Kardeş Şehir North Lıttle Rock Ziyareti

28 Ocak 2011 Cuma | Haberler | |

Samsunlular ABD'deki kardeş şehirleri Little Rock'ta düzenlenen Türk Günü'nün onur konuğu oldu.

Kardeş Şehir North Lıttle Rock Ziyareti

ABD'nin Arkansas Eyaletinin Başkenti Little Rock'ta geleneksel hale gelen Arkansas-Türkiye Dostluk Resepsiyonu büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Resepsiyona Arkansas Eyalet Valisi Mike Beebe, Arkansas eski valilerinden James Guy Tucker, Fedaral Eski Milletvekili Vick Synder ve Üst Düzey Yetkililer katıldı. Türkiye'den Konya Milletvekili Orhan Erdem, Samsun Milletvekili Birnur Sahinoglu, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Özel Feza Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Bilal Karaduman ve Samsun Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) temsilcileri iştirak etti.

SAMSUN İLE NORTH LITTLE ROCK KARDEŞ ŞEHİR

Türk heyeti, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile 2004 yılında kardeş şehir olan Arkansas Eyaleti North Little Rock Şehri Belediyesi'ni ziyaret etti. North Little Rock Belediye Başkanı Patrick Henry Hays, Heyeti büyük bir sevinçle karşıladı. Başkan Hays, "Samsun'un bizim yanımızda çok farklı bir yeri var. Bu heyet belediyemizin tüm bölümlerinde heyecan getirdi." dedi.

Hays, en kısa zamanda iade-i ziyarette bulunacağını dile getirdi. İki şehir arasındaki işbirliğinin takdire şayan olduğunu, sürekli bir diyalog içerisinde olduklarını vurgulayan Hays, "Uzun yıllar Türkiye Deniz Kuvvetleri bünyesinde bulunan "Murat Reis Denizaltısı" North Little Rock Belediyesi'ne hediye edildi. Türk bayrağının sürekli denizaltı üzerinde dalgalanması bizim için büyük bir anlam taşımaktadır." dedi. North Little Rock Belediye Başkanı Hays kardeş şehir heyetine şehrin fahri hemşehrilik beratını verdi.

BAŞKAN YILMAZ: İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İLERİYE GÖTÜRECEĞİZ

Türk heyeti adına konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da North Little Rock Belediyesi'nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Yılmaz, "Samsun ve North Little Rock Belediyeleri klasik belediye hizmetleri kapsamında yardımlaşmaktan öteye her iki şehrin işadamlarının iletişimlerini geliştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Samsun KASİAD yetkilileri ile North Little Rock Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ikili görüşmelerde bulundular. KASİAD Yönetim Kurulu adına Gürmed A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sungur bu ziyaretin iki ülke ticaretinin gelişmesine önemli katkıda bulunacağını ifade ederek, karşılıklı görüşmelerin devamı gerekliliğini vurguladı.

GELENEKSEL ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Gecede ayrıca Avrasya Amerikan Federasyonu'nun Geleneksel Ödülleri sahiplerini buldu. Devlet Üstün Hizmet Ödülü Eyalet Valisi Mike Beebe'e verilirken, Toplum Hizmet Ödülü'ne North Little Rock Belediye Başkanı Patrick Henry Hays layık görüldü. Eyalet Valisi Mike Beebe'ye ödülünü Arkansas eski valisi James Guy Tucker verdi. North Little Rock Belediye Başkanı Patrick Henry Hays ödülünü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'dan aldı.

Kardeş Şehir North Lıttle Rock Ziyareti
Kardeş Şehir North Lıttle Rock Ziyareti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım