Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.

5 Şubat 2015 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentin giriş ve çıkışlarının yanı sıra şehrin tarihi, turistik, kültür ve sosyolojik yaşamını olumsuz etkileyen, estetik ve güzelliğini bozan tüm çirkinlikleri ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın bunun için bir dönüm noktası olacağının altını çizen Başkan Yılmaz, Samsun'u modern, çağdaş ve estetik değeri yüksek bir şehir haline getirmekte kararlı olduklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 14 Şubat'ta test açılışı yapılacak Sheraton Samsun Oteli'nde sabah kahvaltısı verdi. Kahvaltıya Samsun Valisi  İbrahim Şahin, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, belediye başkanları, iş adamları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kahvaltıda son 1 ayda yaptıkları çalışmalar ve hedeflenen projeler hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Şehrimize kazandıracağımız arkeoloji müzesiyle ilgili fikir edinmek için Antakya'da hizmete giren arkeoloji müzesini inceledik. Çok modern ve donanımlı bir arkeolojik müzesi yapılmış. ama genelde mozaik müzesi olduğunu gördük. Samsun'da ise farklı ve eserlerimizin en güzel şekilde teşhir edileceği bir arkeoloji müzesini kentimize kazandıracağız. Bunun yanında Tekkeköy kavşağına kadar devam edecek olan raylı sistem güzergahı şekillenmeye başladı. Çaykur tesislerinin arkasında yaklaşık bin dönümlük deniz dolgusunun inşaatına başladık. İlçelerimizde de gayretlerimiz var. Plan ve projelerimizi tek tek hayata geçiyoruz. İlçelerde turizmi yaygınlaştırmak için alt yapı hizmetlerini belirleyip adını koyarak harekete geçmek için talimatlar verdik." dedi.

İLÇELERDE TOPLANTI TURİZMİNİ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ

İlçelerle olan iletişim kopukluğunu gidermek için kahvaltılı toplantıları tüm ilçelerimizde yapmak istediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, " Bunu dönerli olarak ilçelerimizde yapabilirsek buralarda toplantı turizmini canlandırabilir, gayretleri artırabiliriz. Şuan mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızı hafta sonu alıp ilçelerimize götürüyoruz. İnsanlarımıza ilçelerimizi tanıtacak bu uygulama başladı.  İnsanlar gidip geliyor. Çok sayıda talep almaya başladık. Otobüs yetmez oldu. Para toplayıp otobüs kiralamak istediklerini söyleyenler oldu. Bunu bütün ilçeler için yapacağız. İnsanların günü birlik ilçe turları yapmalarını sağlamaya devam edeceğiz. İç sirkülasyonu ve dinamizmi teşvik etmiş ve hareketlendirmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

2017 OLİMPİYATI, SAMSUN'UN DÖNÜM NOKTASIDIR

2017'de yapılacak İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın Samsun için dönüm noktası olduğunu anlatan Başkan Yılmaz, "Olimpiyatlar için şehrimizin sportif alt yapısını tamamlayarak plan ve programlar içindeyiz. Bu sportif ihtiyaçlar 50 milyon TL civarında yatırımı gerektiriyor. Okçuluk, atıcılık, buz pateni, bowling salonunun yerlerinin belirlenmesi, proje ve projeksiyonlarının sağlanması için bakanlık ile birlikte çalışıyoruz. Bunun yanında golfü de yetiştirmeye çalışıyoruz. 2017 olimpiyatlarına giden süreç, Samsun için bir dönüm noktasıdır. Olimpiyatlardan iki sene sonra kentimiz için önemli bir projeksiyon olan 2019 hedefi var. 19 Mayıs 1919'un 100. yıl dönümü. 100. yıl sebebiyle özel programlar, sportif ve turizm atraksiyonları olabilir. Ama şehrimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Bunun dönüm noktalarından birisi 2017 olimpiyatıdır. Buna hazırlık için olimpiyat alt yapı, için bizi mecbur bırakıyor. 2017 hazırlıkları, 2019'un bir provasıdır." diye konuştu.

ÇİRKİNLİKLERİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Şehrin estetik olarak çirkin olan tüm alanlarını olimpiyatlara kadar, yetişmezse de 2019'a kadar mutlaka ortadan kaldıracaklarını söyleyen  Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Havaalanından, Bafra'dan, ve Kavak'tan şehrimize gelirken yaşanan çirkinliklerin tümünü kaldıracağız. Buraları şık ve estetik görünümlü bir hale getireceğiz. 19 Mayıs 2019 şehrine yakışmayacak hiç bir şeye müsaade etmeyeceğiz. Bunlardan bir tanesi da Gülsan ve Eski sanayi siteleridir. Viyadük yapıldıktan sonra bunların çirkin görüntüsü herkes tarafından müthiş bir eleştiri ve tepkiye dönüşüyor. Bunlar bizleri artık çok rahatsız ediyoruz. Gülsan'ın oradan kaldırılmasıyla ilgili süreç dayatma noktasına geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak gerek kredi kullanarak gerekse ne yapmamız gerekiyorsa yaparak burayı kaldırıp büyük bir rekreasyon ve peyzaj alanına dönüştüreceğiz." şeklinde konuştu.

ŞEHRİMİZİN GÖRSELLİKLERİ ÖNE ÇIKARACAĞIZ

2019'a giden süreçte kentin görselliklerini ön plana çıkarmak için vizyon projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, " 19 Mayıs 1919'un 100. yılı gerekçesiyle ortaya koyacağımız proje ve programları hayata geçireceğiz. Bunlardan bir tanesi Atatürk'ün ilk adımını attığı iskeleden Mıntıka Palas Oteli, kapalı spor salonunu, cumhuriyet meydanını, 19 Mayıs Bulvarı'nı,  Atatürk Anıtı'nın içine alan bölgeyi ilmek ilmek işlememiz gerekiyor. Bir sanatsal el değmişliği hissettirecek bir düzenleme gerekiyor. Bunun yanında proje alanını genişleteceğiz. Kale Mahallesi'ni çirkin görüntüsünden kurtarıp tarihi Samsun Kalesi'ni yeniden inşa edip burayı düzenlememiz gerektiğini, buradaki Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de içine alan bu alanı, lise caddesini  denize kadar ulaşıma açmamızın doğru olacağını, önündeki tren istasyonu engelini ortadan kaldırmamızı tavsiye etti.  Önümüzdeki günlerde bunu gündeme getirip DDY Genel müdürümüzü davet edip bu isteğimizi ve ihtiyacımızı dile getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, toplantının ardından Vali Şahin ile davetlilere Sheraton Samsun Oteli'ni gezdirdi.

Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.
Başkan Yılmaz; Şehrin Estetiğini Bozan Tüm Çirkinlikleri Kaldıracağız.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım