Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi

26 Ağustos 2014 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz UNESCO’nun önderliğinde gerçekleştirilen “ 7. Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Uluslararası Konferansı”na katılmak ve kardeş şehir protokolü imzalamak için Kazakistan’ın Aktau şehrine gitti...

Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi

Başkan Yılmaz ve beraberindekileri Türkiye’nin Aktau Başkonsolosu Muteber Kılıç ve diğer Konsolosluk çalışanları karşıladı. Şehri gezen Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyet daha sonra Aktau Başkonsolosu Muteber Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Şehir hakkında misafirlerine bilgi veren ve Türk-Kazak ilişkilerinin bulunduğu seviyenin daha da geliştirilmesi için gözlemlerini aktaran Başkonsolos Kılıç, Başkan Yılmaz’ın onuruna bir de akşam yemeği verdi. Yemeğe, Aktau Şehir Valisi Edil Zhanbyrshin’de katıldı. İki şehir arasında nelerin yapılabileceğinin konuşulduğu yemekte karşılıklı olarak kültürel, sanayi, ticari ve turizm alanlarında yapılabilecek işbirliği ve ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği üzerinde duruldu.

Şehir Valisi Edil Zhanbyrshin, Actau’nun Hazar Denizi’ne kıyısı olan, eski İpek Yolu üzerinde, doğal güzelliklere sahip bir liman şehri olmasının verdiği avantajlardan bahsederken Başkan Yılmaz’da Kazak yetkililere Samsun ile ilgili bilgiler vererek şehri tanıttı.

RESMİ GÖRÜŞMELER, KONFERANS VE KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ

Bir sonraki gün sabah saatlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Mangistau Eyalet Valisi A.Aydarbayev, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy,Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Sekreteri Mehmet Duman ve TÜRKSOY Yönetim Kurulu Üyesi’nin katılımlarıyla gerçekleşen bir toplantı yapıldı. Görüşmede Kazakistan’da yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara sağlanacak olan kolaylıklar ve yöntemleri masaya yatırılırken potansiyel yatırım imkanları konuşuldu. Kazak yetkililer yatırım yapacak kişilere kolaylık sağlanacağını ve inşaat, alt yapı, sanayi, ticaret kollarında ortak çalışmaya hazır olduklarını belirttiler.

Bu toplantının ardından “7. Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Uluslararası Konferansı”, Aktau Şehir Valisi Edil Zhanbyrshin’in ve Mangistau Eyalet Valisi A.Aydarbayev’in konuşmalarıyla başladı. Ardından Dünya Mirası Şehirler Örgütü Genel Sekreteri (DMŞÖ) Denis Ricard ile DMŞÖ Başkan Yardımcısı ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy birer sunum gerçekleştirdiler.

Konuşmaların ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya yılmaz ile Aktau Şehir Valisi Edil Zhanbyrshin, Aktau şehri ile Samsun’u kardeş şehir yapan anlaşmalara imza attılar. Konferans ve imza töreninin sonrasında Kazak kültüründen şarkılar ve danslar eşliğinde yemek yenildi. Aktau şehir gezisi ile devam eden gün, geleneksel Aktau çadırlarında verilen yemek, açık havada düzenlenen şarkılar, tiyatro ve dans gösterileriyle son buldu.

Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi
Samsun’a Kazakistan’dan Kardeş Geldi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım