındalığını oluşturmuş oluruz. Kadınlar belki önleyici hekimlik adına kontrol olurlar. Bu tarz bilimsel kongrelere bizim insanımız çok fazla teveccüh etmez. Yoğun katılım olmamasına şaşırmadım zaten. Onun için bu tarz çalışmalara yüreğimizle ve bedenimizle destek olacağız. Hocalarımız Samsun’da bu konuda çok ciddi fedakarlık yapıyorlar. Samsun dünyada medikal aletlerin üretildiği 3 ülkenin birinin şehridir. Cerrahi aletler Pakistan, Almanya ve Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’de de yüzde 90 Samsun’da üretiliyor. Ayrıca Samsun’da 13 bin 500 adet farklı medikal alet üretiliyor. Bunlara bizim biraz daha bilimsel ayak vermemiz gerekiyor. Sadece mekanik aletler yerine, sağlık alanında elektronik mekanik aletler ve elektronik aletler üretelim. Bunu yaptığımız zaman hem şehrimiz para kazanır hem ülkemiz döviz kazanır hem de döviz ödemek zorunda kalmayız. Çünkü yurt dışından çok miktarda bu tarz aletler alıyoruz.”

Konuşmaların ardından öğretim üyeleri sunumlarını gerçekleştirdi.

Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”
Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”
Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”
Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”
Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”
Başkan Yılmaz : ” Samsun 2. Devlet Üniversitesini Bekliyor”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım