Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti

26 Ekim 2014 Pazar | Haberler | |

Samsun Ekonomi Zirvesi için kentte bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret etti...

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti

Ziyaret sırasında Samsun’da hayata geçirilen projeler ve sürdürülen çalışmalar hakkında Başkan Yılmaz’dan bilgi alan Bakan Zeybekçi, Samsun’un ekonomik geleceğinin hizmet sektörünün yanında üretim ve ihracatta olduğunu kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin büyükşehir belediyesi başkanlık makamındaki ziyaretinde Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Coşkun Öncel ile genel sekreter yardımcıları ile belediye bürokratları da hazır bulundu.

Ziyarette Samsun ekonomisini geliştirme ve gelişmesine katkı verme anlamında yapmak istedikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  merkez organize sanayi bölgesini büyütme konusundaki çalışmalar ve taleplerden bahsetti. Talepleri karşılamaya yönelik projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, kullanılmayan ancak birinci derece tarım arazisi vasfında olan havaalanına kadar ki alanların yasal değişiklikle sanayi üretim tesislerine tahsisini önemli olacağını kaydetti. Merkez organize sanayi bölgesi sahilinde denizi doldurarak yaklaşık bin dönümlük alan elde edeceklerini, burayı da depolama tesislerine veya serbest bölgeye tahsis etmeyi düşündüklerini açıkladı.

Kentin doğusundaki toplu ulaşıma modern bir sistem getirecek olan raylı sistemin alt yapısıyla ilgili çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını fakat ilk etapta metrobüs olarak hizmete başlayacaklarını anlatan Başkan Yılmaz, bunun dışında kentsel dönüşüm ve tarihi binaların restorasyonu ile ilgili projeler üzerinde yoğunlaştıklarını vurguladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise şehirlerdeki yatırımların ve çalışmaların sonuçlarının başta sanayileşme ve turizm olmak üzere birçok sektörde daha çok büyümesi ve gelişmesi gerektiğinin altını çizdi. Şehirlerde gerçekleştirilen yatırımların meyvelerini vereceğini ifade eden Bakan Zeybekçi, ‘’Yatırım ortamının iyileşmesi ve uygun hale gelmesiyle Anadolu şehirlerimizin önemi artacak. Samsun bu manada çok önemli bir coğrafyada bulunuyor. Ve Samsun’da gerçekten büyük bir potansiyel var. Bunun harekete geçmesi için son birkaç dokunuş lazım. Bu memleketin, dolayısıyla Samsun’un kurtuluşu ihracattadır. Bu ülkenin kullanılmayan kaynaklarını üretim ve üretime dayalı sanayiye entegre edip ihracata yansıtmalıyız.’’ ifadelerini kullandı.

Ziyaretin sonunda başkanlık şeref defterini de imzalayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye Başkan Yusuf Ziya Yılmaz tarafından günün anısı olarak işlemeli bir vazo hediye edildi.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Başkan Yılmaz’ Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım