Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”

14 Ağustos 2014 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçelerde yapımına başlanan proje çalışmaları ve yaşanan sorunlarla ilgili durum tespiti yapmak amacıyla gerçekleştirdiği inceleme gezilerini sürdürüyor...

Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”

Alaçam ve Yakakent ilçelerinin merkez ve mahallelerini dolaşan Başkan Yılmaz, yol, alt yapı ve içme suyu problemlerini yerinde gözlemledi. Yetkililerden bilgi alan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, son yıllarda kuraklığın neden olduğu ilçe ve mahallelerdeki içme suyu probleminin kalıcı çözümü için tüm imkanları kullanacaklarını, ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın inceleme gezilerine AK Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı Yılmaz Açan, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Büyükşehir Belediye Meclisi Genel Sekreter Vekili ve SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa Yurt, AK Parti Alaçam İlçe Başkanı Ali Şengül, Yakakent İlçe Başkanı Mehmet Gençoğlu ve belediye meclis üyeleri katıldı.

BETON YOL ALTERNATİFİ

İlçelerde yapımına devam edilen belediye çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkilerle minibüste toplantı yapan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, alt yapı, içme suyu ve yol sorunlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Teknik gezisiyle ilgili değerlendirme yapan Başkan Yılmaz, ‘’Büyük oranda yol problemi yok. Abartırsak güzelin de güzeli olur. Ancak 'Sorunlu olan yerlerde satıh konforunun çok bozuk olduğu yerlerde onların yapımını nasıl yapacağız.' diye tartıştık. Beton yol dahil hangisinin daha ekonomik olduğunu ve çözümü kolaylaştıracağını tartışıyoruz. Dolaştığımız güzergahlarda daha önce Samsun İl Özel İdaresi ve Köy Hizmetleri zamanında 'Bu bir köy yoludur, ağır taşıt trafiği olmaz, konforu iyileştirelim' düşüncesi ile yapılmış yollar, bugün artık kamyonlu trafiğinin ağırlıklı bir şekilde köy yollarında da giderek artması sebebiyle tozdan topraktan kurtaralım dediğimiz yollar olmaya başladı. Yani köy grup yollarımız ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Yolların bozuk gözükmesinin nedeni son yıllardaki inşaat faaliyetlerinin artmasına bağlı olarak kamyonlu taşımanın  köylerde de yaygınlaşmasıdır. Bu yollarda taşıma kabiliyeti yüksek temelli ve sağlam taş yapılar yapmalıyız. Bulduğumuz ocakların verimine jeolojik karakterine dönük eleştiriler, tartışmalar yapıyoruz. Malzeme bulamadığımız yerlerde beton yol yapmayı alternatif olarak önümüze koyuyoruz. Alt temeli en kısa en yakın yerde nerden bulabiliriz, onu tartışıyoruz. Mevcut yolların alt yapılarını konuşuyoruz. ‘’ dedi.

KÖYLERDE İÇME SUYU PROBLEMİ ÇOK CİDDİ

Aşırı sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminin köylerde ciddi boyutta içme suyu problemi yaşanmasına neden olduğunun altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’ Bir başka problem de son iki yıldır küresel ısınma sebebiyle aşırı sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminin neden olduğu köylerimizdeki içme suyu sıkıntısıdır. Daha önce hiç olmadığı derecede bir kuraklık yaşıyoruz. Bu nedenle köylerimizde çok ciddi boyutta su sıkıntıları var. İlçelerimizdeki su sıkıntılarını çözmek için büyük uğraş veriyoruz, çözüyoruz. Su sorununun çözülmesi için sondaj ve yeni kuyuların açılması, köy ölçeğinde alt yapı gibi zor imalatlar olduğu için sıkıntı çekiyoruz. Önümüzdeki günlerde yoğun yağış olurda ilçelerimizdeki, mahallelerimizdeki bu içme suyu sıkıntısı inşallah giderilir. Su sıkıntısının çözülmesi için yapılması gerekenler konusunda elimizden geleni ardımıza koymamaya gayret ediyoruz. Ama problem hafif görülmeyecek kadar ciddi.’’ açıklamasında bulundu.

ALAÇAM’IN SU SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

Alaçam’da içme suyu sorununu nasıl çözeceklerine ilişkin bilgi veren Başkan Yılmaz, ‘'Geyikkoşan'da Alaçam'ın içme suyunu temin eden 10’a yakın pompa var. Bu pompaların her biri saniyede 10 litre pompalıyor. Yani toplamda saniyede 100 litre su yapar. Ama Alaçam'ın kullanacağı su saniyede 50 litredir. Felaket tellallığı yapmamak adına söylüyorum. Bakın 10 tane pompa konmuş. Saniyede 100 litre su pompalayacak bir sistem kurulmuş ama yerin altında pompalanacak miktarda su kalmamış. Düşük kapasite ile çalışıyorlar ve emme ağzı yukarılarda kalmış. Çünkü su daha aşağılara inmiş. Birçoğunun pompa verimliliği düşmüş, bir elektrik kesintisinde de yanmış. Burada soruna aslında önceki yönetimin bu probleme yeteri kadar eğilmemesi söz konusu olmuş. Şimdi çok kısa sürede SASKİ, bu pompaların tümünü yenileyerek, elektrik kesintileri yaşandığında başına gelebilecek yanmayı vesaire halledebilmek için bunlara sabit istasyoner jeneratörler koymayı düşünüyoruz. Elektrik kesildiğinde otomatik devreye girecek olan bu jeneratörler,  pompalara zarar vermeyecek. Maliyetleri ne olursa olsun göze alacağız. Biz insanımızın hayatının, temizliğin her şeyin parçası olan suyu insanımıza asla ve asla bedeli şudur, şu olmalıdır demeden temin etmek zorunda hissediyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”
Başkan Yılmaz, “içme Suyu Sorununu Çözeceğiz”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım