Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”

6 Ağustos 2014 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin yarı başkanlık sistemine ihtiyaç duyduğunu söyledi...

Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'a merkezi hükümet yatırımlarında bakanların ve milletvekillerinin katkısı olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, "30 Mart sonrası iyi bir sonuç aldık. Gerekli bir sonuçtu. Mesela meclis aritmetiğimizde 83 meclis üyemizin 69 tanesi AK Parti’lidir. Ben diğer siyasi hareketlerin de başarılı olmasını isterdim. Ama bize yöneltilmiş olan bir teveccühün boyutunu ifade etmek için bunu söylüyorum. Başarılı olduysak bu başarımıza katkı verenlere teşekkür etmek de bizim boynumuzun borcudur. Samsun şehri Karadeniz’in değil, bana göre Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilinin özellikle 30 büyük şehrini alsak, çeşitli açılardan mukayese etsek sanayi üretimi, eğitim alt yapısı açısından belediye ulaşım hizmetleri ve kentsel dönüşüm açısında mukayese etsek o 30 tanesinin ilk 15'inin üzerine çıkıyor. İlk 13 içinde oluyor. Bu iktisadi boyutu bütçe itibari ile baktığımızda ilk 20'lerde yer alıyor. Başarılar noktasında yukarıya çıkışını sürdürüyor.

“YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ İHTİYAÇ”

Başbakan Erdoğan'ın siyasetin duayeni olarak sadece ülke çapında değil, bölgede lider konumda olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, "AK Parti iktidarı son 12 sene içerisinde hakikaten girdiği her seçimi artan paylarla kazandı. Başbakanımız bana göre hak etti. Siyasetin bir virtüözü gibi, bir duayeni olarak sadece ülkede değil bölgesel lider konumuna geldi. Bunlar bizim kazanımlarımız. Yani başka bir ülkenin kazanımları değil. Bu kazanımlarla gurur duymalıyız. Biz ne petrolü, ne özel bir yeraltı zenginliğini son 10 yıl içinde bulduğumuz için kabuk değiştirmiş bir ülke değiliz. 2000 öncesi siyasi iktidarsızlıkların Türkiye'ye ne kadar bedel ödettiğini, 2000 sonrası istikrarın ne kadar kazanımlar getirdiğini gördük. Önümüzdeki 10 Ağustos’ta başka bir süreç geliyor. Cumhurbaşkanlığı ile Türk demokrasisi yeni bir formata yerleşiyor. O da artık ilk defa cumhurbaşkanını halk seçiyor. Çok iyi donanımlı karizmatik liderini cumhurbaşkanı yapıyor. Bu cumhurbaşkanının da hedefinde iddiasında bulunduğu felsefi boyuta bakarsa bu da Türkiye Cumhuriyeti'nin yarı başkanlık sistemine ihtiyaç duyduğunu öngörüyor. Türkiye Cumhuriyeti oraya bir takım angajmanlardan ipoteklerden kurtarmaya dönük, 'yerim dar' demeyen bu ülke için ölünce akan suların durduğu kararlı, iddialı ve gayretli liderinden en alt kademesindeki memuruna kadar herkesin topyekün seferberlik yapabileceği bir sürece gireceğini düşünüyorum. 10 Ağustos’tan çok umutluyum. 10 Ağustos sonrası Türkiye’nin başka bir frekansta oturacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

“SAMSUN ÇOK ŞANSLI BİR İL”

Samsun’a hizmet etme konusunda tüm paydaşların büyük bir uyum ve beraberlik örneği sergilediğini ifade eden Başkan Yılmaz, ‘’Her işin başı sevgidir. Sevgisiz bir şehir mekanikleşir. Samsun Ticaret Sanayi Odası ile ilgili bir konu olduğunda içimde bir heyecan sevgi oluşuyorsa, sizlerin yüzü gözümün önüne geliyorsa sizlere karşı duyduğum sevgi canlanıyorsa, içimde herhalde bir işin başlatılabilecek en önemli noktası burasıdır diye düşünüyorum. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Beraber olmaktan mutluluk duymayı Allah bize nasip etti. Ülkemizin birçok şehrinde böylesi bir uyumu hissedemiyor olabilir. Biz bu anlamda şanslı bir iliz.’’ dedi.

“SAMSUN BENİM EN BÜYÜK SEVDAMDIR”

30 Mart seçimlerinde önemli bir başarı elde ettiklerini tekrarlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, ‘’Bu şehri, insanlarını seviyorum. Samsun benim en büyük sevdamdır. Allah şahidimdir bunu tüm içtenliğimle söyledim başka ne amacım olabilir? Bu şehri sevdiğim takdirde yapacaklarıma inancım olduğunu söyledim. Sevmeyerek yapamazsınız. 30 Mart seçimlerinde de bu sevgiyle geliştik. Samsun’a daha iyi neler yapabiliriz diye yola çıktık. Hep sevgi dilini kullandım. Bu dili kullanırken üzüldüğümüz de oldu. Bizi sevmeyen bazı unsurların içini veya canını okşamak veya onların gönlünü hoş etmek için laflar söylemiş olabilir. Ama rüzgar eken fırtına biçmiştir. Her keskin sirkenin kabına zararı vardır. Bunlardan arındığımız sürece fayda sağlarsınız etrafınıza. Seçimde iyi bir sonuç aldık. Başarılı olduysak bu başarımıza katkı verenlere teşekkür etmek de bizim boynumuzun borcudur.’’ diye konuştu.

“EL BİRLİĞİ VE KADER BİRLİĞİ YAPIYORUZ”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "İki kurum arasında çok iyi bir uyum ve ahenk içinde bugüne kadar çok farklı şeyleri hayata geçirdik. Bunların başında Fuar ve Kongre Merkezi, Teknopark ve Lojistik Köy gibi önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. El birliği ve kader birliği yapıyoruz. Bu uyum ve ahengin devam etmesi için biz Samsun TSO olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya gayret göstermeye çalışacağız. Her zaman birlikte Samsun için, gelecek nesiller için el ele el birliği ile bu işin üzerinden geleceğiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”
Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”
Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”
Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”
Başkan Yılmaz: “yarı Başkanlık Sistemine İhtiyaç Var”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım