Suudi Arabistanlı Gazeteci Ve İşadamları Samsun'a Geliyor

17 Nisan 2014 Perşembe | Haberler | |

Samsun'un turizm potansiyelini artırmak ve kentin doğal, kültürel ve turistik özelliklerini ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın girişimleri, meyvelerini vermeye başladı...

Suudi Arabistanlı Gazeteci Ve İşadamları Samsun'a Geliyor

Başkan Yılmaz'ın aylar önce Türkiye'nin Cidde Başkonsolosluğu ile gerçekleştirdiği temaslar neticesinde Suudi Arabistanlı iş adamları ve üst düzey gazetecilerden oluşan 19 kişilik heyet, 19 Nisan'da Samsun'da olacak. Samsun ve ilçelerinin doğal, kültürel ve tarihi yerlerini gezerek incelemelerde bulunacak olan Arap heyet, Türkiye ve Suudi Arabistan'daki gazeteciler arasında bağları kuvvetlendirmek, gelecekte yeni işbirlikleri oluşturmak ve iki ülke arasındaki haber alma ağlarının doğru yollardan kurulmasına katkıda bulunmak amacıyla da temaslarda bulunacak.

 

Doğal, kültürel ve tarihi mekanlara sahip olmasına rağmen Türkiye'nin turizm potansiyelinden hak ettiği payı alamayan Samsun, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın çabalarıyla kabuğunu kırmaya çalışıyor. Başkan Yılmaz, Türkiye ve Karadeniz Bölgesi'ndeki Arap turist potansiyelinin Samsun'a çekilmesi, şehrin tanıtılması ve turizmin canlandırılmasına katkı sağlanması amacıyla Türkiye'nin Cidde Başkonsolosluğu ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Konsolosluk aracılığı ile yürütülen çalışma  ilk meyvesini geçen ay vermiş, Samsun'a gelen Arap turizm acente sahipleri, ilçelerin tarihi ve turistik mekanlarını ve yerlerini gezmişti

Arap turizmcilerin yaptığı gözlemler ve tavsiyeleri, Arap iş adamlarını harekete geçirdi. T.C. Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşeliği ile temasa geçen Suudi Arabistanlı iş adamları ve gazeteciler, Samsun'u ziyaret etmek istediklerini belirtti. Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşeliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Samsun İl Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyon kapsamında 14'ü Suudi Arabistan'daki basın-yayın kuruluşlarının genel yayın yönetmenleri, 5'i de işadamı olmak üzere 19 kişiden oluşan heyet, Samsun'a gelecek.

 

Arap heyet, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı da ziyaret edecek.  Arap gazeteciler de mesleki deneyim konusunda paylaşımlarda bulunmak üzere ildeki basın mensuplarıyla da bir araya gelerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunacak.

 

BAŞKAN YILMAZ, “SAMSUN'UN TANITIMINA BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ”

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun Basın Enformasyon İl Müdürü Tahsin Bayar programla ilgili bilgi verdiler.

Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında güzel ilişkiler olduğunu belirterek, “İki ülke arasındaki bu ilişkilerin artması için medya alanında da tanışmaya ve kaynaşmaya vesile olacak faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Bu bağlamda, Türkiye’nin ve Samsunumuzun tanıtımı için sürdürdüğümüz faaliyetler ve yapılan hizmetlerin iç ve dış kamuoyuna etkin bir biçimde yansıtılması, kamuoyu üzerinde olumlu katkı sağlayacaktır. Samsun Büyükşehir Belediyemiz, Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşeliğimiz ve Samsun Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu bu güzel çalışmayla ülkemizin güçlü ilişkileri olduğu Suudi Arabistan basını ile sağlıklı ve nitelikli ilişki kurabilmeyi ve Türkiye hakkında var olan olumlu imajı sürdürebilmeyi, ayrıca Samsun'un tarihi, turistik, kültürel ve doğal güzelliklerinin Suudi basınında tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyoruz." diye konuştu.

 

 

BAYAR, “ ARAP BASINI SAMSUN'U TANIYACAK”

 

Samsun Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Tahsin Bayar ise ziyaretin Samsun'un tanıtımı için büyük önem taşıdığının altını çizdi. İl Müdürü Bayar, "Suudi Arabistanlı üst düzey basın mensupları ve işadamlarından oluşan heyetin ilimize yapacağı ziyaretle ilgili hazırlıklarımız devam etmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyemiz, gelen konuk basın mensuplarına unutulmaz bir Samsun resitali sunmak üzere özel bir hazırlık yapmaktadır. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz, Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşeliği, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve İl Müdürlüğümüz bir süredir konu üzerinde detaylı çalışmalar yapmaktadır. Bu vesileyle de Samsun ilimiz Arap dünyasına tanıtılacaktır. Heyette, Suudi Arabistan'ın önde gelen gazete, televizyon ve internet haber portallarının genel yayın yönetmenlerinin yanı sıra Suudi Arabistanlı işadamları da bulunuyor." ifadelerini kullandı.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım