Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”

5 Ağustos 2014 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Gıda Borsası'nda düzenlenen sabah kahvaltısına katıldı...

Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”

Kahvaltıda mevcut Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nin büyütülmesine yönelik taleple ilgili açıklamada bulunan Başkan Yılmaz, Gıda OSB'nin yerini büyütmeye yönelik talep varsa gereken bütün katkıyı vermeye hazır olduğunu söyledi.

 

Samsun Gıda Borsası içindeki restaurantta gerçekleşen kahvaltı organizasyonuna Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Muharrem Göksel, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, iş adamı Fahrettin Ulusoy ile borsa esnafı katıldı.

Kahvaltının ev sahibi Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır yaptığı konuşmada Başkan Yılmaz'dan Gıda OSB'nin yerinin büyütülmesi ve yeni bir organize sanayi bölgesi kurulması için destek istedi. Çakır, her iki projenin de kent ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandıklarının altını çizdi.

Kahvaltıda borsa esnafına hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 30 Mart seçiminde verdikleri destekten dolayı esnafa teşekkür ederek, kentte devam eden değişim ve gelişim ile ilgili bilgiler verdi.

 

Samsun'un tarihi boyunca geleceğe doğru dolu dizgin koşma iddia ve ideali taşıyıp bu mücadeleyi verdiğini hatırlatan Başkan Yılmaz, "Artık durum değişti. Devlet yatırım konusunda elini ayağını çekince zor ayakta duran Samsun, ayakta durmayı öğrendi. Şimdi Gıda OSB'yi büyütmeyi, lojistik köyü, fuar kongre merkezini konuşuyoruz. Bu değişim ve gelişim adım adım gerçekleştiriyor. Gıda OSB'nin yerini büyütmeye  yönelik bir talep varsa bütün katkıyı vermeye hazırım. Et tahsisli alanda Gıda OSB'nin büyütülmesine dair ekibimle beraber elimizden geleni yapacağız. Bundan hiç tereddüdünüz olmasın. Yeni OSB'nin yeriyle ilgili durum şu.  Dikbıyık sahillerinde yapmamız çok zor. Çünkü bu hazine arazileri tarım ve sulak araziler olarak koruma altına alınmış durumda. Ama çare bulmalıyız. Konuyu enine boyuna ele alıp araştıracağız." dedi.

 

ÜRETİCİLER İÇİN OSB'LERDE BOŞ ALAN ÜRETİLECEK

 

Kent merkezinde üretim yapmak isteyip de boş alan bulamayan üreticiler için yeni bir çalışma başlatacaklarını açıklayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Eylül ayının sonunda yeni bir çalışma başlatıyoruz. Kirazlık'ta Petrol Ofisi dolum tesislerini az geçtikten sonra örnek sanayi bölgesi sahilinden denize doğru bir mendirek inşaatına başlıyoruz. O mendireği aşağı yukarı bin dönümlük bir alanla kuşatacağız. Örnek ve İlkadım sanayi sahillerinde yeni bir dolgu alanı oluşturacağız. Bu dolgu alanının yeni sanayi tesisleri için kullanılması zor ama depolama tesisleri için kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Organize sanayi, Örnek ve İlkadım sanayi bölgelerindeki gerek petrol gerekse lojistikle ilgili depolama işi yapanları bu alana kaydırabilir, üretim yapmak isteyenlere de bu sayede yer açabiliriz dişe düşünüyoruz. Bu dolgu alanını da iki sene içinde yapıp 2016 sonunda bitireceğiz. Bin dönüm daha büyütebilir miyiz acaba diye de DLH, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile konuşuyoruz. Pek istemiyor ama bu ihtiyacı duyuyoruz. " bilgisini verdi.

 

SUSUZLUĞUN ÇÖZÜMÜ İÇİN HOŞ GÖRÜ BEKLİYORUZ

 

Yaşanan kuraklık sebebiyle susuzluk çeken Salıpazarı ve Vezirköprü ilçelerinde sorunun çözümü noktasında çalışma başlatacaklarını söyleyen Başkan Yılmaz, "Son günlerde ciddi oranda kuraklık yaşadık. Bu kuraklık işlerimizi zorlaştırıyor. Azıcık soğukkanlı olmaya çalışıyoruz. Bunlar dönemsel sıkıntılardır. Bu kuraklığın olumsuz iklim şartlarına göre de kendimizi yeniden organize edeceğiz. Bu biraz zaman alabilir diye düşünüyorum.  Şuan Salıpazarı ve Vezirköprü'de su sıkıntısı yaşanıyor. Bu ilçelerimizi bundan daha kötü şartlarda dahi su sıkıntısı çekilmeyecek hale getiririz. Ama bu bizim en az 1 yılımızı alır. Onun için bu ilçelerimizdeki insanlarımızdan biraz tahammül ve hoş görü bekliyoruz." şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE GELECEĞE DAHA HIZLI KOŞACAK

 

Türkiye'nin siyasi istikrarla birlikte çok iyi bir konuma geldiğine de değinen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu projeksiyonu, suyun akışını ve iyileşmeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye hem Ortadoğu'nun hem de Avrupa'nın güven ve istikrar adası haline geldi. Yüzde 4 gibi kalkınma hızına ulaşmış bir ülkeyiz. Bu durum bizleri umutlandırıyor, heyecanlandırıyor. inşallah bu senkron ve ahenk devam eder. 10 Ağustos'ta inşallah birinci turda Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. Türk halkı kendi oylarıyla Cumhurbaşkanını seçecek. Aslında yarı başkanlık sistemi. Bu da güzel bir şey. Çünkü bürokratik oligarşinin yıkılması ve işlem hızının artması için  bu sistem gerekli. Bürokratik oligarşi yüzünden hızlı hareket edemiyoruz. Bunu yakından yaşıyoruz. Devlette olan, devletle işi olanın yanmaması için, devletin bir yerde iş olduğu zaman hemen harekete geçecek kadrolarla donatılması kısa bir iş değil. Onun için Cumhurbaşkanı seçimiyle birlikte gerekirse anayasa da değiştirilerek Türkiye geleceğe daha hızla koşacak. 10 Ağustos seçimine ilişkin duyarlılığınızı da bekliyoruz."

 

Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”
Başkan Yılmaz, “susuzluğun Çözümü Kalıcı Olmalı”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım