Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”

29 Temmuz 2014 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sahil yolu projesinde kendisini eleştiren çevrelerin proje bittiğinde ne kadar haklı olup doğru bir iş yaptıklarını kabullenmek zorunda kalacağını söyledi.

Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”

Ordu-Akçay ile Sinop-Kanlıçay arasındaki 200 kilometrelik sahil şeridini dantel oyası işler gibi işleyip turizme kazandıracaklarının altını çizen Başkan Yılmaz, sahilleri işgallerden, kötü örneklerden kurtarıp düzenli ve kontrol edilebilir hale getirerek halkın hizmetine sunmakta kararlı olduklarını kaydetti.

Atakum Belediyesi’nin Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki atıl durumdaki tesisi restore ettiği Yalı Cafe Restaurant’ın açılışı yapıldı. Mehteran ve halk oyunları gösterilerinin renk kattığı modern tesisin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, eski milletvekilleri, belediye başkanları, çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Yalı Cafe Restaurant’ın açılış töreninde Atakumlulara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu tür çalışmaların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde dünya şehirlerinde Türkiye’ye adım adım taşıyıp yaydığı anlaşın eseri olduğunu söyledi.  Daha önce İller Bankası’na ait olup vatandaşların kullanımına özel izinlerle açık ya da kapalı olan tesisin belediye tarafından işletilecek olmasının önemini vurgulayan Başkan Yılmaz, ‘’Bu tesis önceden İller Bankası çalışanlarına hizmet ediyordu. Dışarıdan gelen insanlar da kart vs gibi şeylerle kontrollü şekilde istifade edebiliyordu. Bu geniş alan daha da büyütüldü ve halka açıldı. Bu alan Samsun halkının sosyalleşme çabasının bir sonucu olarak insanların önüne kondu. Yerel yönetimler buraları halkın tam taleplerini alarak, o talepler doğrultusunda halkımızı sosyalleştiren mekanlara dönüştürüyor.’’ dedi.

1999 yılından önce Samsun sahillerindeki devlet arazilerinin işgal edilip kötü ve gelişi güzel kullanıldığını hatırlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’Bir takım münferit özel sektör tesisleri dışında kalan alanlarda da kişilerin şahsi malikanelerinin önündeki alanlar paylaşılmıştı. Halbuki Samsun, Ordu Akçay’dan Sinop Kanlıçay'a kadar 200 kilometrelik dünyada az bulunan en güzel kumsallara ve sahiline sahip bir şehirdir. Bu sahillerimizi nasıl kullandığımızı bir gözümüzün önüne getirelim. Akçay’dan Terme sahillerine, Terme’den Kumcağız ve Emiryusuf sahilleri, oradan Yeşilırmak’ın denize döküldüğü sahillere kadar bomboş. Hiçbir tesis ve hizmet yok. Halkımız fırsat bulduğu oranda oraları kullanıyor. Hürriyet Beldesi’nden Costal’a kadar da yine bir tesis yok. Costal sahili maalesef işgal edilmiş ve kötü kullanılır vaziyette. Costal ile Petrol Ofisi dolum tesisleri arasında mecburen sanayi tesisleri kurulmuş. Sanayi tesisleri bittikten sonra Petrol Ofisi dolum tesislerinden Sinop Kanlıçay’a kadar olan 100 kilometrelik sahili önümüzdeki günlerde iğne oyası yapar gibi nakış nakış işleyerek düzene sokacağız. Böyle bir iddiamız ve hedefimiz var. Buraları eskiden kalan kötü örneklerinden kurtaracağız. Burası gibi güzel tesislerle donatacağız. Akçay’dan Kanlıçay'a kadar olan bu sahili yeniden düzenleyeceğiz. Bittikten sonra göreceksiniz Samsun sahillerinde giderek gelişen hizmet sektörü daha da gelişecek ve buralar bir turizm kuponu haline gelecek.’’ bilgisini verdi.

SAHİLLERİMİZİ İNSANLARIN HAK ETTİĞİ KALİTEYLE YÖNETECEĞİZ

Samsun sahillerini insanların hak ettiği bir hizmet kalitesiyle yöneteceklerini anlatan Başkan Yılmaz, ‘’Son 1 yıl içinde Karayolları kavşağından Mado’ya kadar olan mesafedeki örnekleri görüyorsunuz. Buraların nasıl işgal altında olduğuna hepimiz tanık olduk. Böylesine bir değere sahibiz ama bu güne kadar rast gele ve kötü kullanılıyordu. Buraları insanımızın hak ettiği bir hizmet kalitesiyle yönetmeye dair bir iddiamız, felsefemiz var. Bu felsefeyi buralara yansıtıyoruz. Burası gibi tesisler, Dereköy Kuş Cenneti’ne kadar devam edecek. Kuş Cenneti’nde bir alana girmeyeceğiz. Girmememiz daha doğru. Koruma alanı olduğu için burayı doğal haliyle bırakacağız. Sahillerimizi peyzajı, aydınlatması, güvenliği, çöp toplama, çim biçme, sulama sistemleri, tuvalet ve duş ihtiyaçlarını temin ederek pırıl pırıl yapacağız. Petrol Ofisi dolum tesislerinden Kuş Cenneti’ne kadar olan 40 kilometrelik sahil bandını 2 yıl içinde bitirip turizm şirketimiz bünyesinde işleteceğiz. Buralarda bir otorite kuracağız. Buraları kullanan insanların ihtiyaç duyacağı tüketim mamüllerini en ucuz şekilde temin edebilmeleri için belli noktalara küçük büfeler yerleştireceğiz. ‘’açıklamasında bulundu.

BİZİ ELEŞTİRENLER HAKLI OLDUĞUMUZU KABULLENECEK

Sahil yolu projesiyle ilgili yapılan eleştirilere de değinen Başkan Yılmaz,  ‘’Son zamanlarda gerek medyada gerekse çeşitli siyasi çevrelerde bizim Kurupelit’ten itibaren Taflan-Çatalçam sahillerinde ve oradan Dereköy’e kadar olan sahilde yapmak istediğimiz rekreasyon çalışmasını anlayamayanlar var. Anlayıp da işine gelmeyenler de var. Oralardan çeşitli şekillerde istifade ettikleri için bizim yaptığımız işin rahatsız ettiği unsurlar da var. Onların bildiğini biz unuttuk. Küçük dünyalarında bize yönelik eleştiri yaparken biz onlara gülüyoruz. Biz yaptıklarımızla kendimizi ispat ediyor, ifade ediyoruz. Yaptıklarımızı gördükten sonra onlar da inanıyorlar ve doğru yapılanı kabul ediyorlar. İnşallah önümüzdeki 1-2 yıl içinde bunların hepsi tamamlanacak, bizi eleştirenlerin haklı olduğumuzu kabullendikleri bir noktaya geleceğiz.’’

Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”
Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”
Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”
Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”
Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”
Başkan Yılmaz, “sahil Projemizi Eleştirenler, Haklı Olduğumuzu Kabullenecek”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım