Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu

25 Haziran 2014 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü'nün 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği nüfusu 50 bini aşan tüm belediyelerin stratejik plan hazırlama yükümlülüğü çerçevesinde kentin geleceğine ilişkin 2015-2019 yıllarını kapsayacak stratejik plan arama toplantısı yapıldı. Toplantıya 1 milyon 230 bin kent nüfusunu temsil edecek 220 davetli katıldı.

Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu

Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri'nde İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu başkanlığında yapılan Samsun Büyükşehir Belediyesi ile SASKİ Genel Müdürlüğü Stratejik Plan arama toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili ve SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Ondokuzmayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ile Samsun Valiliği, ilçe kaymakamlıkları, Sahra Sıhhiye Okulu Eğitim Merkez Komutanlığı, Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı, il ve ilçe müdürlükleri, üniversiteler, OKA, dernek, meslek odaları, kent konseyleri ile muhtarlardan oluşan davetliler büyük ilgi gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan yapılan Samsun Büyükşehir Belediyesi ile SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, hazırlanacak stratejik planın önemine dikkat çekti. Stratejik planın, şehrin 2019 hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Öncel, "5018 sayılı kanunun yanı sıra 5393 sayılı  belediye kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunları ile nüfusu 50 bini aşan tüm belediyelerin stratejik plan hazırlama yükümlülüğü vardır. Yükümlülük çerçevesinde bu gün biz de burada Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ Genel Müdürlüğü'nün 2015-2019 yıllarını içerecek olan stratejik plana ilişkin bugün işin mutfağına girerek hazırlık çalışmalarını başlatıyoruz." dedi.

Kamu kesiminin mali ve idari sorunları dikkate alındığında kamu idarelerinin faaliyetlerini planlı bir şekilde yürütmesi ve sonuçlandırması gerektiğinin altını çizen Genel Sekreter Vekili Öncel, " Kamu idarelerinin yine planlı hizmet sunumu, politika geliştirme, belirlenen iş politikalarını belirlenen iş programlarına ve bütçelere dayandırma ile uygulamayı etkili bir şekilde izleme ve değerlendirmeye yönelik çalışmalar, stratejik planlama temel araç olarak gözükmektedir. Planlama çalışmalarımızda öncelikli olarak işin neresinde olduğuma dair bir durum analizi yapmamız gerekiyor. Daha sonra nereye ulaşmak istediğimizi ortaya koymamız gerekiyor. Bunda da misyonumuzu, ilkelerimizi, vizyonumuzu ve bunları da yerine getirebilmek için amaçlarımızı ve hedeflerimizi belirlememiz gerekiyor. Nereye gitmek istediğimiz ve buraya nasıl ulaşabilirizi kendimize sorduğumuzda da stratejik plan geliştirmek gerektiğimiz ortaya çıkıyor. Bu stratejiye bağlı olarak yapacağımız faaliyetleri ve projeleri de ortaya koymamız gerekmektedir. Tabi bütün bunların sonucunda hedefe ulaşabilmek için başarımızı ölçülendirmemiz gerekiyor, bunun için de yapacağımız çalışmaların hepsini izlememiz, performansımızı ölçmemiz ve değerlendirme sonucunda bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Çalışmalarımızın en iyi şekilde geçeceğine ve sonuçta iyi bir stratejik plan çıkacağına inanıyoruz." dile konuştu.

İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ise stratejik plan çalışmasıyla ilgili sunum yapıp bilgi verdi. Kaymakam Narinoğlu, "Stratejik plan ile şehrin geleceğine dokunacağız. Sizler de 1 milyon 230 bin nüfus arasından seçilmiş, görüş ve fikirlerine değer verilen ve Samsun'un geleceğine dair sizlere rol biçilen kıymetli insanlarsınız. Büyükşehir Belediyelerimizin sorunları yumak olmuş. Sizler burada bu yumağı çözmek için çalışacaksınız. Geleceğimizi iyi planlarsak, başarılı oluruz. Belediyeler artık stratejik planlarını yaparlarken, kendilerine verilen geniş coğrafya sebebiyle artık kendileri plan yapmıyor, bütün paydaşlarını dikkate almak istiyor. Bugün sizlerin dağarcığında ne varsa, hepsini alacağız. 22 masa ve 220 kişilik beyin takımı ile birlikte bu planın hazırlanmasına katkı sunacağız. Öncelikle dürüst, objektif ve samimim olacağız. Doğrular üzerine plan yapıldığı için de doğru bir plan ortaya çıkacak. Tarih de ileride sizleri yazacaktır." ifadelerini kullandı.

Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu
Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu
Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu
Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu
Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu
Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu
Samsun'un Geleceğine Dokunmak İsteyenler Buluştu

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım