Küçük Öğrencilere 'yangın Güvenliği' Eğitimi

7 Nisan 2014 Pazartesi | Haberler | |

İlköğretim okullarında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik 'Yangın Güvenliği' eğitim programı hazırlandı...

Küçük Öğrencilere 'yangın Güvenliği' Eğitimi

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri, Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi'nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek proje, İlkadım Muzaffer Barışyurt İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törenle başladı. Odanın sosyal sorumluluk projesi kapsamında uygulayacağı eğitimlerde öğrencilere, yangın ve önleme tedbirleri konularında pratik eğitim verilecek.

İlkadım Muzaffer Barışyurt İlköğretim Okulu'nda gerçekleşen Yangın Güvenliği Projesi tanıtım toplantısına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, Samsun Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan, çok sayıda davetli ile öğrenciler katıldı.

Proje tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Samsun Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan, Yangın Güvenliği Projesi'nin bilinçli nesiller yetişmesi adına büyük önem taşıdığını söyledi. Projede 19 gönüllü eğitmenin görev yapacağını dile getiren Gürkan, "Eğitmenlerimiz, öğrencilerimize Yangın nedir?, Yangını nasıl koruruz?, Yangının çıkmasını önlemek için ne tür önlemler almalıyız? Yangının yayılmasını nasıl önleriz? gibi konularda bilgilerini paylaşacaklar ve akabinde de hazırlanmış olan broşürleri sizlerle paylaşacaklar. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile de programlı olarak dönem dönem sizlere yönelik uygulamalı eğitimler yaparak aldığınız teorik eğitimleri pratikte pekiştirilmesini sağlayacağız. Konusu ve uygulama yöntemleriyle ülkemizde farkındalık oluşturacak olan projemiz, bir önceki projemiz olan Enerji Verimliliği Projemiz'de olduğu gibi projenin tüm materyelleri yabancı dile çevrilerek diğer ülkelerin de kullanımına sunulacaktır. Projenin gerçekleşmesinde katkı bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum." dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise yangınla ilgili çocukları bilgilendirmek ve onların duyarlılığının daha üst noktalara taşınmasının faydalı olacağına inandığını vurguladı. Vali Aksoy, "Dikkatsiz davranışlarımız büyük felaketlere neden olabilir. Bazen çok basit hatalar ve dikkatsiz davranışlar çok büyük olumsuz sonuçlar çıkarabiliyor. Bu bakımdan dikkatli olmak ve zarara uğramama adına davranışlarımızı kontrol etmek büyük önem taşıyor. Yangınların büyük bir kısmı, dikkatsizlik sonucu ortaya çıkıyor ve sonuçlarında çok önemli mal ve can kaybı yaşanabiliyor. Bizim için değer taşıyan hatıralarımız yanıp kaybolabiliyor. O bakımdan bu tür yangınların oluşmamasına adına duyarlı bireyler olabilmemiz için bu eğitim çalışmasını yapmaya karar verdik. Özellikle evlerimizde, iş yerlerimizde ve bulunduğumuz ortamlarda bir çok davranış üzerinde olmamız gerekiyor. Yangınlardan korunmak için özellikle bunu oluşturacak etkenlerden kaçınmak ve o davranışlarda bulunmamak gerekiyor. Bu bakımdan genç arkadaşlarımızı hedef kitle olarak seçtik. Sizin bu yaşta alacağınız bilgi ve oluşacak duyarlılık, hem sizin hem de çevrenizin yangın konusunda daha dikkatli olmaya katkı sağlayacaktır. Anne, baba, kardeş ve ablalarınızı varsa yanlış davranışlarını uyaracak, önemli bir görevi yerine getirmiş olacaksınız." şeklinde konuştu.

Eğitim çalışmalarının Samsun genelinde tamamlamasıyla bilinçli bireyler yetişeceğinin altını çizen Vali Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü; "Yangınların oluşmaması adına önemli katkıları hep birlikte ortaya koyacağız. Bu ortak proje ile yangınların hiç oluşmamasını, itfaiyelere iş düşmemesini, yangın çıktığında ise hangi yöntemlerle kısa sürede önleyebiliriz konusunda bilgili ve bilinçli olmalıyız. Valilik olarak bu tür sosyal projelere destek vermeye devam edeceğiz."

Küçük Öğrencilere 'yangın Güvenliği' Eğitimi
Küçük Öğrencilere 'yangın Güvenliği' Eğitimi
Küçük Öğrencilere 'yangın Güvenliği' Eğitimi
Küçük Öğrencilere 'yangın Güvenliği' Eğitimi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım