Tkb Doğu Anadolu Bölge Toplantısı

26 Ekim 2014 Pazar | Haberler | |

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Doğu Anadolu Bölge toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanlığında ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın da katılımıyla Erzurum’da gerçekleştirildi...

Tkb Doğu Anadolu Bölge Toplantısı

Palandöken’de Xanadu Snow White Oteli'nde düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanı Efkan Ala, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Fazilet Dağcı Çığlık, Dr. Cengiz Yavilioğlu ve Adnan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, bölge illerin vali ve belediye başkanları, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Selami Keskin ve Ünsal Kıraç ile diğer yetkililer katıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen’in açılış konuşmasıyla başlayan programda ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen,Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve İçişleri Bakanı Efkan Ala birer konuşma yaptı.

BAŞKAN YILMAZ, “ERZURUM KADİM BİR ŞEHİR”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaptığı konuşmada çarpık kentleşmeye dikkat çekerek bunun önüne geçilmesi için geliştirilebilecek projelerden bahsetti ve kötü kent dokularının şehirlerdeki en önemli ve öncelikli sorunlardan birisi olduğunu vurguladı. İstanbul ve Ankara'da kongre havasında yapılan toplantıları bölgesel toplantılar haline getirmekle doğru bir uygulamaya imza attıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, birbirine benzeyen şehirlerin, yapılaşmaların bulundukları şehirlerin tarihi kimlik ve dokularını yok ettiğini anlattı. Ruhsuz, kimliksiz ve kişiliksiz ve yapılaşmanın geleneksel mimariyi katlettiğine vurgu yapan Yılmaz,"Ruhsuz, kimliksiz yapılaşmalar şehirleşmeye zarar veriyor. Şehirlerdeki sıvasız, boyasız yarım kalmış binalar kentsel görüntü kirliliğinden kurtarılmalıdır." diye konuştu.

Konuşmasında Erzurum’un tarihsel önemine de vurgu yapan Başkan Yılmaz, "Erzurum meşale bir şehir, Sivas ta bir meşale şehirdir. Kurtuluş mücadelesinin bütün stratejik hazırlıklarının bu kentte yapılmış olması Erzurum'un kadim bir şehir olması için yetiyor. Urartu, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının her birinin adeta inci tanesi gibi hatıraları olan bu şehirde biz bugüne kadar ne hizmet yapmışsak borcumuzu ödemiş sayılmayız" diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANI ALA, "TARİHİN DİLİNİ ANLAYAN MİLLETİN EVLATLARIYIZ"

İçişleri Bakanı Efkan Ala da, Anadolu insanının tarihin dilini anlayan şanlı milletin evlatları olduğunu vurguladı. Bakan Ala, "Öyle şehirler vardır ki, kendisinden bahsetmeden o coğrafyadan bahsedemezsiniz. O coğrafyanın tarihini anlatamazsınız. Öyle şehirler vardır ki, caddelerinde, sokaklarında dolaşırken, tarihi eserler, o köşe taşları, o nakışlar, o işlemeler sizlerle konuşur. Sizlere tarihten anekdotlar anlatır. Biz tarihin ve onun eserlerinin dilinden anlayan onu inşa eden bir milletin evlatlarıyız" diye konuştu.

Tkb Doğu Anadolu Bölge Toplantısı
Tkb Doğu Anadolu Bölge Toplantısı
Tkb Doğu Anadolu Bölge Toplantısı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım