Başkan Yılmaz: Samsun'u Modern Şehirlerdeki Estetikle Buluşturacağız

6 Haziran 2014 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Dünya'nın modern şehirlerindeki estetiği Samsun ile buluşturmaya yönelik sürecin başladığını söyledi...

Başkan Yılmaz: Samsun'u Modern Şehirlerdeki Estetikle Buluşturacağız

Kente yeni bir hava ve modernite kazandıracak estetiğe dair projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, fiziki çalışmalara yaz bitmeden start vereceklerini belirtti.

 

Şehir girişlerinin ve merkezlerinin modern kentlerdeki güzelliğe kavuşturulması konusuna titizlikle eğilen Samsun Büyükşehir Belediyesi, 5 yıllık dönemde estetikle ilgili hayata geçireceği projelere ilişkin pilot alanları belirledi. Başkan Yılmaz, belirlenen pilot bölgelerin Çarşamba Havaalanı-Belediye Evleri Kavşağı, Çakallı Köprüsü-Eğitim Fakültesi, Bulvar AVM-Kilise Kavşağı arası ile Çiftlik Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı olacağını açıkladı.

 

Kent estetiğinin artırılmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, konuya büyük önem verdiklerini kaydetti. Avrupa şehirlerindeki düzen, intizam ve temizliğe Türkiye şehirlerinde yeni yeni  önem verildiğini hatırlatan Başkan Yılmaz, bunun önündeki en büyük engelin ise eski alışkanlıklar olduğuna değindi. Estetikle ilgili ilk pilot bölgenin Çarşamba Havaalanı ile şehir girişi arasındaki güzergah olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, "Bu güzergah boyunca etrafımıza baktığımızda ülke gerçeği ve davranış biçimleriyle ilgili hatırlatmayı yapabilecek bütün potansiyel çirkinlikleri gördük. Bunları gidermek için de estetik komisyonu kurduk. Bu heyetin içinde üniversite, mimarlar odası, belediyeler, sivil toplum kuruluşları var. Bu heyet gördükleri çirkinlikleri tespit edip bize söylüyorlar. Bunların ortalamasından da estetik kurul kararı çıkarıyoruz. Estetik kurul kararına göre de  bu cepheleri ele alacağız." dedi.

 

VATANDAŞIMIZ DA DESTEK OLMALI

 

Estetikle ilgili dış cephe kaplamalarının hepsini belediye bütçesiyle yapma imkanı olmadığının altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Bazı şeyleri vatandaşlarımızın kendisi yapacak. Mesela binanın dış cephesini 'Şöyle kaplayacaksın' diyeceğiz. Kaplamadığı taktirde gelip biz kaplayacağız. Ama biz yaptığımızda çıkan fiyat kendisinin yapacağından belki iki katı pahalıya çıkacak. Dolayısıyla ödemesi de zor olacak. Ödemediği taktirde de bazı yaptırımlar uygulayacağız. Bu meseleyi çok kısa sürede yerine getirmemiz lazım." Diye konuştu.

 

ŞEHİR İÇİ FARKLI BİR KOMPOZİSYONA BÜRÜNECEK

 

Benzer çalışmayı kent merkezindeki bazı bölgelerde de uygulayacaklarını söyleyen Başkan Yılmaz, "Cumhuriyet Meydanı'ndaki binaların cephelerinin tamamını yeni izolasyon malzemeleriyle birlikte kaplayacağız. Meydan hoş bir renk kompozisyonuna dönecek. Orada hiç kimse istediği gibi tabela vesaire asamayacak. Hepsi Avrupa standartlarında olacak. Sadece Cumhuriyet Meydanı değil, dönüp kilise kavşağına kadar aynı işlemi burada da yapacağız. Sonra Çiftlik caddesine gireceğiz. Şuan caddenin yapımı devam ediyor. Bittiğinde tüm binaları kaplattıracak veya kaplayacağız. Bu kadarını gerçekleştirirsek, vatandaşlarımız amacımızı ve niyetimizin ne olduğunu anlayıp sonrasında gereğini kendisi yapacaktır." diye konuştu.

 

 

ŞEHRİN GÜNEY GİRİŞİ BİBLO GİBİ OLACAK

 

Samsun'un girişi olan güney koridorunu da estetikle modern şehir görünümüne kavuşturacaklarını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Ankara yolunda Eğitim Fakültesi-Kamalı köyü yol ayrımına kadar buraları her şeyiyle biblo gibi yapmak zorundayız. Başka şehirlerde görmediğimiz oranda oraları bir estetiğe kavuşturacağız. Bununla ilgili bir mücadelenin içindeyiz. Kavak'tan Samsun'a döndüğünüzde Çakallı menemencilerinin orası da çok çirkinleşti. O çirkinlikleri de düzene soktuktan sonra Çakallı geçişi de dahil Samsun'a kadar tünele girmiş gibi karanlıkta geliyorsunuz. Şimdi buraları modern şehirlerde olduğu gibi aydınlatacağız. Modern bir şehre geldiğinizi eğitim fakültesine geldiğinizde anlıyorsunuz. Modern şehre geldiğinizi Çakallı geçişinden itibaren anlamanızı sağlayacak düzenlemeleri başlatacağız. Bu koridoru boydan boya aydınlatacağız. Bununla ilgili çalışma devam ediyor." şeklinde konuştu.

 

ALIŞKANLIKLARIMIZI DEĞİŞTİRMEMİZ LAZIM

 

Estetikle ilgili çalışmaların meyvelerini yaz bitmeden şehrimizin algısıyla buluşturacaklarına değinen Başkan Yılmaz, "Gayret ediyoruz. Kendimizi yoruyoruz, üzüyoruz. Keyifle bu işler olmuyor. Ama kafamıza koyduk. İyi şeyler yapacağız. Artık Dünya değişti. Bunları görmemiz lazım. Alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz sürece ilerleme kaydetmemiz mümkün değil. Ama ben başaracağımıza inanıyorum. Bizim insanımız uygulamadaki güzelliği görüp inandıktan sonra mücadelesini sonuna kadar veriyor. Bunun da vereceğine inanıyorum. Çünkü yaşadığımız mekanlar ve çevrelerin estetiği yaşam standardımızın göstergesidir." ifadelerini kullandı.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım