Başkan Yılmaz: “başbakanımız İnşallah 1. Turda Seçilecek”

6 Ağustos 2014 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Başbakanımız inşallah 1. turda Cumhurbaşkanı seçilecek” dedi...

Başkan Yılmaz:  “başbakanımız İnşallah 1. Turda Seçilecek”

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Eyüp Güler’i makamında ziyaret ederek ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu. Başkan Eyüp Güler de ziyaretten dolayı Başkan Yılmaz’a teşekkür edip yönetim kurulu üyelerini tanıttı.
Ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Yılmaz, 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlatarak, “Önümüzde 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimimiz var. İnşallah onu da en iyi şekilde aşacağız. Başbakanımız Cumhurbaşkanımız olacak, inşallah 1. turda seçilecek. Ondan sonra da artık 2015’te bir genel seçim atmosferi olacak. 2014-2015 yılları, 3 tane büyük seçimi bünyesinde barındıran Türk demokrasisinin ender ara kesiti olacak. Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi de Türk demokrasisinin ilk deneyimi olacak. Neden ilk deneyimi olacak? İlk defa cumhurbaşkanını direkt kendi oylarıyla birlikte Türk halkı seçecek. Bu seçim çok anlamlı. 10 Ağustos’tan sonra başka bir dönem başlıyor. Türkiye’de resmen ‘yarı başkanlık sistemi’ diyebileceğimiz sürece doğru gidiyoruz. Daha fazla çalışmamız gerektiğine inandığım bir sürece doğru gidiyoruz. Sorumluklarımızın arttığı Türkiye bir 2020 vizyonu kendine belirledi” diye konuştu.

“FİZİK VE EMEK KOLU İŞLERİNDE ÇALIŞACAK ADAM BULAMIYORUZ”

Daha fazla üretme ve daha fazla çalışma yönünde Türk insanını daha gayreti hale getirmek gerektiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Çok gayretli değiliz. Ülkemiz iyi yönetiliyor ama insanımız bu iyi yönetime katkı verecek bir üretme kabiliyeti ve üretme içerisinde çok değil. Özellikle gençlerimiz daha az yorularak daha iyi yaşamak istiyorlar. Bu iyi bir şey değil. Fizik ve emek kolu işlerinde çalışacak adam bulamıyoruz. Biz işleri ihale ediyoruz. Birçok müteahhidimize ‘Niye yavaş gidiyorsun kardeşim. Paranı veriyoruz. İşini yapıyorsun geliyorsun paranı alıyorsun. Şunu hızlandır’ dediğimizde ‘Şimdi yaz tatili, şimdi Ramazan, bayram, fındık bilmem ne falan’ diye mazeret buluyor. Tabi, sonuçta adam işçi bulamıyor. Bu beni endişelendiriyor. Bugün dünyanın gelişmekte olan ülkelerinin birçoğu dışarıdan emek, yoğun işler için işçi ithal ediyorlar. Türk insanının gayret ve çabasının hiç durmaması lazım. Yani bu üretme kabiliyetinin hiç durmaması lazım. Son zamanlarda hep herkes lise okudu, lise okumak dışarıdan herkesin kolay işi oldu. Herkes masa başı bir iş, herkes bürokratik bir hizmet istiyor ama ağır fizik güç gerektiren işlerde hemen hemen adam bulamaz hale geldik. Bunu size esnaf odaları olarak özellikle anlatıyorum. Bu sosyal ihtiyaçtır ve bu probleme dönük duyarlık içermenizi istiyorum.” Dedi.

DIŞARIDAN GELEN SAMSUN'A ŞAŞIRIYOR

Hem ülke hem de Samsun'da yaşanan değişimlerin dikkat çektiğini kaydeden Yılmaz, "İki sene önce Samsun'a gelen belediye başkanı, iki sene sonra geldiğinde iyice şaşırıyor. Bu şaşkınlığını şöyle ifade ediyor, 'bu işler bizde bu kadar kısa sürede bitmez'. İşte bu, proje üretme, sonuçlandırma kabiliyetidir. Mesela biz raylı sistemi 2 sene içinde yaptık. 17 kilometreyi her şeyi ile 24 ayda Samsun'da gerçekleştirdik. Bir Alman belediye başkanı, 'bunu nasıl yaptınız bana bir anlatın' diyor. Yani Almanya'nın Kihl belediye başkanı bunu söyledi bana, 'bu çabayla olur' dedim. Yani işin özü, Hem ülkemiz hem Samsun dolu dizgin bir koşuşturma içinde. İnşallah 2023 hedefinde hep beraber katkılarımız olacak, müreffeh bir ülkede daha iyi bir Türkiye bırakacağız. Bizim yaşadıklarımızın çocuklarımız tarafından yaşanmasını istemiyorum" diye konuştu.

GÜLER: YILMAZ SAMSUN İÇİN BİR NİMET

Başkan Yılmaz'ın ardından bir değerlendirmede bulunan Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı hacı Eyüp Güler de, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın Samsun'a yaptıklarının önemine dikkat çekerek, "Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun için büyük bir nimettir. Samsun büyük bir değişim yaşamıştır, partili partisiz herkes kendisini takdir etmektedir. Dışarıdaki illerden de bunu duymaktayız" dedi.

BİRİSİ ÖKSÜRÜNCE DOLAR FIRLIYORDU

Esnaf olarak, her zaman istikrardan yana olduklarını ifade eden ve bu anlamda da desteklerini açık bir şekilde ortaya koyduklarını söyleyen Güler, "Bugün de 3 aday var. Parti seçimi yok. Bu 3 adaydan birine destek verilecek, biz esnaf olarak bu memlekette anayasa kitapçığının atıldığı zaman ekonominin darmadağın olduğunu gördük.  Biz esnaf olarak bunları unutmuyoruz. Biri öksürdüğü zaman doların, faizin fırladığını gördük. Bunları yaşadık. Şu an bir istikrar var, bu istikrarın devamı için biz, Türkiye'de deprem yaşanmaması için, esnaf adına ben; Recep Tayyip Erdoğan diyorum. Bu bizim sadece şahsi meselemiz değil, kendi çıkarlarımız doğrultusunda değil tüm esnafın yaşadığı esnafın birebir söylemidir. Partileri övmek meselesi değildir. Şu an bir istikrar var, herkes rahat" ifadelerine yer verdi.

Başkan Yılmaz:  “başbakanımız İnşallah 1. Turda Seçilecek”
Başkan Yılmaz:  “başbakanımız İnşallah 1. Turda Seçilecek”
Başkan Yılmaz:  “başbakanımız İnşallah 1. Turda Seçilecek”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım