Başkan Yılmaz: ''samsun Standartı Yüksek Bir Şehir''

10 Ocak 2015 Cumartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere merkezi hükümet ve yerel kamu yatırımları sayesinde şehirde kentsel ekonomin el verdiği ölçeğin çok üzerinde bir standart yakalandığını söyledi....

Başkan Yılmaz: ''samsun Standartı Yüksek Bir Şehir''

Kişi başına düşen milli geliri şehir alt yapısı, estetik, yaşam standardı ve konforu ile mukayese edildiğinde böyle bir olumlu parametrenin ortaya çıktığını ifade eden Başkan Yılmaz, gelecekte de kenti projelerini tamamlamış kaliteli ve konforu yüksek, kendi kendine yeten, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı veren bir şehir yapmak için koşturduklarını kaydetti.

Başkan Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır tarafından organize edilen “Marka Bal Olma Yolunda Samsun” sempozyumuna katıldı. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda başlayan sempozyuma Samsun Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ile konunun uzmanı çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Sempozyum öncesinde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, marka bal sempozyumunun Samsun için faydalı olmasını temenni etti. Başkan Yılmaz, ''Sempozyumun temel konusu olan bal, Allah'ın insanlara bahşettiği en faydalı nimetlerden birisi. Balla ilgili burada çok sayıda bilim insanı var. Akademisyenlerimiz, balın insan sağlığı üzerine etkileri, faydaları ve önemi, fiziksel ve kimyasal özellikleri, ülke ekonomisine katkılarıyla ilgili bilgi birikimlerini paylaşacaklar. Bu sempozyum sonuçları itibariyle inşallah bizleri mutlu eder.'' dedi.

''STANDARDI YÜKSEK BİR ŞEHİRİZ''

Konuşmasında bugünün ve yarının Samsun'unu anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ''Samsun'u nasıl bir yaşam haline getirmeliyiz? sorusunu kendimize sorduğumda stratejik kentsel büyüme ve gelişme politikamız şunun üzerine oturuyor. Öncelikle şehir ve yaşam alanı olarak çağdaş ve uygar bir insanın 'Ben burada dünyanın en gelişmiş ülkesinde yaşayan bir insandan geri kalmayan donatılara sahip yaşıyorum' diyebileceği donatı eksikliği olmayan bir şehir olmasını istiyoruz. Bir kere çevre projelerini tamamlamış bir şehir olmamız lazım. Bu gün farkında değiliz belki ama çocuklarımız kirli, kanalizasyon sorununa, çöp kokusuna, cadde ve sokakların estetiğini bozan kirliliğe, çeşme suyuna güvenmeyip eve damacana ile suyu getirilen bir eve tahammül edemeyecek. Bu örneklerin sayısını çoğaltabiliriz. Bunun yanında alt yapısını, ulaşım, sağlık, rekreaktif amaçlı yapılmış yaşam ve dinlenme eksikliğini, turizm, kentsel kalkınma projelerini ve geçimini tamamlamış, kültür ve sanata dönük hazırlıklarını bitirmiş çağdaş ve modern bir şehir hedefliyoruz. Böyle bir şehrin inşa edilmesiyle ilgili süreçte şehri yönetenler olarak mücadele veriyoruz. 15 yıldır da belediye başkanı olarak gece gündüz koşturuyorum. Peki bugün neredeyiz. Aslında bugün kentsel ekonomimizin el verdiği ölçeğin çok üzerinde bir standart yakaladık. Yani bizim kentsel donanımlarımız, kent mobilyalarımız, şehir alt yapısı, estetik, yaşam standardımız ve konforumuz, kişi başına düşen milli gelirimizle mukayese ettiğimizde o gelir seviyesinin üzerinde bir standart veriyor.  Bizim şehrimizdeki talepler, başka şehirlerdekinden daha fazla. Bu açıdan Samsun, aslında örnek de bir şehir. Tarih boyunca küçük İstanbul olmuş, 'İstanbul'da ne varsa burada olsun' denmiş. İnsanlar, daha çok zenginleşmek için şehirden ayrılmış, gidenlerin torunları ise bugün aradıkları her şeyi bulabildiklerini ve 40 yıl önce olsaydı göç etmezdik diyor. Çok şükür bu seviyeye geldik.'' değerlendirmesini yaptı.

'İLÇELERİMİZİN DE STANDARDI YÜKSELECEK''

Samsun'u gelecekte Bursa, İstanbul, İzmit yapma, nüfusunu 10 milyona çıkarma gibi bir iddia taşımadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, ''Çok büyümek önemli değil. Önemli olan bahsettiğim projelerini tamamlamış kaliteli ve konforu yüksek, kendi kendine yeten, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı veren bir şehir olma yolunda koşuyoruz. İlçeleri de kapsayan bir sorumluluğumuz olduğu için ilçelerimizin de kent merkezinde olan donanımlara sahip olmasını istiyoruz. Bu hedefle de var gücümüzle çalışıyoruz. Bu dinamiklerin başında da turizm ve kırsal kalkınma geliyor. Ekonomiyi hayatın hiç bir kesitinden ayrı düşünmüyoruz. Kırsal kalkınma ve turizm konusunda alt yapıyı büyük oranda şekillendirdik. Turizmde bazı ilçelerimiz emekleme aşamasına geldi. Bu aşamadaki Ayvacık, Vezirköprü, Ladik ve Havza'da ilçelerimizdeki bu kıpırdanmaların temposunu yükselteceğiz. Bunu kalkınma hamlesine dönüştürmenin çabası içinde olacağız.''  şeklinde konuştu.

''OLİMPİK BUZ PATENİ VE OKÇULUK TESİSİ YAPILACAK''

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın Samsun için önemine de değinen Başkan Yılmaz, ''Samsun için önemli bir ortam oluşturup dinamiğini artıracak. 30 bin kişi gelecek. Bu insanlara Samsun'u sosyal, kültürel ve sportif alt yapısını tamamlamış modern bir kent olarak tanıtmalı ve yaşatmalıyız. Olimpiyatlara hazırlık yapmamız düşüncesiyle tüm projelerimizi 2017'ye kadar tamamlamak üzere başlatıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sportif alt yapısını tamamlamak için başlatılan projeler tamamlanacak. Buna ilaveten Batıpark'taki Yelken Kulüp'ün yanına dünya standartlarında olimpik buz pateni ile okçuluk ve atıcılık tesisleri yapılacak. Zemin etütleri ve projeleri yapıldı. İhale aşamasına geldi. Bunun yanında tüm dünyada popüleritesi artan golf sporuna sahip çıkarak şehrimize kazandıracağız. Bunu çok önemsiyorum. Golfü de 2017'ye yetiştirme çabalarımız var. Golf dünya'da hızla gelişen bir spor ve alt yapısı olan şehirlere çok şey kazandırıyor. Kentsel turizme büyük katkıları oluyor. Yakın gelecekte bu spor, çok geniş kitlelere yayılacak. Olimpiyat için Samsun'a gelecek yerli yabancı sporcu kafilelerine ilçelerimizi gezdirip tanıtacağız.” Dedi.

Başkan Yılmaz: ''samsun Standartı Yüksek Bir Şehir''
Başkan Yılmaz: ''samsun Standartı Yüksek Bir Şehir''
Başkan Yılmaz: ''samsun Standartı Yüksek Bir Şehir''

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım