Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”

21 Şubat 2015 Cumartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'u marka şehir yapma hedefi doğrultusunda ilçelerin turizm potansiyellerini geliştirmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi...

Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”

Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB)'ın 19 Mayıs-Bafra-Alaçam- Yakakent ilçeleri ortak turizm eylem planı toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, bütün kaymakamların, belediye başkanlarının, ilçe başkanlarının ve meclis üyelerinin el ele verip birlikte hareket etmelerinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) 19 Mayıs-Bafra-Alaçam- Yakakent ilçeleri ortak turizm eylem planı toplantısı, Bafra Öğretmenevi ve akşam Sanat Okulu'nda yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlık ettiği toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Ondokuzmayıs Kaymakamı Abdullah Şen, Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Yakakent Kaymakamı Yusuf Gemici, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, belediye meclis üyeleri, birlik üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ve Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, ilçelerinin turizm potansiyelleri konusunda katılımcılara bilgi verdi. Başkanlar, turizm potansiyellerinden seçilecek 5'er tanesinin hayata geçmesini atılacak önemli adımlar olarak gördüklerini belirtti. Bu projelerin Samsun turizmine büyük katkı yapacağını vurgulayan ilçe belediye başkanları, iş birliğine ve mücadele etmeye hazır olduklarının altını çizdi.

''MASTER PLANINDA YOL HARİTASI BULAMADIK''

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, daha önce hazırlanan Samsun Turizm Master Planı'ında ildeki tüm turizm potansiyellerinin yer almasına karşın öncelikler konusunda yol haritası çizemediklerini hatırlattı. Bu nedenle ilçeleri dolaşıp 2 yıllık aksiyon planları hazırlama gereği duyduklarını söyleyen Başkan Yılmaz, ''Bu gün 4 ilçemizi ortak eylem planı toplantısı çerçevesinde bir araya getirdik. Çarşamba ve Asarcık'ta da toplantı yapacağız. Turizm Master Planı bize kısa vadede yol haritası çizmediği için yollara düştük. İlçelerimizdeki mevcut turizm potansiyelleri içinden 5'er tane seçip aksiyon planını hazırlayıp hayata geçirmek istiyoruz. Konuşmayı bırakıp icraat yapmayı daha doğru buluyoruz. 2 yılda bitirip başka eylem planları hazırlayacağız.'' dedi.

''BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIZ''

İlçelerde yaptıkları turizm toplantılarından güzel sonuçlar elde etmeye başladıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, ''Bazı ilçelerimizdeki projeleri tamamlayıp ihale ettik. Bazılarını da hazırlıyoruz. İlçe ilçe ne yapacağımız belli. Bu gün de 4 ilçemizde yapacaklarımızı belirleyip hemen harekete geçeceğiz. Turizm konusunda ilçelerimizde yapılacak çok iş var. Çok ihmal edilmiş şeyler var. Bunları tamamlamak ve başarılı olmak zorundayız. Turizm yanında benzer ilçe toplantılarını kırsal kalkınma konusunda da yapacağız. 19 Mayıs 2019, Samsun'u marka şehir yapmak için tarihi bir hedeftir. Bu hedefe doğru koşuyoruz. Bu hedefe ulaşmak için -elimizden gelen ne varsa süratle yapma gayretini sarf edeceğiz.'' diye konuştu.

''BAŞKANLAR BİRLİK OLMALI''

Turizm konusunda kaymakamların, belediye başkanlarının, ilçe başkanları ve meclis üyelerinin birlik olması, el ele vermesi, iş birliği ve iletişimlerini artırmalarının çok önemli olduğunu anlatan Başkan Yılmaz, ''Bunu sağlarsak daha hızlı yol alır ve başarılı oluruz. Halkımızın ilçeler arası günübirlik gezi kültürü çok zayıf. Bunu aşmamız lazım. Büyükşehir Belediyesi olarak hafta sonları Ladik'e tur otobüsleri kaldırarak insanlarımızı Akdağ'a götürüyoruz. Başarılı olmaya başladık. Bunu bu ilçelerimiz için de yapabiliriz. Ama öncelikle ilçelerimizde turistik mekan ve özellikleri konusunda bir düzen kurmalıyız.'' şeklinde konuştu.

''BÜTÜN ÖĞRENCİLER İLÇELERİ GEZECEK''

İlçeler arası turizm sirkülasyonunu artırmak için tüm okullarda öğrenim gören öğrencileri ilçelere götürüp gezdireceklerini açıklayan Başkan Yılmaz, ''Bunu milli eğitim ile görüşüp proje dahilinde hayata geçireceğiz. Bunun yanında tarihi eser ve varlıklarımızı restore edip turizme katkı verir hale getireceğiz. Tarihi miras olan eski köy evlerimizi kaybetmemek için sahiplerini bilinçlendirin. Bu potansiyellerimizi korumalıyız. En büyük hazinemiz olan kuş cennetini de turizme açacağız.'' ifadelerini kullandı.

'TURİZM İÇİN 'ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTMALIYIZ''

Toplantıda çevre temizliğine dikkat çeken Samsun Valisi İbrahim Şahin ise şunları konuştu, ''İlçelerde turizm konusunda yapılacak çok şey var. Proje üretemezseniz, akıllı, uyanık olmazsanız başarı gelmez. Bu bir cesaret işidir. Başarı da işe yoğunlaşmakla ilgilidir. Bir odak noktasına yoğunlaşırsak sorunları aşarız. Bunun yanında mutlaka birlik olmalıyız. El ele vermezseniz başarı sağlayamayız. Bunun yanında ilçelerimizde çevreyi temiz tutma konusunda insanlarımızın duyarlılığını sağlamalı bu kültürü yerleştirmeliyiz. Çünkü çevre kirliliği ile turizm konusunda sıkı bir ilişki var. Buna hep birlikte çözüm üretmeliyiz. Kirli çevreye turist neden gelsin? ''

Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”
Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”
Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”
Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”
Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”
Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”
Başkan Yılmaz: “hedefe Doğru Koşuyoruz”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım