Cumhuriyet Tarihinin İlk Belediye Konservatuvarı 35 Yaşında

24 Ekim 2014 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı 35. yaşını ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı açılış programını Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde kutlayacak...

Cumhuriyet Tarihinin İlk Belediye Konservatuvarı 35 Yaşında

1979 Yılında Belediye Meclisi kararı ile Sanat ve Kültür Müdürlüğü olarak kurulan, 13 Kasım 1981 tarih ve 17543 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle resmiyetine kavuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı tarafından 35. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle kurumun tanıtıldığı ve yapılacak olan etkinliğin duyurulduğu bir bülten yayınladı.

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarının Cumhuriyet döneminde kurulan ilk Belediye Konservatuvarı olma ünvanına sahip olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Kuruluş aşamasında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği Bölümleri ve Bando teşkilatını kurarak çalışmalarına başlayan Konservatuvar daha sonraları Tiyatro, Türk Halk Oyunları, Resim bölümlerinin, yetişkin ve çocuk bölümleri ile Enstrüman kurslarını faaliyete geçirerek çalışmalarını sürdürdü.

Kurslara katılarak başarı gösteren kursiyerlere, Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı onaylı “ Kurs Bitirme Belgesi “ verilmektedir. 3 ve 4 yıllık bölümlerden mezun olan öğrencilere Belediye Başkanlığı onaylı diploma verilmektedir. 1979 yılından günümüze Büyükşehir Belediyesi Konservatuvatuvarından binlerce öğrenci eğitim almış veya almaya devam etmektedir.  Mezun olan birçok öğrenci, özel yetenek sınavlarında da başarı göstererek, TRT Radyolarına, Güzel Sanatlar Fakültelerine, Devlet Konservatuvarlarına ve Güzel Sanatlar Liselerine girmiş ve mezun olmuşlardır.

26 Ekim Pazar günü saat, 19.00'da yapılacak olan Açılış programına, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği,Tiyatro,Türk Halk Oyunları, Resim bölümlerinin yetişkin ve çocuk bölüm öğrencileri, Bağlama, Keman ve Piyano bölümlerinin öğrencileri,  Şiir akşamları topluluğunun üyeleri, SBB Capoeira topluluğu üyeleri,  Eski öğrencilerimiz, Mezun öğrencilerimiz, Daha önce görev yapmış öğretim görevlileri, Eğitmenler, veliler ve tüm sanatseverler davetlidir.”

 

Tarih : 26 Ekim 2014 Pazar Saat: 19.00

Yer : Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi -Atakum


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım