Başkan Yılmaz Ekonomi Zirvesinde Konuştu

26 Ekim 2014 Pazar | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Büyük Salonu'nda düzenlenen Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun ekonomisi için Karadeniz çanağında yer alan ülkelerin önemine değindi...

Başkan Yılmaz Ekonomi Zirvesinde Konuştu

Samsun'un geleceğe adım adım koştuğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehrin karşısında kalan ülkelerde büyük bir pazar olduğunu, ulaşım sorunu nedeniyle bu pazarı kullanamadıklarını söyledi. Samsun'un ekonomik ve tarımsal durumu hakkında bilgi veren Yılmaz şöyle konuştu: "Yıllarca tarıma dayalı bir kalkınmanın olduğu bir şehiriz. 1990'lı yıllara kadar tütünle geçiniliyordu. Sonrasında Türk tütününe kotalar koyulmasıyla sanayileşme başladı. Organize sanayi bölgelerimiz, serbest bölgemiz, lojistik organize sanayi bölgemiz var. Çok şükür şehrimiz geleceğe adım adım koşuyor. Bu anlamda sanayi üretiminin payı büyük. Şehrimizdeki üretimin yüzde 21'i sanayi ve bu rakam düşük. Şehrimiz sanayi üretimini arttırmak zorunda. Ancak önümüzde bir engel var. Üretimi nerede arttıracaksınız, nerede pazarlayacaksınız. İşte bu toplantı bu anlamda önemli. İhracatta iddialı olmamız gereken yerler karşı sahilimizdeki ülkeler. Karşımızda büyük bir pazar var. Ankara'ya olduğumuzdan daha yakınız. Özel uçakla 40 dakikada ulaştık. Bu kadar yakınız ama ulaşım bağlantımız yok. Bir havayolu şirketi karşıya çalışırsa ticaretimiz gelişecektir. Samsun-Ankara hattındaki arada kalan eksiklerin giderilmesini bekliyoruz. Etrafımız bu kadar birinci sınıf tarım alanı olması nedeniyle yer bulmak zor oluyor. Tarım alanlarını sanayi için kullanmak, ülke kaynaklarını kötüye kullanmak olur. Tarım alanlarımız içerisinde verimliliği düşük alanların sanayi alanına dönmesi için adımlar atıyoruz. Bu anlamda bize büyük katkılar vereceğinize inanıyorum."

Ekonomi Zirvesi'ne Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Samsun Valisi İbrahim Şahin, Ak Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şeneli, ilçe belediye başkanları, Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ve işadamları katıldı.

Başkan Yılmaz Ekonomi Zirvesinde Konuştu
Başkan Yılmaz Ekonomi Zirvesinde Konuştu
Başkan Yılmaz Ekonomi Zirvesinde Konuştu
Başkan Yılmaz Ekonomi Zirvesinde Konuştu

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım