Samsun-novorossısk El Ele

11 Şubat 2011 Cuma | Haberler | |

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak Samsun'a gelen Kardeş Şehir Novorossisk Belediye Başkan Vekili ve Dış İlişkiler Koordinatörü Pavel Pokusaev ve Novorossisk Gümrük ve Güvenliklerinden Sorumlu Meclis Üyesi ve Milletvekili Andery Antonos, ve ayrıca Samsunlu İş Adamları Amisos Cafe'de yapılan Kahvaltı Toplantısına katıldı.

Samsun-novorossısk El EleBüyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kahvaltıda yaptığı konuşmada, aynı denizin kıyısında iki karşılıklı şehrin insanları olduklarını, birbirlerini tanımakta ve işbirliği kurmak konusunda çok geç kalınmadığını vurgulayarak, "Bildiğiniz gibi Rusya Federasyonu Novorossisk Belediyesi ile 2010 yılında Belediye Başkanı Vlademir Sinyagovski ile birlikte kardeş şehir anlaşması imzalamıştık. Bu projenin ve kardeşlik sözleşmesinin en önemli sahibi, arkadaşım Novorossisk Belediye Başkanı Vlademir Sinyagovskidir, ama bu işi bu noktaya getiren de Sayın Povel'dır. Bu anlamda Pavel'a teşekkür ediyor ve Samsun'a hoş geldiniz diyorum" dedi.
Kardeşlik sözleşmesinin ardından Novorossisk Belediye Başkanı Vlademir'i Samsun'a davet ettiklerini ve kendisini ve geniş bir heyeti 19 Mayıs'ta Samsun'da misafir edeceklerini anlatan Yılmaz, "Kardeşlik şehir ilişkisinin akla gelen bir sürü faydası vardır, ama beni en çok heyecanlandıran
şehirlerimizi ve birbirimizi tanıma fırsatı oluşturmasıdır. En azından iki şehir insanı birbirini yakından tanıma fırsatı bulur diye heyecan duyuyorum. Önümüzdeki günlerde Türkiye'nin birçok şehri, kardeş şehir ilişkilerinin avantajlarını yaşamakta ve şehirlerinin gelişmesi için kullanmaktadırlar. Bunlara en iyi örneklerden bir tanesi Gaziantep ile Şam, Halep arasında kurulan ilişkilerdir. Vizelerin de kalkmasından istifade ederek, haftasonları yoğun bir şekilde Suriyeliler, Gaziantep'e, Gaziantep'tekiler ise Suriye'ye giderek ticaret, kültür, sosyal hayatın gelişmesine katkı sağlamaktadır." diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bizim mesafemiz belki Suriye ve Gaziantep kadar yakın değil ama bunu yakınlaştıracak olan kalplerimiz ve yüreklerimizdir. Biz bu amacı ve enerjiyi Pavel ile ortaya koyarsak önümüzdeki günlerde Rusya Federasyonu'nun Novorossisk şehrine Samsun'dan müşterisi garantisi olduktan sonra gemiyle ya da uçakla turlar yapmaya çalışacağız. Bu uzaklığı kafamızda büyütmeyelim, yakınlaşmak için bir enerji ortaya koyarsak daha çok iletişim geliştiririz ve her iki şehrin halkı da kültürel, sosyal anlamda bu hizmetlerimizden yararlanır; aynı zamanda  Samsun'daki iş adamlarımız Novorossisk şehrinde iş anlaşmaları yaparlar."
Novorossisk Belediye Başkan Vekili ve Dış İlişkiler Koordinatörü Pavel Pokusaev ise, "Benim Türkiye'ye ve Samsun'a ilk gelişim. Novorossisk şehrinde Türk konsolosluğunda Türk kültürünü ve halkını biraz inceledim. Öncelikle konsoloslukta Samsun ile ilgili bir kitap vardı. Samsun'u biraz gezdim ve anlamaya çalıştım, ama hiçbir kitap, insanların gözlerinde gördüğümüz sıcaklığı gösteremez. Bu anlamda bizlere gösterdiğiniz ilginiz ve sıcaklığınız beni çok mutlu etti. Ben sizlere söz veriyorum, bu ilişkilerin daha çok artması ve yakınlaşması için elimden ne geliyorsa yapacağım. 19 Mayıs gününde Samsun'a Rus heyeti ile geleceğiz. İçlerinde Rus iş adamları da olacak, bu anlamda paylaşacağımız çok şeyler olacaktır." şeklinde konuştu.

Samsun-novorossısk El Ele
Samsun-novorossısk El Ele
Samsun-novorossısk El Ele
Samsun-novorossısk El Ele

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım