Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”

8 Ağustos 2014 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ile 2023 hedefinde Samsun'a büyük pay biçileceğini söyledi. Otomotivden savunma sanayine geniş yelpazede Samsun'un

Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nda düzenlenen bir kahvaltı programına katıldı. Başkan Yılmaz'a, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Turan Çakır VE SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel de eşlik etti.

MUHASEBECİLERDEN YILMAZ'A TEŞEKKÜR

Kahvaltı sonrası kısa bir değerlendirme yapan Samsun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hayrul Kayar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a, odalarına sunduğu katkılar için teşekkür etti. Kayar, "Büyükşehir Belediye Başkanı'mız, oda binamızın yapımında en az bizim kadar emeğiniz geçti, bu sebeple kendilerini burada ağırlamak onur verici" dedi.

BELEDİYECİLİKTE AVRUPA İLE YARIŞIYORUZ

Kayar'ın ardından salondakilere seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyenin yürüttüğü çalışmalardan kısaca bahsetti. Projelerin geldiği son durumu anlatan Başkan Yılmaz, artık belediyeciliğin Avrupa ile yarışır düzeye geldiğini anlattı.

BİZİM BİR FARKIMIZ OLMALI

Başkan Yılmaz, artık belediyeciliğin "ekonomik" bir anlayışa sahip olmaya başladığına dikkat çekerek, "Türkiye Orta Avrupa'daki mücadeleci, iktisadi belediyeciliği yaşamaya artık başladı. 30 tane Büyükşehir var, hepimiz bu yarışın içindeyiz. Söylemlerimize bakılırsa hemen hemen aynı şeyleri konuştuğumuzu göreceksiniz çünkü hepimiz de şehrin ekonomisini büyütmeye, ihracatını büyütmeye ve büyüyen ekonomi ve kentsel büyüme ölçeğini, diğer işlerini de yapmaya dönük eylem planı içindeyiz. Biz çırpınıyoruz, çalışıyoruz. Biz evelallah yapmamız gerekeni yaptığımızI zannediyoruz ama başkaları da yapıyor bunları. Biz onlardan daha fazla yapmalıyız ki şehrimizi ön plana geçirmeliyiz. Her belediyede bir telaş var. İddialı olma çabası var, bizim çabalarımız da onlardan aşağı kalmamalı. Fazla olmalı" dedi.

EKONOMİK HEDEFE KİLİTLENMELİYİZ

Bir kentin ekonomik hedefine "kilitlenmesi" gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, "Bunu yapabilmek için kentsel ekonominin, sinerjinin çok iyi damıtılarak bir potada eritilip, o potada bir mamüle dönüştürülmesi lazım. Bunun için de kentsel sinerji, valisi, belediye başkanı, ticaret odası, borsası, üniversitesi, medyası ile hepsi tek noktaya, hedefe kilitlenmeli. Son 5-6 yılda tek noktaya kitlenmişlik var Samsun'da. Karamsarlık yaparsak haksızlık ederiz, ufak tefek eksiklikler var ama bunlar elbette ki olacaktır" diye konuştu.

COĞRAFİ AVANTAJIMIZI KULLANMALIYIZ

Samsun'un coğrafi avantajlarını iyi derecede kullanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: "Bizim başka bir şeyimiz daha var. Bu şehrin kalkınıp, geleceğe daha umutla bakması, stratejk, kalkınmayla, coğrafi avantajlarını kullanmalı, bölgesel avantajları kullanmalı. Bunları Bursa kullanıyor, Kocaeli kullanıyor, İstanbul kullanıyor, Sakarya dahi kullanıyor. Türkiye'nin tüm kaynakları Marmara Havzası'nda görülüyor. Dev gibi yükseliyor. Oradaki belediyeler de bu manyetik sinerjinin etrafında yapıyorlar ne yapacaklarsa. Böylesine bir sinerji yükselmiyorsa bir yerde, Karadeniz'de, Orta Anadolu'da, işte o zaman bu potada zorlanıyoruz"

2023 İÇİN HAZIR OLMALIYIZ

Samsun'un iktisadi kalkınmada zorluklar yaşadığının ifade eden Başkan Yılmaz, Marmara'daki gibi bir "sinerji havzası" oluşturulması gerektiğini belirterek, "Samsun biraz zorlanıyor. Samsun büyük gelişme potansiyeli olan bir havzada ama ülke ekonomisine topyekun katkı verecek bir iktisadi katma değer üreten bir şehir değil. Bu nasıl olacak? 2023'e giden süre içerisinde başbakanımızın söylemlerinden aldığım ipuçlarıyla gelecek öngörülerinden anladığım kadarıyla, oralardan alabileceğimiz bazı kopyalarla, atlamazsak, ihmal etmezsek, bazı şeyleri Samsun’a çekip takviye ettiğimiz taktirde söylediğim gibi Marmara, Ege havzasındaki avantajlara benzeyen bir avantaj yakalayabiliriz" dedi.

KARADENİZ BÜYÜYEN EKONOMİNİN İÇİNDE OLACAK

Türkiye'nin ekonomisininin sadece Marmara, Ege ve İskenderun havzaları ile sınırlı kalamayacağını belirten Başkan Yılmaz, "Samimiyetimle söylüyorum Türkiye , Marmara, Ege, İskenderun havzasına sığmayacak derecede büyük bir ekonomiyi hedefliyor. Bu ekonominin içine Karadeniz de girecektir. Bu bant içinde mutlaka ve mutlaka büyüyen, 500 milyar dolarlık ihracatı olan Türkiye'nin bu havzada, gelecekte hedeflenmiş olan ekonomisinde, üretime dayalı tesisler bu bölgede de olacaktır. Olmaya da mecburdur" şeklinde konuştu.

SAMSUN'A SAVUNMA-OTOMOTİV SANAYİ

Samsun'un bu ekonomik iş bölümünde payına düşeni alması gerektiğine de vurgu yapan Başkan Yılmaz, örnek vererek sürdürdüğü konuşmasında, "Bir tanesini söyleyeyim; örneğin savunma sanayi ile ilgili çok iddialı hedeflerimiz var. Bu hedeflerin uzantıları mutlaka Samsun'da olacaktır. Şu anda 50 bin megavatlık kurulu gücü var Türkiye'nin, bunu 80-90 bine çıkarmaya çalışıyor. O çabanın sonucu işte Sinop'a nükleer enerji düşünülüyor. Bunun olması durumunda bu enerjini ve avantajları taşıyan Samsun'un, Rus gazının çıkışıyla ilgili avantajları taşıyan Samsun'un bir büyük sanayi tesisini, savunmaya dayalı, enerjiye dayalı, otomotive dayalı olabilecek böyle bir tesisin, genişleyerek ev sahipliği yapma potansiyeli her zaman vardır" ifadelerine yer verdi.
SAMSUN HER ZAMAN "HAZIR" OLMALI

Samsun'un böylesi bir durumda her zaman "hazır" olması gerektiğini söyleyen ve bugüne kadar yaptıkları her çalışmayı bu duruma endekslediklerini hatırlatan Başkan Yılmaz, "İşte bizim önümüze böyle bir şey konulabilir, konulduğu taktirde de bizim hareket kabiliyetimiz çok çabuk olabilmeli; ataletli, aymaz kalırsak eğer birileri bu işi kapar ve başka noktalara taşıyabilir. 2023'e nasıl gideceğiz, nasıl büyük bir ekonomi olacağız, bir altyapısı olmalı. Biz de bu altyapıyı hazırlamak durumundayız. Biz planlama yaparsak çok iyi bir noktaya geliriz"  dedi.

HİÇBİR ZAMAN BİR SONRAKİ SEÇİMİ DÜŞÜNMEDİM

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalarda kimi zaman art niyetli eleştirilere maruz kaldıklarının altını çizen Başkan Yılmaz, hayatının her döneminde "Samsun" için yararlı olan kararlar aldıklarını ve bunların zaman içerisinde daha net anlaşılacağını söyledi. Seçimlerde bir sonraki seçimlerin sonucunun ne olacağını hiç düşünmeden çalıştığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Ben, 1999'dan bu yana 'bir sonraki seçim ne olur' diye belediye başkanlığı yapmadım. Bugün kim belediye başkanı olursa olsun. Birisi seçilir ve göreve gelir. Kendisini oralara getirenlerle ilgili kötü olmamaya gayret eder. Aradan 1 sene geçer veya geçmez. Sonraki seçimin sesleri kulağına gelmeye başladığında hemen büzüşür. 'Aman ben bundan sonraki seçimi tehlikeye düşürmeyeyim' diye karar almaya ve uygulamaya başlar. Ben hiç bir zaman bunu düşünmedim. Allah razı olsun Samsun halkından. Ben böyle düşünmedim diye bana oy vermekten hiç geri durmadı. Her zaman da çok şükür oylarımız her zaman arttı. Ben doğru yaptığımıza inanıyorum. Bundan sonra hedefimizde ne yapıyorsak bu büyük Türkiye’nin bu büyük vizyonun ve ötesindeki vizyonun aslında ihtiyaç duyurduğu kararları üretmek ve Samsuna taşımak var” şeklinde konuştu.

KATKI VERECEK OLANLARA ŞÜKRAN DUYARIZ

"Samsun'da bugün ne yapıyorsak, 2023 vizyonu için yapıyoruz" diyen ve "Büyük Türkiye" yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Başkan Yılmaz, bu anlamda 10 Ağustos'un da önemine dikkati çekti. 10 Ağustos'un Büyük Türkiye hedefinin tamamlayıcı unsuru olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, "10 Ağustos'ta seçim olacak. 10 Ağustos'un anlattığım fotoğrafın vazgeçilmez bir parçası olduğuna inanıyorum. Bu söyleyeceklerimi politik bir angajman olarak almayın, beni 30 senedir devletin içinde düşüp dizi kanayarak bir yerlere kendi çabasıyla tutunarak gelmiş, Çarşamba'nın Gölceğiz köyünden çıkmış, Hamit Yılmaz'ın oğlu olarak görün. Ne ağanın, ne beyin; halk çocuğuyum, bu tutunmuşluğumun ızdırap çektiğim süreçlerinde Türkiye'de hep istikrarsızlıklar vardı. Türkiye masalarda yüz çevrilen bir ülkeydi, Türkiye'nin aydını, bürokratı demeye utanıyorduk, şimdi övünüyoruz. Herkes gururla Türk'üm diyor. Almanya’daki işçimiz bile göğsü kabararak yürüyor. Böyle bir ülkenin istikrar içerisinde geleceğe taşınabilmesi için ben 10 Ağustos'un çok önemli olduğuna inanıyorum. Başbakan’ımızın Cumhurbaşkanı olmasının da bu sürecin vazgeçilmez bir parçası olduğuna inanıyorum. Katkı verene de vermeyene de saygı duyarım ama katkı verecek olanlara şükran borçlu oluruz" dedi.

Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”
Başkan Yılmaz: “10 Ağustos Büyük Türkiye’nin Tamamlayıcı Unsuru Olacak”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım