Manolya Ağaçlarına Enjeksiyonlu Takviye

3 Nisan 2014 Perşembe | Haberler | |

Samsun Anıt Park içerisinde bulunan tarihi manolya ağaçları, yeterli beslenemediğinden dolayı arborplug tekniğiyle takviye yapılıyor...

Manolya Ağaçlarına Enjeksiyonlu Takviye

Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Anıt Park içerisindeki yaklaşık 80 yıllık manolya ağaçları artık yeterli beslenemediğinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından arborplug (ağaç gövdesi enjeksiyon) tekniğiyle besleniyor.
Arborplug tekniği hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürü Soner Soydaş, “Anıt Park içerisinde bulunan yaklaşık 80 yıllık olan tarihi manolya ağaçları eskisi gibi yeterli düzeyde beslenemediği için artık ABD, İtalya, Fransa ve İspanya’da ağaçtaki zararlara karşı kullanılan arborplug yöntemiyle besleniyor. Arborplug, ağaç gövdesine yapılan bir uygulamadır. Yani insanlarda hastanelerde yapılan damar içi uygulamasına benzer bir uygulamadır. Bu sistem için ilk olarak, ağaç gövdesinde kabuğun altına da geçecek şekilde matkapla bir delik açılıyor. Açılan deliğe özel olarak üretilmiş, tutunmayı sağlayan ayakları ve geri tepmeyi önleyici supabı bulanan tıpa ‘plug’ özel ayarlayıcılar ve çekiç yardımı ile çakılıyor. Son aşama olarak, enjeksiyon kiti ile özel bir karışımından oluşan formülasyon ağacın iletim demetleri yardımı ile tüm dokularına yayılması sağlanıyor” dedi.
Ağaçlarda bulunan hastalık ve haşerelerin kontrolünde topraktan uygulama ve püskürtme yöntemlerinin aksine ağaç gövdesi enjeksiyon sisteminin daha kullanışlı ve etkili olduğunu belirten Müdür Soydaş, “Bunun nedeni formülasyonların gövdenin direkt içine nüfus etmesi ve etkili sonucun alınmasının sağlamasıdır. Bunun yanı sıra formülasyonun doğaya yayılması engellendiğinden dolayı çevreye de dost bir teknolojidir” diye konuştu.

Manolya Ağaçlarına Enjeksiyonlu Takviye
Manolya Ağaçlarına Enjeksiyonlu Takviye

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım