Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu

22 Ekim 2014 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından düzenlenen “Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu”na katılarak bir konuşma yaptı...

Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu

Anemon Otel’de düzenlenen foruma Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Tokat Valisi Cevdet Can, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve iş adamları katıldı

“İHRACATTA HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTALARA HENÜZ ULAŞAMADIK”
Forumda bir açılış konuşması yapan ve Samsun’u tanıtıcı bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Samsun’un şu anda 5 tane büyük organize sanayi bölgesi var. Buralarda üretim yapılıyor ama ihracatta hedeflediğimiz noktalara henüz ulaşamadık. Hedeflere ulaşamayışımızın temel nedenleri hiç şüphesiz bu toplantıda tartışılacaktır. Samsun sadece bizim toplantımızın gündemi olan sınır ötesi işbirliği ve sınır ötesi ticaret ilişkilerinin ve ekonominin büyütülmesine dönük olan bir perspektifte koşarken, bir taraftan da şehircilik adına da dünyanın modern şehirleri, dünyanın modern, çağdaş ve insanı mutlu eden şehirlerinden biri olma yönünde de hızla geleceğe doğru koşmaktadır. Şehircilik adına temel felsefemiz mutlaka dünü unutmayan, dünü saklayan, bugünü en güzel şekilde insanımıza yaşatmak ve yarını kurgulamaya dönük bir şehircilik felsefemiz var. Yani şehircilik felsefemizin temelinde dünü saklayan, bugünü yaşayan, yarını kurgulayan bir şehir olma yönünde geleceğe hızla koşuyoruz” diye konuştu.

“SAMSUN’DA REVİZE EDİLMESİ GEREKEN 50 BİN KONUT VAR”
Samsun merkezinde revize edilmesi gereken 50 bin konut olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, Samsun’daki kent oluşumunu ele aldığı konuşmasını şu şekilde devam ettirdi; “1970’li yıllarda Samsun havzası Türkiye’nin doğusundan ve güneyinden çok göç aldı. Bu göç şehrin kentsel düzenini çok bozdu. Şehrimizde halen kötü kentleşmiş kent dokuları var. Samsun’un yaklaşık 250 bin bağımsız bölümü var, yani konutumuz var. İlçelerle beraber de yaklaşık 400 bin bağımsız bölüm var. 400 bin konutumuzun yaklaşık 250 bini şehir merkezinde bulunuyor. Bu 250 bin konutun da 50 bini de şehircilik adına çok güzel örnekler içermeyen, revize edilmesi gereken, dönüşüm projeleri ile birlikte daha insanca yaşamaya uygun hale getirilmesi gereken, semt ve mahallelere dönüşmesi gereken bir noktadalar. Şehircilik ile ilgili önümüzde böyle bir program var. Bu programı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile hükümetimizin bize aktardığı talimatlarla birleştirerek geleceğe taşımaya çalışıyoruz”

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMELİ VE BUNLARI İHRAÇ ETMELİYİZ”
Samsun’da markalaşmanın daha tanınır hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Bu toplantılarımızın amacı kazan yöntemini sonlandıracak hem kuzey tarafındaki ülkelerin yatırımcılarını Samsun’da, Çorum’da, Tokat’ta, Amasya’da buluşturmak hem bu illerin yatırımcılarını karşı ülkelerin işadamları ile bir araya getirip ne tarz yatırımlar yapılabiliri tartışacağız. Samsun’da markalaşmayı ve markaları daha tanınır hale getirmeyi amaçlamalıyız. Samsun’un turizmden alması gereken pay daha yüksek olması gerekir. Ama turizmi biraz çeşitlendirmek gerekir. Samsun, özellikle sağlık turizmi konusunda İstanbul dışında hastanecilik anlamında çok ileri düzeyde. Bu hastanelere gelen hastaların bir kısmı Samsun’dan veya çevre illerden ama biz esas hastaları sağlık turizmi adı altında kuzey ülkelerden buraya taşınmasını istiyoruz. Bizim bir hava köprüsü ile kuzey ülkelere köprü oluşturursak bu anlamda hem turizmi geliştireceğiz hem de turizme dayalı iş alanlarını geliştireceğiz. Önümüzdeki hedefler 10 sene önce günü kurtaralım diye uğraşırken, bugün biz 2023 vizyonunu ortaya koyuyoruz. Hatta yavaş yavaş 2071’i dillendirmeye başladık. Samsun’un ihracat rakamları önümüzdeki hedef olan 1 milyar doların üzerine çıkması gerekirken, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya’nın ihracat rakamları 730 milyon dolar civarındadır. Eğer biz ihracat rakamlarını yukarıya doğru çekmek zorundaysak, mutlak suretiyle katma değeri yüksek ürünleri üretmek ve bunları ihracat ürünü haline getirmemiz gerekiyor. Bunun yolu da bu tarz toplantılardır” şeklinde konuştu.

İNSAN ODAKLI BİR KALKINMA ANLAYIŞI
Türkiye’de 12 yılda birçok alanda değişim ve dönüşümünün yaşandığını belirten Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise şöyle konuştu:
“OKA’nın daha önceki yıllarda da bu forma benzer şekilde ama sadece Türkiye ile Rusya’yı ilgilendiren iş forumları düzenlemişti. Bu yıl ise bu form daha da genişletilerek 6 ülkeyi kapsayacak şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde son 10-12 yılda başta ekonomi olmak üzere birçok alanda değişim ve dönüşüm yaşanmakta ve bu maksatla da birçok reformlar gerçekleştirilmektedir. Başta ekonomi olmak üzere Türkiye’de son 10-12 yılda eğitim, sağlık, ulaştırma, özgürlükler, hukuk, demokratikleşme ve benzeri alanlarda birçok reformları gerçekleştirdik. Bu alanlarda reform süreci yaşanırken, kalkınma alanında da değişimler gerçekleştirildi ve yeni bir kalkınma anlayışını ülkemizde hakim kılmaya çalışmaktayız. Her şeyden önce yeni kalkınma anlayışımızda insan odaklı bir kalkınma anlayışını benimsemiş bulunmaktayız”
Açılış konuşmalarının ardından güdümlü proje olan Amasya Yeşilırmak Kauçuk Bendi, rekreasyonel alanların oluşturulması, yenilenebilir enerji eksenli gelişim projesinin imza töreni Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, OKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Tokat Valisi Cevdet Can ile Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir arasında gerçekleşti.

Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu
Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu
Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu
Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu
Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu
Orta Karadeniz Bölgesi Sınırötesi İşbirliği İş Forumu

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım