Başkan Yılmaz, “safranbolu’da Bir Başarı Hikayesi Yazılmış”

17 Aralık 2014 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Karabük’ün tarihi evleri ile tanınan turistik ilçesi Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 20. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programa katıldı....

Başkan Yılmaz, “safranbolu’da Bir Başarı Hikayesi Yazılmış”

Program çerçevesinde ilk olarak, Kazdağlıoğlu Meydanı'nda taş duvar üzerinde hazırlanan "20. Yıl Logosu", Karabük Vali Vekili Abdullah Acar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Ahmet Haluk Dursun, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Sapanca Kaymakamı Gökhan Azcan, Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz ve çok sayıda davetli tarafından açıldı.

“BAŞARI HİKAYESİ YAZILMIŞ”

Daha sonra Cinci Han’da düzenlenen etkinlik kapsamında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu’nun bir başarı hikayesi yazdığını ve Türkiye’ye rol model olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz, 1940’lı yıllarda Karabük Demir Çelik fabrikalarının burada kurulması ile 1940 ve 1974 yılları arasında 34 yıllık süreçte insanların Safranbolu’ya yönelik ilgilerinin azalması, demir çelik fabrikaları etrafında Karabük’ün oluşmasıyla Safranbolu’yu dolaylı olarak korumayı gerçekleştirdiğini anlatarak, “Safranbolu’da 1974’ten sonra da 1994'e kadar bilinçli olarak koruma fikri ve düşüncesinin gelişmesini sağlamışlar. 1994’ten sonra artık oluşmuş olan bilinç eyleme dönüşmüş ve bugüne kadar Safranbolu’da bir başarı hikayesi yazılmış. Bu işe katkı koymuşların konuşmalarını dinlerken, burada bir başarı öyküsü yazılmış ama bir başarı öyküsü yazıldıktan sonra bence başka bir şeyler de olmuş. Safranbolu bir rol model olmuş. Safranbolu Türkiye’nin her yerine örnek olacak açık hava müzesi haline gelmiş. Koruma bilinci olan, olmayan herkesin 'Safranbolu’ya gidip inceleyelim ve başarı öyküsünü nasıl yapmışlar biz de bunu örnek alalım' diyerek inceleme çabası içerisine girilmiş. Bu ülkemiz adına gurur tablosu. Başarı öyküsünün rol modeline dönüşmesi insana heyecan duyuran bir sonuca ulaşmış. O bakımdan bu başarı öyküsüne katkı olan herkese teşekkür ediyorum. Konuşmalarda bu başarıyı yazanlar, ‘bu başarı öyküsünün önündeki itici güç olan isimler değildir, tüm Safranbolu halkı’ dediler. Halkın katkısı ile olacak bir iştir. Korunmuş olan yapılmış olan binalar değildir. Safranbolu yaşam biçimidir. Safranbolu bütün hayatın içindeki iyi ve kötü günlerle ilgili topyekün bir kültürel birikiminde günümüze taşınması hadisesidir. Bu da halkla olur. O bakımdan ben de burada çok heyecan duydum” dedi.

“FİNANSAL PLANLAMA ÇOK ÖNEMLİ”

Safranbolu’daki bu birikimin ve bu güzelliğin özünün korunması gerektiğini dile getiren Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; “Tarihi Kentler Birliği Başkanı olarak ÇEKÜL Vakfı ile birlikte önemli bir mücadele veriyoruz. Korumanın, tarihin, kültürün, sanatın ve bu ülkede biriktirilmiş olan her damıtılmış değerin adeta dili olmuş olan ÇEKÜL Vakfı ile birlikte çalışıyoruz. Bilmenizi istiyorum ki Türkiye’deki belediyelerin tümünde inanılmaz bir mücadele var. Koruma adına, eski değerlerimizi yaşatmaya yönelik, yapılması gerekenleri yapma adına büyük bir gayret var. Aslında bu mücadelede bana göre gerekli bilinç oluştu. İrade var artık. Ancak bu iradenin bir finansman planlaması ile bir ekonomik planlama ile desteklenmesi lazım. Bu konuda çok başarılı değiliz. Bu işle ilgili bir kaynak yaratmamız gerekiyor. Arkasında doğru bir finansal planlamanın olmadığı hiçbir iş, proje amacına ulaşamaz. TKB Başkanı olarak vurgu yapmak istediğim konu, bizim ülkemizdeki bu uygarlıklar geçidinin, serüveninin Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’ya oradan Osmanlı’ya ve modern Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu süreç içerisinde bu Anadolu yaylasının her karışında bir tarihin olduğu bu yarımada da bizim yapacak çok işimiz var diye düşünüyorum.”Başkan Yılmaz, “safranbolu’da Bir Başarı Hikayesi Yazılmış”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım