Başkan Yılmaz: “diyarbakır Büyük Bir Tarihsel Hazineye Sahip”

27 Şubat 2015 Cuma | Haberler | |

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Diyarbakır Buluşması için Diyarbakır’a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’ın büyük bir tarihsel hazineye sahip olduğunu söyledi...

Başkan Yılmaz: “diyarbakır Büyük Bir Tarihsel Hazineye Sahip”

TKB Diyarbakır Buluşması programı kapsamında bir dizi temaslarda bulunmak için Diyarbakır’a gelen ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Merkez Valisi Nurullah Çakır’dan oluşan heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyet Balıkçılar Başı semtinde bulunan Anzele’den başlayarak, Keçi Burcu, Ulu Camii ve Cemil Paşa Konağı başta olmak üzere kentin tarihi mekânlarını gezdi. Geziye, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akad, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen, Diyarbakır Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soyukaya da eşlik etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da olmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Bugün sabahtan beri Diyarbakır’ımızı geziyoruz. Her tarafında tarihi donanımları gördükçe hakikaten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu kadar büyük bir tarihsel hazineye sahip olan şehrimizde daha fazla tarihsel değerlerimizi açığa çıkartmaya yönelik ve onları sadece açığa çıkartmak değil dünyada da tanıtmaya yönelik sorumluklarımızın boyutu omuzlarımızda hissettik. Hatta haziran ayında oluşturulacak olan Dünya Mirası Listesi içerisine Diyarbakır surlarımızın girmesi ile ilgili istişare ettik. Önümüzdeki aylarda Paris’e giderek, UNESCO seçiminin yapılacağı ortamda bir kamuoyu oluşturarak, bu konudaki ısrarımızı ve talebimizi vurgulamayı planladık. Diyarbakır’da olmaktan son derece mutluyum." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise "Tarihi ve kültürel mirasımızla ilgili bir panelin kentimizde düzenlenmesi bizim için son derece önemliydi. Ben başkana ve tüm Tarihi Kentler Birliği Üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kentimize geldiler, bize onur verdiler. Sabahtan beri birlikteyiz. Diyarbakır'mızın güzelliklerini ve tarihi varlıklarını birlikte geziyoruz. Gerçekten büyük bir dünya mirası var burada ama biz yeterince tanıtamadık bunu. Şimdi el birliği ile bu tanıtım çalışmasını yürüteceğiz ve inanıyorum ki Haziran ayında Diyarbakır surları ve Hevsel bahçeleri tarihi yapıları Dünya Kültür Mirası Listesine kalıcı olarak yazılacaktır." dedi.

Başkan Yılmaz: “diyarbakır Büyük Bir Tarihsel Hazineye Sahip”
Başkan Yılmaz: “diyarbakır Büyük Bir Tarihsel Hazineye Sahip”
Başkan Yılmaz: “diyarbakır Büyük Bir Tarihsel Hazineye Sahip”
Başkan Yılmaz: “diyarbakır Büyük Bir Tarihsel Hazineye Sahip”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım