Yılmaz, “samsun Sahilleri Bizim En Önemli Hazinemiz”

5 Haziran 2014 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Belediyeevleri’nden Kızılırmak Kuş Cenneti'ne kadar olan 40 kilometrelik sahil güzergahını turizm öğesi haline getirmeye çalıştıklarını söyledi...

Yılmaz, “samsun Sahilleri Bizim En Önemli Hazinemiz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iş adamı Kerim Çubukçu'nun ev sahipliği yaptığı sabah kahvaltısına katıldı. Sevgi Kafe'deki kahvaltıya Başkan Yılmaz'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Samsunspor Başkanı Emin Kar ve çok sayıda sanayici, iş adamı ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Başkan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, yaptıkları sahil yolu ile ilgili kamuoyunda bilen bilmeyen herkesin karıştığı bir tartışma yaşandığını anımsatarak, yapılan eleştirileri sahil etrafını denize kadar çitlerle çevirip kendine ait koloni kurmak isteyenlerin rahatının bozulması olarak değerlendirdi. Başkan Yılmaz, projenin bitmesiyle ortaya çıkacak turistik güzergahtan tüm Samsunluların fazlasıyla istifade edeceğini belirtti.

Kahvaltıda davetlilere Samsun'da gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçelerdeki yapılanmalarını ve hizmet sistemlerini tamamladıklarını kaydetti. Şehri geleceğe taşıma yönünde dolu dizgin koşturduklarının altını çizen Başkan Yılmaz, sözü Taflan-Dereköy sahillerinde yaptıkları yol çalışmasına ilişkin sürdürülen eleştirilere getirdi.  Eleştiri yapanların konuyla ilgili bilgilerinin olmadığını söyleyen Başkan Yılmaz, "Son dönemde medyaya da sıkça konu olan sahile yol yapım çalışmasıyla ilgili konuda bir takım çevreler eleştiriler yansıtıyor. Eleştiriye saygılıyım ama bir şartla. O da eleştiren kişinin aynı oranda iyi yapılan işleri de konuşması lazım. Oturup iyi de yapsak yanlış da yapsak sürekli yanlış yaptığımızı konuşursan o yanlışla ilgili söylediğini de dikkate almakta zorlanıyorum. Çünkü acaba ne kadar iyi niyetli diye şüphe ediyorum. Yaptığımız iyi şeyleri de kötülersen yanlış yaptığımız şeyleri söylemenin bir kıymeti kalmıyor. Bilen de bilmeyen de konuşuyor. Fırsat bilenler de yazıyor. Bu aslında 'Büyükşehir Belediyesi yol yapıyor'  diye keyfi kaçanların, oradaki sahilin etrafını denize kadar çitlerle çevirip kendine ait koloni kurmak isteyenlerin rahatının bozulmasıdır. " dedi.

SAHİLİMİZİN KIYMETİNİ BİLMİYORUZ

Proje hakkında davetlileri bilgilendiren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Yaptığımız proje şu. Biz, Kirazlık Petrol Ofisi arkasından Kızılırmak Kuş Cenneti'ne kadar uzanan 40 kilometrelik sahili, deniz ve kara ilişkisini alıp nakış gibi işlemeye çalışıyoruz. Aslında Samsun ile Dereköy sahili arasında ulaşım amaçlı bir yola ihtiyaç yok. Samsun'da hiç kimse yol yapın da Dereköy'e sahilden gidelim diye bir talepte bulunmuyor. Biz de Samsun'un parasını ambarda bulmadık. Samsun'dan Dereköy'e kadar sahilden yol yapma ihtiyacı yok. Ama Samsun'dan Dereköy'e hatta Kızılırmak Kuş Cenneti'ne kadar olan güzergahın bir rekreasyona, düzene tabi tutulup bir turizm gerdanı haline getirilmeye Samsun'un ihtiyacı var. Çünkü Samsun ile Kuş Cenneti arası, 40 kilometre. Dünya'nın çok az şehrinde 40 kilometrelik deniz dalgasının sahilini suladığı şehir var. İzmir'de dahi böyle bir sahil yok. Samsun sahilleri bizim en kıymetli hazinemiz. Biz bunun kıymetini bilmiyoruz." diye konuştu.

ÇOCUKLARIN DENİZE GİRMESİ İÇİN GEREKENİ YAPIYORUZ

En çok 'Bizim çocuklar denize nerede girecek', 'Buraya niye araba sokacaksınız' yönünde eleştiri aldığını anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Biz çocukların denize rahatça girebilmeleri ve en iyi şekilde istifade edebilmelerine yönelik alt yapıyı önemsiyor ve bunun gereğini de yapıyoruz. Ama bunu söyleyenlerin derdi çocukların denize girmesi değil. 'Buraya niye araba sokacaksınız' diyor.  Araba sokmayacaksak insanların bu sahili kullanmalarını nasıl sağlayacağız. İlk etapta araba sokacağız, daha sonra da belli noktalardan sonra arabaları, sahilimizi daha fazla işgal edecek, kirletecek, rekreasyonu bozacak olmaktan alı koyacağız. Onun bir düzeni var. Gereğini yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ TAŞITI KULLANMAYAN BİR SAHİL KENTİ OLUR MU?

Dereköy sahilinde yol ve rekreasyon imalatı sırasında dalgaların karayı oyması sebebiyle rekreasyon alanı yapılamayan yerlerle karşılaştıklarını anlatan Başkan Yılmaz, "Bunun nedeni Dereköy'deki balıkçı barınağı yapıldıktan sonra Dereköy açıklarından gelen deniz hareketi ve dalga sirkülasyonudur. Dalgalar Samsun tarafındaki mendireğin arkasındaki kumu alıyor, Bafra tarafındaki mendireğin arkasına dolduruyor. Yani Samsun tarafındaki mendireğin arkasını karaya doğru aşındırıyor, oyuyor. Yani burada balıkçı barınağının sebep olduğu böyle doğal bir olay var. Belki gelecekte Dereköy balıkçı barınağını bile söküp kaldıracağız. Şuan Dereköy balıkçı barınağına ihtiyaç var. En azından balıkçıların sığınacağı iskelelere ihtiyaç var.  Bir kaç yerde her hangi bir fırtına anında deniz taşıtlarının sığınabileceği iskele veya rıhtımlar yapmadığımız için Samsun halkı deniz taşıtlarını kullanamıyor. Samsun insanı ülkemizin başka sahil kentlerindeki gibi deniz taşıtı alıp da çocuklarını denizde gezdirmek istiyor. Deniz taşıtı kullanmayan sahil kenti olur mu?  Ama Karadeniz'in deniz şartları buna uygun olmadığı için kullanamıyor. Şehri denizle buluşturmak, insanların denizden daha çok istifade etmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Çobanlı Sapağı'nda 275 metre uzunluğunda fore kazık çakarak bir rıhtım yapmak için ihale hazırlıkları içinde olduklarını açıklayan Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; " Kurupelit'te zaten marinamız var. Kurupelit'ten sonra 16 kilometrelik Dereköy'e kadar olan kısımda da en az iki tane rıhtım yapmamız lazım. Şimdi buralara iskeleler yapacağız. Bu tahkimatları yaptığımızda deniz sahilimizi oymayacak. Bunu yapmak zorunda olduğumuz için yapıyoruz. Bu iskelelere insanlar geldiğinde kahve ve çay içebilecekleri mekanlar yapıp bu 16 kilometrelik alanı insanların kullandığı yerler haline getireceğiz. Marka firmalar sahile geldikçe sahilimiz de değer kazanacak. Burası canlanacak.  Samsun'u geliştirmeye, sahip olduğu 40 kilometrelik sahil şeridini bir turizm öğesi haline getirmeye yönelik çaba içerisindeyiz. "

Yılmaz, “samsun Sahilleri Bizim En Önemli Hazinemiz”
Yılmaz, “samsun Sahilleri Bizim En Önemli Hazinemiz”
Yılmaz, “samsun Sahilleri Bizim En Önemli Hazinemiz”
Yılmaz, “samsun Sahilleri Bizim En Önemli Hazinemiz”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım